Hareket Hayattır Yarışması Hastalara Açık Düzenlendi - Son Dakika
Güncel

Hareket Hayattır Yarışması Hastalara Açık Düzenlendi

Hareket Hayattır Yarışması Hastalara Açık Düzenlendi

RA ve AS hastalarının hayatlarında karşılaştıkları zorlukları konu alan 'Hareket Hayattır' fotoğraf yarışması ilk kez hastalara açık düzenlendi.

16.10.2013 11:04  Güncelleme: 11:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastalarının gündelik hayatlarında karşılaştıkları zorluklar ve engellerle mücadelesini konu alan "Hareket Hayattır" fotoğraf yarışması bu yıl ilk kez hastalara açık düzenlendi.

Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastalarının gündelik hayatlarında karşılaştıkları zorluklar ve engellerle mücadelesini konu alan "Hareket Hayattır" fotoğraf yarışması sonuçları Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) tarafından açıklandı. Geleneksel olarak "hareket" konusunu ele alan ve hekimlerle hemşirelerin katılımıyla gerçekleşen yarışma bu yıl ilk kez hastalara da açık düzenlendi.

Türkiye Romatoloji Derneği (TRD)'den yapılan açıklamaya göre, Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastaları yaşadıkları hareket kısıtlılığı nedeniyle gündelik hayatlarında büyük zorluklar ve engellerle karşılaşıyorlar. "Hareket Hayattır" fotoğraf yarışması, hastaların sağlıklarını olduğu kadar sosyal hayatlarını ve yaşam kalitelerini de önemli ölçüde etkileyen bu iki hastalığa dikkat çekmeyi hedefledi.

-"TÜM İNFLAMATUAR ARTRİTLİ HASTALARIN TOPLAM SAYISI YAKLAŞIK YARIM MİLYONU GEÇİYOR"-

2013'te "Hareket Hayattır" teması altında gerçekleşen yarışmada dereceye giren çalışmalarıTRD Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan ve Mustafa Altıoklar, Koray Peközkay, Mehmet Turgut, Muammer Yanmaz gibi sinema, basın ve fotoğraf dünyasının profesyonelleri seçti. Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) tarafından düzenlenen fotoğraf yarışması, geçtiğimiz yıllara kıyasla bir ilke sahne oldu. Artık bir gelenek haline gelen yarışma uzmanlık alanı hareket olan "Romatoloji", "Ortopedi ve Travmatoloji" ve "Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon" hekimleri ve hemşirelerin yanı sıra bu yıl ilk kez hastaların da katılımına açık gerçekleşti. Ülkemizde 150 bin romatoid artrit, yaklaşık 200 bin kadarı ankilozan spondilitli olmak üzere 400 bin kadar spondiloartrit hastası bulunurken, tüm inflamatuar artritli hastaların toplam sayısı yaklaşık yarım milyonu geçiyor.

-"ROMATOİD ARTRİT HASTALIĞININ GÖRÜLME SIKLIĞI DÜNYADA DA "BİNDE 5' CİVARINDA"-

Vedat Hamuryudan hastalıkların dünyada ve Türkiye'de görülme sıklıklarını ve tedaviler konusunda şunları söyledi:

"Bu hastalıklarda bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle vücudun kendi eklemlerini düşman olarak görür. Erken tanı sayesinde, şekil bozuklukları olmadan ve sakatlık meydana gelmeden hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Romatoid artrit hastalığının görülme sıklığı Türkiye'de de dünyada da "binde 5' civarındadır. Bu hastalık, tansiyon veya şeker gibi koruyucu tedavi uygulanan bir hastalık değildir. RA hastaları çok fazla ağrı çekerler. Bazıları hareket edemez, giyinemez, işe gidemez. İnsan ilişkilerinde sosyal izolasyon, depresyon gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Evde sürekli hasta birinin olması aile bireyleri için de zor olabilir. Hastaların kendilerini topluma ve aile bireylerine ifade etmekte güçlük çekebilirler. Hastaların en çok aile üyelerinin onları anlamasını isterler. Çünkü onlar kronik hastalar. Tüm bu sıkıntıları hekimler ve hastalar olarak bizler biliyoruz ama toplum bilmiyor. Hareket Hayattır fotoğraf yarışmamızla toplumun bu konuya dikkatini çekmek istedik."

-DERECEYE GİREN ESERLER VE SAHİPLERİ-

Hekim, hemşire ve hasta kategorisinde yarışmaya katılan fotoğraflar arasından jüri tarafından seçilerek dereceye giren eserler ve sahipleri şöyle sıralandı:

Hasta Kategorisinde İlk Üç:

1.'lik Ödülü: Yücel Kızgır/ Eserin Adı: Kırklareli Pavli Festivali

2.'lik Ödülü: Yücel Kızgır/ Eserin Adı: Galata Köprüsü Yüzme

3.'lük Ödülü: Saliha V. Ürgüplüoğlu/ Eserin Adı: Geçmişe Mazi

3.'lük Ödülü: Yücel Kızgır/ Eserin Adı: Hocapaşa Kültür Merkezi

Hekimler - Hemşireler Kategorisinde İlk Üç:

1.'lik Ödülü: Dr. Alkan Öztürk/ Eserin Adı: Nereye

İstanbul fizik tedavi rehabilitasyon EAH

2.'lik Ödülü: Furkan Günen (öğrenci)/ Eserin Adı: Hayat

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anfileri Talas-Kayseri

3.'lük Ödülü: Dr. Süleyman Özbek/ Eserin Adı: Göç

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Hareket Hayattır Yarışması Hastalara Açık Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Karabük'te çıkan yangında müstakil ev kullanılamaz hale geldi
  22:48 Karabük'te çıkan yangında müstakil ev kullanılamaz hale geldi

  Hanköy köyünde Ramazan Yazıcı'ya ait 2 katlı müstakil evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Kısa sürede büyüyen alevler tüm evi sardı. İhbar üzerine adrese jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Eskipazar Belediyesi itfaiye ekiplerince söndürülen yangında ev kullanılmaz hale geldi.

 • Antalya'da Minibüsle İki Kişinin Üzerine Sürülen Şüpheli Yakalandı
  22:39 Antalya'da Minibüsle İki Kişinin Üzerine Sürülen Şüpheli Yakalandı

  Antalya'nın Kepez ilçesinde bir iş yerinde çıkan tartışma sonucu, iş yeri sahibinin oğlu olan şüpheli, minibüsle yol kenarında bekleyen 2 kişinin üzerine sürdü. Kazada bir kişi hayatını kaybederken, diğer kişi yaralandı. Olay yerinden kaçan şüpheli, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı ve tutuklandı.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri
  22:39 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Gökhan Tepe, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konseri çok sayıda kişi izledi ve Tepe'nin en sevilen parçalarına müzikseverler eşlik etti. Tepe'nin performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Muğla Vali Yardımcısı: Geçen yıl 6,5 milyon turist ağırladık
  22:38 Muğla Vali Yardımcısı: Geçen yıl 6,5 milyon turist ağırladık

  Muğla Vali Yardımcısı Murat Sarı, Muğla'nın geçen yıl yaklaşık 6,5 milyon yerli ve yabancı turisti misafir ettiğini belirtti. Sarı, klasik turizmin yanı sıra kültürel, gastro turizm, spor turizmi ve sağlık turizmi gibi konularda da çalışmalar yaptıklarını ve hedeflerinin daha sürdürülebilir ve gelir getiren bir turizm anlayışını benimsemek olduğunu söyledi. Muğla ve çevresinin antik çağlardan günümüze inanç ve sağlık turizmi açısından önemli bir coğrafya olduğunu vurgulayan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar ise üniversitenin sürdürülebilir turizmi teşvik etmek için çeşitli projeler yürüttüğünü belirtti.

 • Zeytinburnu'nda motosiklet hırsızlığı kamerada
  22:35 Zeytinburnu'nda motosiklet hırsızlığı kamerada

  İstanbul Zeytinburnu'nda maskeli 2 hırsız, park halinde bulunan motosikleti çaldı. Hırsızlık anı güvenlik kamerasına yansıdı. Olay, 13 Nisan'da Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi Modabağ Sokak'ta meydana geldi. İddialara göre, otomobille sokağa gelen maskeli 2 kişi, Emre Ceylan'a ait olan 34 HTH 390 plakalı motosikleti iterek götürdü. Sabah uyandığında motorunun yerinde olmadığını gören Ceylan, güvenlik kamerasından çalındığını anlayınca polis ekiplerine ihbarda bulundu. Polis ekipleri güvenlik kameralarını inceleyerek hırsızları yakalamak için çalışma başlattı.

 • Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı
  22:33 Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı

  Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, Hanköy'de Ramazan Yazıcı'ya ait müstakil evde çıkan yangın sonucunda ev tamamen kullanılamaz hale geldi. Jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı.

 • Mardin Emniyet Müdürlüğü Polisleri Türk Kızılayı'na Kan Bağışında Bulundu
  22:27 Mardin Emniyet Müdürlüğü Polisleri Türk Kızılayı'na Kan Bağışında Bulundu

  Mardin Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli polis memurları, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda bulunan Artuklu Kan Alma Birimine giderek kan bağışında bulundu. Polisler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra kan bağışında bulunarak, vatandaşları da duyarlı olmaya davet etti.

 • Soma Belediyesi Makam Araçlarını Satışa Çıkaracak
  22:25 Soma Belediyesi Makam Araçlarını Satışa Çıkaracak

  Soma Belediye Başkanı Sercan Okur, önceki dönemdeki makam araçlarının satılacağını açıkladı. Belediye personelinin araçları özel işlerde kullanıldığı için satışa çıkarılacak olan araçlar yerine yeni makam araçları alınmayacak.


Advertisement