Iğgır Hdp Iğdır Milletvekilleri, Ehlibeyt Camisinin Elektriğinin Kesilmesini TBMM'ye Taşıyacak - Son Dakika
Güncel

Iğgır Hdp Iğdır Milletvekilleri, Ehlibeyt Camisinin Elektriğinin Kesilmesini TBMM'ye Taşıyacak

Iğgır Hdp Iğdır Milletvekilleri, Ehlibeyt Camisinin Elektriğinin Kesilmesini TBMM\'ye Taşıyacak

Hdp Iğdır milletvekilleri Kıznaz Türkeli ile Mehmet Emin Adıyaman, İstanbul Bağcılar'da Caferilere ait Ehlibeyt Camisi'nin elektriğinin kesilmesini TBMM'ye taşıyacak.

16.07.2015 16:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hdp Iğdır milletvekilleri Kıznaz Türkeli ile Mehmet Emin Adıyaman, İstanbul Bağcılar'da Caferilere ait Ehlibeyt Camisi'nin elektriğinin kesilmesini TBMM'ye taşıyacak.

Bayram nedeniyle Iğdır'a gelen HDP milletvekilleri Kıznaz Türkeli ve Mehmet Emin Adıyaman, kent merkezinde İrfan Caddesi üzerindeki bir kahvenin önünde basın toplantısı düzenledi. Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Ehlibeyt Camisi'nin elektriğinin kesildiğini, sorunun çözümü için gidildiğinde de müftünün " İran'a gidin, İran Baksın" yanıtı verdiğini ileri sürdü. Mhemet Emin Adıyaman, şunları söyledi:

"Bu anlayışı şiddetle kınıyoruz. Son dönemde özellikle Caferi halkımıza yönelik muhtemelen Ortadoğu'daki son gelişmelerden dolayı açık saldırıya dönüşen ve hukümet kaynaklı gelişmeler söz konusu. Iğdır halkının birçoğu, çeşitli nedenlerle metropollere gitmiştir. İstanbul'da Caferi halkının onlarca camisi vardır. Son dönemde Caferi camilerine saldırılar artmıştır. Son olarak İstanbul Bağcılar'da bulunan Ehlibeyt Camisi'nin 50 bin liraya yakın borcunun ödenmesi hususunda Dernek Başkanı, Bağcılar Müftülüğüne müracaat yapmış. Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcisi olan Müftülüğün 'Siz şiisiniz, o halde İran'a gidin bu desteği İran'dan alın' demesi, aşağılayıcı, ötekileyici ve inanca karşı saygısızlığı içeren beyanlarda bulunmuştur. Dernek Başkanının, Bağcılar Kaymakamlığına ve İstanbul il müftülüğe yapmış olduğu müracaatlar sonuçsuz kalmıştır. Bağcılar Ehlibeyt camisinin elektrikleri kesildiği gibi cemaat 15 gündür mum ışığında ibadet yapmaktadır. Bununla yetinmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı borcunu ödemeyen 20'ye yakın Caferi camisine tebligat gönderdiği, tehdit ettiği anlaşılmıştır. Tüm inançlara karşı bu ayrımcı, ırkçı aşağılayıcı ve ötekileştirici anlayışı Iğdır milletvekilleri olarak mahkum ediyoruz, şiddetle kınıyoruz. Caferi halkımızın yalnız olmadığını, onların haklarını hukuklarını sonuna kadar savunacağımızı, onların da bu ülkede sünni, Hanefi inancı kadar özgür olana kadar eşit haklara sahip oluncaya kadar Devletin olanaklarından diğer hakim mezhepler gibi istifade edinceye kadar bu ötekileştirici ve ilkel, bu ayrımcı zihniyete karşı mücadele edeceğiz. Bu işin takipçisi olacağız ve Iğdır Milletvekilleri olarak bu konuyu mecliste gündeme getireceğiz."

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Iğgır Hdp Iğdır Milletvekilleri, Ehlibeyt Camisinin Elektriğinin Kesilmesini TBMM'ye Taşıyacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (2)

  • kübraa : nece kül olup başımıza bizi bizden başka herkes düşünürmüş 0 0 Yanıtla
  • kübra: nece kül olup başımıza bizi bizden başka herkes düşünür 0 0 Yanıtla

Advertisement