Liseye Bakan Avcı'nın Arkadaşının Adı Verildi, Tepki Gelince Değişiklik Durduruldu - Son Dakika
Güncel

Liseye Bakan Avcı'nın Arkadaşının Adı Verildi, Tepki Gelince Değişiklik Durduruldu

Liseye Bakan Avcı\'nın Arkadaşının Adı Verildi, Tepki Gelince Değişiklik Durduruldu

Nabi Avcı'nın Karamürsel İmam Hatip Lisesi'ne arkadaşı Mustafa Yazgan'ın ismini vermesi tepkilere neden oldu. Okulun arazisini bağışlayan aile karşı çıktı. Cumhurbaşkanlığı devreye girdi.

21.03.2016 14:34  Güncelleme: 15:30

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesi, Milli Eğitim Bakan Nabi Avcı'nın İmam Hatip Lisesi'ne arkadaşının isminin verilmesini istemesi ile çalkalanıyor. Karamürsel İmam Hatip Lisesi'ne Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın arkadaşı olduğu öne sürülen yazar Mustafa Yazgan'ın adı verildi. Okulun arazisini bağışlayan aile karara tepki göstererek, Cumhurbaşkanlığı'na konuyu iletti. Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatı ile isim değişikliğinin durdurulduğunu söyledi.

YAZAR MUSTAFA YAZGAN'IN ADI VERİLDİ

Karamürsel Kayacık Mahallesi Amiral Caddesi'nde 34 yıl önce öğretime açılan Karamürsel İmam Hatip Lisesi'ne yazar Mustafa Yazgan'ın ismi verildi. 34 yıl önce Hacı Lütfü Hınçal 3 bin 19 metrekarelik arsasını İmam Hatip Lisesi yapılması için bağışladı. İlim Yayma Cemiyeti Karamürsel Şubesi'nin katkılarıyla Karamürsel İmam Hatip Lisesi yapıldı.

BAKAN'LA AYNI GAZETEDE YAZMIŞ

Okul, 34 yıldır aynı isimle eğitim öğretim verirken, aslen Gaziantepli olan ancak Karamürsel'de yaşayan, bir zamanlar Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile aynı gazetede köşe yazarlığı yaptığı belirtilen; inceleme, roman, piyes, çocuk kitapları yazan Mustafa Yazgan'ın ismi verildi.

İNTERNET SİTESİNDE YER VERİLDİ

Karamürsel İmam Hatip Lisesi'nin tabelası değişmezken, lisenin internet sitesinde sadece okul bilgileri bölümünde kurumun adı kısmında lisenin isminin 'Karamürsel Mustafa Yazgan Anadolu İmam Hatip Lisesi' olarak değiştirilmesi, sitenin açılış sayfasında ve diğer sayfalarında henüz 'Mustafa Yazgan' adına yer verilmemesi dikkat çekti.


BAĞIŞÇININ ÇOCUKLARI CUMHURBAŞKANLIĞINA DİLEKÇE YAZDI

İmam Hatip Lisesi yapılması için arsayı bağışlayan 16 yıl önce hayatını kaybeden Hacı Lütfü Hınçal'ın çocukları, geçtiğimiz ay Karamürsel Kaymakamlığı, Cumhurbaşkanlığı'na dilekçe göndererek, liseye 'Mustafa Yazgan' adının verilmesinin nedenini sordu. Hınçal ailesi, Hacı Lütfü Hınçal'ın arsayı bağışlarken okula isminin verilmesi için bile herhangi bir talepte bulunmadığını, okula bir yazarın isminin verilmesinin neye dayanılarak alındığını anlayamadıklarını belirttiler.


Hacı Lütfü Hıncal'ın kızı İlhan Hıncal Uysal Cumhurbaşkanlığı mektup yazdı.

CUMHURBAŞKANLIĞI, VALİLİK VE MİLLİ EĞİTİME YAZI GÖNDERDİ

Cumhurbaşkanlığı'na ulaşan dilekçenin ardından konu ile ilgili araştırma yapılması için Kocaeli Valiliği ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı gönderildi.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ DURDURULDU

Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ise isim değişikliğinin durdurulduğunu belirtti. Okulun mevcut isimle eğitime devam edeceğini söyleyen Fehmi Rasim Çelik, "Bakanımızın talimatı ile isim değişikliği durdurulmuştur. Mevcut olan isimle devam edecek, zaten herhangi bir tabela değişikliği yapılmamıştır." dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Liseye Bakan Avcı'nın Arkadaşının Adı Verildi, Tepki Gelince Değişiklik Durduruldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (2)

  • yucel: ülkede hergün bombalar patlıyor şehit haberleri geliyor milli eğitim bakanın derdine bakın. Kendi oturduğun sitenin ismine arkadaşının ismini ver veya AKP koceli il binasına arkadaşının ismini ver. Sen kimsin ki devletin malını kendi malınmış gibi istediğin şekilde değiştirebiliyorsun. aile itiraz etmese bu yüzssüzler bu değişiklikten utanmaz yaparlardı. survivorla uyu türkiyem. 6 0 Yanıtla
  • lida: Bakanımız Çok düşünceliymiş,ne mutlu isimsizlere Allah (c.c)katın isimleri yazılılara. 3 2 Yanıtla

Advertisement