İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı - Son Dakika
Güncel

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı

İzmir\'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı

Çanakkale’de art arda yaşanan depremlerin ardından İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün önde gelen isimleri, İzmir ve kentsel dönüşüm hakkında görüşlerini belirtti.

09.02.2017 10:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çanakkale'de art arda yaşanan depremlerin ardından İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün önde gelen isimleri, İzmir ve kentsel dönüşüm hakkında görüşlerini belirtti.

İzmir'de kentsel dönüşümün çok konuşulmasına rağmen bir türlü istenen şekilde gerçekleştirilemediğini kaydeden Çiçek Kardeşler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çiçek, kentin dörtte üçünün bir an önce yenilenmeye ihtiyaç duyduğunu vurguladı. İzmir'in, gecekondu ve plansızlığın en fazla öne çıktığı kent olduğunu dile getiren Çiçek, "İstanbul ve Ankara'da da gecekondu alanları var; ancak oralarda yenilemeye bizden çok önce başladılar ve işleyen bir süreç mevcut. Fakat İzmir'de bu yönde bir gayret de görmüyoruz. Yerel yönetimle hükümet arasında bir uyumsuzluk meselemiz var. 'Eskiyi yık, yerine yenisini yap' mantığıyla kentsel dönüşümü gerçekleştirmeye çalışıyoruz ki; bu da geçerli bir yöntem değil. Geleceğe yönelik planlı bir ilerleme yok. Kentsel dönüşümde ciddi bir atılım olduğu takdirde, şirket olarak biz de müdahil oluruz. Örneğin, Bostanlı ve Üçkuyular arasındaki sahil hattındaki alan 40 - 50 yıllık binalardan oluşuyor. Bu binaların tümü ciddi risk taşıyan yapılar. İzmir'in bir an önce bu konuda planlamalarını yapıp, sosyal donatı alanlarını içinde barındıran ada bazındaki kentsel dönüşümü gerçekleştirmesi gerekiyor" diye konuştu.

"Binaların asıl kalitesi zamanla ortaya çıkar"

Kentsel dönüşüm konusunda İzmir'de kat edilecek önemli mesafe bulunduğunu aktaran Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer de bu konuda İzmirli inşaat firmalarının güç birliği oluşturması halinde sektör ve kent adına daha sağlıklı adımlar atabileceğinin altını çizdi.

1980 yılına dek binaların insan gücüne dayalı inşa edildiğini ve daha dayanıksız olduklarını vurgulayan Tanyer, "1980 yılından sonra belediye ve inşaat mühendisleri odasının çalışmaları sonucunda denetimler arttı. İzmir denetim anlamında önemli bir noktada. 1990 yılından sonra kullanılan malzeme kalitesinin artmasıyla daha kalıcı ve sağlam binalar yapılmaya başlandı. 2007 yılından sonra yapı denetim şirketleri devreye girdi. İnşaat firmaları da daha nitelikli projelere imza atmaya başladı" dedi.

Binaların da insanlar gibi zamanla yaşlandığını ve binaların asıl kalitesinin zamanla ortaya çıktığını belirten Tanyer, "Tanyer İnşaat olarak, sayı olarak çok konut üretmektense nitelik olarak yüksek kaliteye sahip ve insanlara çağdaş bir yaşamın anahtarını sunan evler inşa ediyoruz. Sağlam, güvenilir ve insan odaklı yaşam konseptine sahip projeler üretiyoruz. Teknolojinin getirdiği bütün yenilikleri kullanıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bir an önce uygulamalara başlamalı"

İzmir'de ekonomik ömrünü tamamlamış çok sayıda eski binanın bulunduğunu aktaran Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı ise şunları söyledi:

"Yeni üretilen konutların fiyatının bu yüzden çok arttığı düşünülebilir. İzmir uzun süredir bu artışı bekleyen bir kentti. Dünyada nüfusu ölçülebilen hiçbir kentin nüfusu, İzmir'deki kadar hızlı artış oranı göstermiyor. Artan nüfus, talebi de beraberinde getiriyor. Kent merkezinde ise uygun arsa bulmak artık kolay değil. Bu nedenle kentsel dönüşümün bir an önce yapılması gerekiyor. İzmir yüzde 80 oranında kentsel dönüşüme muhtaç. Bir deprem yaşanması halinde büyük can ve mal kayıpları yaşanacak. Bunun önüne geçilmesi için gerek hükümet gerekse de yerel yönetimler bir an önce uygulamalara başlamalı. Öncelikle tüm bireylerin kentsel dönüşümün faydalarına inanması gerekiyor. Bir kenti planlarken 100 yıl yaşanacak şekilde planlanması gerekiyor." - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İzmit Belediyesi, TÜGVA'ya tahsis edilen öğrenci yurdunun protokolünü iptal etti
  18:40 İzmit Belediyesi, TÜGVA'ya tahsis edilen öğrenci yurdunun protokolünü iptal etti

  İzmit Belediyesi'nin Nisan ayı meclis toplantısında, önceki dönem AKP yönetimi tarafından TÜGVA'ya 25 yıllığına tahsis edilen Tepeköy Öğrenci Yurdu protokolünün iptaline karar verildi. Ensar Vakfının kullanımına verilen Nebi Güdük Gençlik Merkezi ile ilgili yapılan protokol de iptal edildi.

 • İskenderun'da kasten yaralama ve yağma suçlarından aranan şüpheli tutuklandı
  18:38 İskenderun'da kasten yaralama ve yağma suçlarından aranan şüpheli tutuklandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde, kasten yaralama ve yağma suçlarına karıştığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli tutuklandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, aranan B.Ç'nin ikametini tespit ederek operasyon düzenledi. Gözaltına alınan şüpheli, adliyeye sevk edildikten sonra tutuklandı.

 • Bahar Alerjisi ve Semptomları
  18:37 Bahar Alerjisi ve Semptomları

  Yılın canlı ve renkli bahar ayları geldi. Havalar ısınıyor, çiçekler açıyor ancak bu aynı zamanda havada daha fazla polen olduğu anlamına geliyor. Polenle birlikte artan, bahar alerjisi olarak adlandırılan saman nezlesi ise, birçok kişi için burun akıntısı ve gözlerde kaşıntı demek. Bahar alerjisi olan kişilerde burun, göz ve boğazın şişmesine veya tahriş olmasına neden olan proteinler içeren polenlerin etkisiyle semptomlar ortaya çıkar. Bahar alerjisinin semptomlarıyla başa çıkmak için antihistaminik veya farklı formlarda steroidler kullanılabilir.

 • Hatay Dörtyol'da 23 Nisan etkinlikleri kapsamında güreş ve masa tenisi müsabakaları düzenlendi
  18:33 Hatay Dörtyol'da 23 Nisan etkinlikleri kapsamında güreş ve masa tenisi müsabakaları düzenlendi

  Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen spor müsabakalarında 330 öğrenci güreş ve masa tenisi yarışmalarına katıldı. Dereceye giren sporcular, 23 Nisan'da yapılacak törende ödüllerini alacak.

 • CHP Belediye Başkanları İlk Kez Bir Araya Geldi
  18:33 CHP Belediye Başkanları İlk Kez Bir Araya Geldi

  Ankara Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, CHP'nin düzenlediği 'İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı'na katıldı. Toplantıda, belediye başkanlarının görüşleri, önerileri ve önümüzdeki dönemle ilgili talepleri dinlendi.

 • Diyarbakır Sur Belediyesi'nde Atatürk ve Erdoğan'a hakaret iddiasıyla bir kişi gözaltına alındı
  18:31 Diyarbakır Sur Belediyesi'nde Atatürk ve Erdoğan'a hakaret iddiasıyla bir kişi gözaltına alındı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Diyarbakır'ın Sur Belediyesi'nde DEM Partililerin Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren sözler söylediği iddialarına ilişkin U.G. adlı şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.


Advertisement