Lise Öğrencilerinden "Pamuk Sabunu" Üretimi - Son Dakika
Güncel

Lise Öğrencilerinden "Pamuk Sabunu" Üretimi

Lise Öğrencilerinden "Pamuk Sabunu" Üretimi

Tekstil, sanayi ve hayvancılık sektöründe önemli yeri olan Türkiye'nin pamuk üretim merkezlerinden Hatay'da lise öğrencileri tarafından pamuk yağından sabun üretildi.

27.05.2017 11:35

CEM GENCO - Tekstil, sanayi ve hayvancılık sektöründe önemli yeri olan Türkiye'nin pamuk üretim merkezlerinden Hatay'da lise öğrencileri tarafından pamuk yağından sabun üretildi.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Mehmet Fatih Tosyalı Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. sınıf öğrencileri Mahmut Uncu ve Anıl Dergi, hazırladıkları projeyle pamuk yağından katı sabun üretmeye başladı.

Öğrenciler Amik ovasında yoğun olarak ekilen ve birçok alanda faydalanılan pamuk çekirdeklerini önce yağa sonra sabuna dönüştürdü. Üretikleri birbirinden değişik kalıptaki sabunların sergi ve fuarlarda satışını yapacak öğrenciler, buradan elde edecekleri gelir ile okullarındaki maddi durumu iyi olmayan arkadaşlarına katkı sağlamayı hedefliyor.

Öğrencilerden Mahmut Uncu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgelerinde yoğun olarak ekilen pamuktan farklı alanda faydalanmak istediklerini söyledi.

Hatay'da Defne sabununun meşhur olduğunu belirten Uncu, " Antakya'da defne sabunu büyük ilgi görüyor. Biz de arkadaşımla kendi bölgemizdeki en yaygın üretim yapılan pamuktan neler yapabiliriz dedik ve pamuk yağından sabun yapmaya karar verdik." dedi.

Pamuk yağını ısıtarak hazırladıkları suya bitkisel karışım eklediklerini anlatan Uncu, "Pamuğun çekirdeğinden elde ettiğimiz sıvı halde olan yağımızı kendi hazırladığımız kalıplara döküyoruz. Değişik renk ve kalıplarla birbirinden güzel kokulu organik katı sabunlarımızı hazır hale getiriyoruz. Lale, gül, kuş, kalp ve çiçek gibi sabun çeşitlerimiz var. Kalıplara dökülen sabunlar 2 gün içinde kullanıma hazır hale geliyor." diye konuştu.

Günde 100 sabun ürettiklerini aktaran Uncu, 6 liradan satışa sundukları sabunlardan elde edilen gelirle dar gelirli arkadaşlarına burs vermeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Pamuk sabununda söz sahibi olmak istiyoruz

Öğrencilerden Anıl Dergi de pamuk yağından ürettikleri sabunların satışını artırarak, pamuk sabunu üretiminde söz sahibi olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Pamuk yağı sabunu üretimiyle yeni bir iş alanı da oluşturduklarına değinen Dergi, "Okul bünyesinde kurduğumuz atölyeyle şu an günde 100 sabun üretebiliyoruz. İlerleyen zamanlarda bu sayısı artırmak istiyoruz. Pamuktan ele edilen sabunlar hem doğal hem de uygun. Severek yapmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Lise Öğrencilerinden 'Pamuk Sabunu' Üretimi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement