Mersin'de Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi Açıldı - Son Dakika
Güncel

Mersin'de Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi Açıldı

Mersin\'de Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi Açıldı

Mersin'de kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında projelendirilen Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi açıldı.

06.12.2012 14:45  Güncelleme: 14:49

Mersin'de kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca projelendirilen Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi açıldı.

Pilot il olarak seçilen Mersin'in merkez Yenişehir İlçesi Gazi Mahallesi'nde kurulan Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi'nin açılışını, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürü Selahattin Bulut ve çeşitli sivil toplum örgütlerinde yer alan kadınlarla birlikte gerçekleştirdi. Merkezin açılışına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da telekonferansla katıldı. Şiddetin önlenmesine katkı koyacak ve sevgiyi yayacak sosyal politikaların gelişmesine destek veren herkese teşekkür eden Vali Güzeloğlu, "Şiddetin her türlüsüne şiddetle karşı çıkmalıyız" dedi. Güzeloğlu, ailedeki bireylerin korunması ve her düzeydeki şiddetin önlenmesi için şiddeti önleme merkezlerinin yoğun bir çaba sarf edeceğini kaydetti. Güzeloğlu, "Çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle son iki yılda 20 bin kadına ulaştık. Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi ile birlikte hem sivil toplum kuruluşları aracılığıyla hem de birim çalışanlarıyla yoğun bir hizmet sunulacak" diye konuştu.

Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi, şiddetle mücadele kapsamında verilen bütün desteği tek bir çatı altında verecek. Merkezde şiddetin önlenmesi ve tedbir kararlarının izlenmesinden, şiddet mağduru kişilere ve şiddet uygulayan veya uygulama ihtimali bulunan kişilere yönelik çalışmalar yapılacak. Merkezde ayrıca rehberlik, danışma, psikolojik, hukuki, ekonomik ve sosyal yardımlar da sağlanacak. Koza adı altında hizmet veren merkezde ayrıca hayati tehlikesi bulunan kadınlara geçici koruma atanacak. Merkezde kadınlara psikolojik destekten hukuki desteğe kadar birçok destek tek çatı altında sunulacak. Merkezde psikolog, sosyal çalışmacı, sosyolog, çocuk gelişimcisi ve eğitimcisi gibi meslek elemanları ile sağlık personeli, kolluk görevlisi ve idari personel görev alıyor. Ayrıca sivil toplum kuruluşları ile aktif bir şekilde çalışmalar yürütülecek. - Mersin

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Mersin'de Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement