Novi Pazar: Bizimle Ne İlgisi Var? - Son Dakika
Güncel

Novi Pazar: Bizimle Ne İlgisi Var?

Novi Pazar: Bizimle Ne İlgisi Var?

Sırbistan Futbol Ligi'nin Boşnak takımı Novi Pazar, Kızılyıldız taraftarı Ivkovic'in İstanbul'da ölümünün ardından, Belgrad'daki maçlarının ertelenmesini doğru bulmuyor.

24.11.2014 15:30

Sırbistan Süper Ligi takımlarından Novi Pazar, Müslüman Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin takımı.

Novi Pazar'ın, geçen hafta sonu Belgrad'da Vozdovac takımıyla oynayacağı karşılaşma, Futbol Federasyonu tarafından güvenlik gerekçesiyle ertelendi. Federasyonun bu kararına kulüpten tepki geldi.

Novi Pazar Genel Sekreteri Recep Korac, Al Jazeera'ye yaptığı açıklamada, Kızılyıldızlı taraftarının ölümü sonrası, maçlarının ertelenmesine anlam veremediğini söyledi:

"Bu olay hepimizi çok üzdü, buna sebep olanları şiddetle kınıyoruz. Ama bizimle hiç ilgisi olmayan, kilometrelerce uzakta meydana gelen bir olay yüzünden maçımızın ertelenmesi çok anlamsız. Evet, bizler Müslümanız ve Fenerbahçe'nin kardeş takımıyız. Türkler ile tarihi bağımız mevcut. Ama İstanbul'da bir Kızılyıldızlı taraftarın ölümünün bizimle ne ilgisi var?"

Korac ertelenme kararının Vozdovac maçına saatler kala Belgrad'da kampta oldukları sırada kendilerine bildirildiğini ifade etti:

"Burada bir çelişki var. Maç güvenlik nedeniyle ertelendi ama Belgrad'da kaldığımız otelde, bizi sadece bir polis korudu. Eğer can güvenliğimiz tehlikedeyse, neden sadece bir polis? Eğer bir polis yetiyorsa, maç neden erteleniyor?"

Recep Korac, Pazar günü Partizan ile kendi sahalarında oynayacakları maçla ilgili herhangi bir erteleme olmadığını belirtti.

Genel Sekreter Korac, "Novi Pazar bir futbol şehri. Biz burada büyük takımları defalarca ağırladık ve hiçbir olay çıkmadı. Partizan takımını da en iyi şekilde misafir edeceğiz. İnanıyorum ki bu maçta da herhangi bir olay çıkmayacak" açıklamasını yaptı.

Korac, ertelenen Vozdovac maçının 3 Aralık Çarşamba günü oynanacağını söyledi.

Ne olmuştu?

Euroleague'de Galatasaray-Kızılyıldız maçı öncesi Marko Ivkovic adındaki bir taraftar Abdi İpekçi Salonu etrafında çıkan olaylarda öldürüldü.

Sarı Kırmızılıların başantrenörü Ergin Ataman da maç sonrasında yaptığı açıklamada, çıkan olaylarla ilgili "Biletleri ve maça giriş izinleri yok. Ayrıca üst düzeydeki emniyet kuvvetlerimizi de nasıl yanılttılar, hayretler içindeyim. 300-400 Sırp... Bunlara 'terörist' diyeceğim. Bu konuda Euroleague yönetiminin de acil bir şekilde ceza vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu taraftara zaten çok fazla taviz veriliyor" ifadelerini kullandı. Ataman daha sonra, bu açıklamaları yaptığı sırada bir Sırp taraftarın öldüğünden haberi olmadığını söylemişti.

Ivkovic'in öldürülmesinin ardından Sırbistan Süper Ligi'nde oynanan Partizan-Napredak futbol maçında, bazı Partizan taraftarları tribünde Galatasaray taraftar grubu Ultraaslan'ın bayrağını yakarak, ezeli rakipleri Kızılyıldız'ın taraftarının öldürülmesine tepki gösterdi.

Belgrad'daki Partizan Stadı'nda oynanan maçın ikinci yarısında, doğu yakasındaki tribünde üzerinde İstanbul'da öldürülen 25 yaşındaki taraftarın lakabı olan "Çilek" (Jagoda) yazılı bir pankart açan Partizan taraftarları Ultraaslan bayrağı yaktı.

Bosna Hersek Birinci Futbol Ligi'nde oynanan Sloboda-Sarajevo maçında da Sırp taraftar İvkoviç unutulmadı. Sloboda taraftarları üzerinde "Huzur İçinde Yat Marko İvkoviç" yazan bir pankart açtı.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: Aljazeera

Son Dakika Güncel Novi Pazar: Bizimle Ne İlgisi Var? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement