Öldürülen Rabia İçin Adalet İstediler - Son Dakika
Güncel

Öldürülen Rabia İçin Adalet İstediler

Öldürülen Rabia İçin Adalet İstediler

’Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyeleri, kocası tarafından öldürülerek yol kenarına atılan Rabia Aydın için Balıkesir Adliyesi önünde adalet istedi.

08.02.2016 15:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' üyeleri, kocası tarafından öldürülerek yol kenarına atılan Rabia Aydın için Balıkesir Adliyesi önünde adalet istedi. Adliye önünde toplanan grup üyeleri 2016 yılının Ocak ayında 36 kadının katledildiğini söyleyerek, cezaların arttırılmasını talep ettiler.

Boşanma davası açtığı kocası tarafından Balıkesir- Kepsut karayolunda bıçaklanıp, otomobilden atılarak öldürülen iki çocuk annesi Rabia Aydın (25) için 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' bugün Balıkesir Adliyesi önünde toplandı. Duruşma öncesi basın açıklaması yapan grup, 1 ayda 36 kadının katledildiğini belirterek cinayetler durana kadar susmayacaklarını söylediler. Platformun adliye önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasına Manisa'da öldürülen Nuran Dutlu'nun annesi Hediye Görmüş, Balıkesir'de öldürülen Rabia Aydın'ın annesi Şadiye Alkan ve babası Sezai Alkan ile kız kardeşi Fatma Alkan da katıldı.

Adliye önünde basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Semiha Hoşgör, "Bugün burada kocası tarafından boşanmak istediği için öldürülen 25 yaşındaki Rabia Aydın için bir araya geldik. Şiddet gördüğü için boşanmak isteyen, koruma talep eden ailesinin yanına sığınan Rabia kardeşimizi defalarca bıçaklayarak öldüren Yaşar Aydın'ın hak ettiği cezayı alması gerektiğini bir kez daha haykırıyoruz" dedi.

Kadınların boşanmak istediği için katledildiğini söyleyen Hoşgör, "Kadınlar kendi hayatına karar vermek için veyahut sadece oradan geçtiği veya o dolmuşa bindiği için öldürülmeye devam ediyor. Kadınların yaşam haklarını ellerinden alan katillere ise 'iyi hal', 'haksız tahrik', 'saygın tutum' gibi gerekçeler bahane edilerek indirimler uygulanıyor. Özgecan davasında yüreğimizi bir nebze de olsa rahatlatan ağır cezanın tüm kadın katillerine uygulanması gerektiğini bir kez daha haykırıyoruz" dedi.

1 AYDA 36 KADIN KATLEDİLDİ

2016 yılının Ocak ayında 36 kadının öldürüldüğünü söyleyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Semiha Hoşgör, "Öldürülen 36 kadının 24'ünün çocuğu, 15'i evliydi, 14'ü ise hem evli hem çocukluydu. Kadınlar en çok eski veya mevcut kocaları ile erkek arkadaşları ve oğulları tarafından öldürüldü. Büyümeye devam eden güçlü bir kadın mücadelesinin karşısında dahi kadın cinayetlerinin azalmamasının üç temel sebebi var" şeklinde konuştu.

Devletin kadınları korumak için görevini yerine getirmediğini iddia eden Hoşgör, "Devler kadınların haklarına saygı göstermiyor, kadın düşmanı politikaları izliyor. Devlet kadın mücadelesi açısından zaruri olan barışa ortam hazırlamıyor. 36 kadın kardeşimiz doğal sebeplerden veya tesadüfen ölmedi. Her biri kadın olarak haklarının mücadelesini verirken, kadına şiddete teşvik edilen erkekler tarafından öldürüldü. 'Kadın cinayeti' İstanbul sözleşmesine dayanarak tanımlanmalı ve terim TCK'de resmi olarak yerini almalıdır. İndirim maddelerinin gerekçelerine, 'kadın cinayeti failleri' için net bir sınırlandırıcı ifade ve hakimin takdir yetkisi için maddi kıstaslar eklenmelidir" dedi.

Kadın cinayetlerini durdurana kadar susmayacaklarını söyleyen Semiha Hoşgör, "Kadın cinayetlerinde, cinsel saldırılarda, kadına yönelik her türlü şiddette yaşanan bu artışa sessiz kalmıyoruz. Tekrar söylüyoruz. Kadın cinayetleri durdurulabilir. Durmuyorsa sebebi var ve kalem kalem bildiğimiz bu kadın düşmanı eylemlerin ve kadın lehine eylemsizliği karşısında, kadınlar kurtulana kadar biz varız. Mücadelelerini bizlerle birleştiren öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle beraber, tüm kadınlar için adalet sağlanana kadar, kadın cinayetleri durana kadar susmayacağız" dedi.

Basın açıklaması sonrası öldürülen Rabia Aydın'ın babası da kızını öldüren katilin en ağır cezayı almasını talep etti. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Öldürülen Rabia İçin Adalet İstediler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement