Pandemi sürecini Bodrum'da geçiren ünlü isimler sanata merak sardı - Son Dakika
Güncel

Pandemi sürecini Bodrum'da geçiren ünlü isimler sanata merak sardı

Pandemi sürecini Bodrum'da geçiren ünlü isimler sanata merak sardı Oyuncudan sanatçıya, mimardan doktora birçok meslek dalından insanlar pandemi döneminde kendini sanata verdi Muğla'nın Bodrum ilçesinde pandemi önlemleri kapsamında vakitlerinin çoğunu evde geçiren vatandaşlar heykel, seramik...

04.02.2021 13:58  Güncelleme: 14:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Pandemi sürecini Bodrum'da geçiren ünlü isimler sanata merak sardı

Oyuncudan sanatçıya, mimardan doktora birçok meslek dalından insanlar pandemi döneminde kendini sanata verdi

MUĞLA - Muğla'nın Bodrum ilçesinde pandemi önlemleri kapsamında vakitlerinin çoğunu evde geçiren vatandaşlar heykel, seramik gibi sanatsal faaliyetlere merak sardı. Kafe, restoran ve eğlence mekanlarının kapalı olması vatandaşların sanata olan ilgisini arttırdı.

Bodrum'da uzun yıllardır atölyesinde sipariş üzerine eserler yapan heykel sanatçısı Hasan Cingiz, korona virüs (Covid-19) salgınında vatandaşların ilgi odağı oldu. Oyuncudan, sanatçıya, mimardan, doktora birçok meslek dalından olan insanlar pandemi tedbirlerinde evlerinde geçirecekleri vakitleri, heykel yaparak geçirmeye başladı. Talep üzerine atölyesini vatandaşlara açan Cingiz, yaptıkları tüm eserleri ise pandemi kısıtlamaları sona erdiğinde sergilemeyi planlıyor.

"Bir anda atölye doldu taştı"

Bitez Mahallesi köyiçinde atölyesi bulunan heykel sanatçısı Hasan Cingiz'in şimdiye kadar çok az kişinin uğradığı atölyesi insanlarla dolmaya başladı Özellikle köy halkı başta olmak üzer birçok meslek dalından insan Hasan Cingiz'den ders almaya başladı.

"Oyuncular heykeltıraşlığa merak sardı"

Pandemi sürecini Bodrum'da geçiren oyuncular da heykel tıraşlığa merak sardı. Oyuncu Bülent Şakrak, Gökhan Yıkılkan gibi Bodrum'da yaşayan ünlü isimler fırsat buldukça heykel sanatıyla zamanlarını geçiriyor. Ünlü isimler boş zamanlarında atölyeye gelerek heykel yapma sanatını öğreniyor.

"Pandemide sanata olan ilgi arttı"

Heykel sanatçısı Hasan Cingiz pandemi ile birlikte vatandaşların sanata ilgisinin arttığını söyleyerek "Pandemiden dolayı insanlar evlerinde sıkıldığı için 'bizler de heykel çalışmaları yapabiliriz' dediler. Ben de bencillik yapmak istemedim ve gelenlere atölyemin kapılarını sonuna kadar açtım. Şimdi birçok farklı meslek gurubundan insanlar gelip burada kendi heykellerini yapıyorlar. Hem çok mutlular, sıkılmıyorlar ve yapmış oldukları somut eserlere sahip oluyorlar. İnşallah bu eserleri pandemi kısıtlamalarının biteceği bir tarih olarak öngörerek sergi açmayı planlıyoruz. Pandemi sürecinde yaptığımız çalışmaları pandemi kısıtlamaları bittiğinde sergilemiş olacağız inşallah. Oyuncu arkadaşlarımız var. Bülent Şakrak, Gökhan Yıkılkan gibi değerli oyuncularımızda çalışmalarımıza katılıyor. İç mimar arkadaşlarımız var, doktor arkadaşlarımız geliyor. Gazeteciler ve bu köyde yaşayan teyzelerimiz, amcalarımız ara ara gelip çalışmalar yapıyor. Sonuçta atölye böyle bir yer herkez gelip çalışabilir" ifadelerini kullandı.

"Zor günleri sanatla atlatıyoruz"

İç Mimar Seda Akyol pandemi sürecinde çok sıkıldığını ifade ederek, "Güzel vakit geçiriyoruz, pandemi sürecinde özellikle evlere kapanmamız, bizleri çok yıprattı. Psikolojik olarak çok yıprandık. Böyle bir arayış içerisine girdim. Hasan hocamız sağ olsun bize çok yardımcı oldu. Çok güzel vakit geçiriyoruz burada. Her yer kapalı, hiçbir yere gidemiyoruz. Evlerde oturmaktansa buraya gelip çok güzel sanat eserleri çıkarıyoruz" dedi.

"Korona aşısını yapıp atölyeye geliyor"

Doktor Gültekin Fidan ise şu anda covid aşılarını yaptıklarını fırsat buldukça heykel yapmaya geldiğini belirterek, "Bodrum İlçe Sağlık Müdürlüğünde çalışıyorum. Şu anda tüm işimiz covid ile ilgilenmek. Bodrum'da aşılamaları yapıyoruz. Stresli yoğun bir tempomuz var. Şu dönem çok stresli bir ortamdayız. Heykel yaparak stresimi atıyorum ve hep yapmak istediğim heykelleri yapıyorum" şeklinde konuştu.

Gazeteci Funda Karayel ise pandemi sürecinde stres atmak için heykel yaptığını ifade ederek "Çocukluğumdan gelen bir tutku. Beynim çok düşünüyor, onu durdurmak için en iyi yol bence. Stresten kurtulmak için çalışmalar yapıyorum. Saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsun. Uzun yıllardır yapmıyordum. Pandemiden dolayı yeniden döndüm, yıllardır uzak kalmıştım. Bu zor günleri bu şeklide atlatmayı uygun gördüm kendime" dedi.

Pandemi sürecini Bodrum'da atlatmak için İstanbul'dan gelen Didem Tatlıdil de pandemi kısıtlamalarını bu şekilde geçirdiğini ifade ederek, "Heykel yapmaya pandemiden dolayı başladım. Çok büyük bir terapi oluyor. Evde çok bunaldık, sıkıldık bu yüzden sanata ağırlık vermek çok iyi geldi bana. Ben İstanbul'da yaşıyordum. Pandemi sürecinde Bodrum'a yerleştim. Uzun zamandır yapmak istediğim bir şeydi heykel. Ben de tasarımcıyım ve iç mimar olduğum için de ilgimi çeken bir sanattı heykel yapmak. Pandemide çok fazla evde kaldığımız ve bir şeyler yapamadığımız için yeni bir şeyler yapmak istedim ve heykel yapmaya başladım. İstanbul'daki koşuşturma nedeniyle bir fırsatımız yoktu. Şimdi malum covid tedbirleri nedeniyle burada da bir yere gitmiyoruz, atölyeye gelip heykel yapıyoruz, stres atıyoruz" ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecini Bodrum\'da geçiren ünlü isimler sanata merak sardı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Pandemi sürecini Bodrum'da geçiren ünlü isimler sanata merak sardı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İsrail, İran'ın geniş çaplı hava saldırısını yüzde 99 oranında engelledi
  11:54 İsrail, İran'ın geniş çaplı hava saldırısını yüzde 99 oranında engelledi

  İsrail Savunma Kuvvetleri, İran'ın geniş çaplı koordineli hava saldırısının uluslararası bir tehdit olduğunu belirterek, saldırının yüzde 99'unu başarıyla engellediklerini açıkladı. İran'ın dün gece gerçekleştirdiği hava saldırısı, İsrail'in Şam'daki İran Konsolosluğu'na düzenlediği saldırıya misilleme olarak gerçekleşti.

 • Bursa'nın Uludağ eteklerinde yangın çıktı
  11:53 Bursa'nın Uludağ eteklerinde yangın çıktı

  Bursa'nın Uludağ eteklerinde çıkan yangına çok sayıda ekip müdahale ediyor. Yangının büyümemesi için zorlu arazi şartlarında çalışmalar sürüyor.

 • Selektörle radar uyarısına ceza yağdı
  11:51 Selektörle radar uyarısına ceza yağdı

  Düzce'de trafik polisinin radar uygulama yaptığını selektör ile diğer sürücülere haber vermeye çalışan 66 sürücüye toplamda 45 bin 540 TL ceza kesildi. Düzce'de Ramazan Bayramı tatilinde artan trafik yoğunluğunda hız sınırlarına uyulması için polis ekiplerince denetimler sıklaştırıldı. Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri de Çamköy bağlantı yolunda radar denetimi yaptı. Denetim esnasında radar aracını görüp karşı istikametteki araçlara selektör yolu ile uyarılarda bulunan sürücüler olduğunu fark eden ekipler, diğer şeritte de uygulama başlattı. Selektör yolu ile uyarı yaptıkları tespit edilen 66 sürücüye 690'ar liradan toplam 45 bin 540 TL cezai işlem uygulandı.

 • CHP Milletvekili: Türkiye'nin emsal dava sayısı uluslararası alanda yargı bağımsızlığı zafiyetini gösteriyor
  11:51 CHP Milletvekili: Türkiye'nin emsal dava sayısı uluslararası alanda yargı bağımsızlığı zafiyetini gösteriyor

  CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, AİHM'in 2023 raporunda Türkiye'nin 'emsal dava' sayısında ilk sırada yer almasını değerlendirdi. Bülbül, emsal kararların Türkiye'de bağımsız yargının ve hukuk devletinin erozyona uğradığının uluslararası bir göstergesi olduğunu ifade etti.

 • Aliağa Petkimspor, Darüşşafaka'ya konuk olacak
  11:51 Aliağa Petkimspor, Darüşşafaka'ya konuk olacak

  Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nin 27. haftasında Aliağa Petkimspor, yarın Darüşşafaka'ya konuk olacak. Aliağa Petkimspor, 13 galibiyet 13 mağlubiyetle 7. sırada yer alırken, Darüşşafaka ise 12 galibiyet, 14 mağlubiyetle 9. basamakta bulunuyor. İzmir ekibi, rakibini yenerek play-off bölgesindeki yerini sağlamlaştırmayı hedeflerken, Darüşşafaka ise bu karşılaşmayı hatasız geçerek play-off hattının içerisine girmek istiyor.

 • TEM Otoyolu'nda Tatilcilerin Dönüş Yolculuğu Rahat
  11:51 TEM Otoyolu'nda Tatilcilerin Dönüş Yolculuğu Rahat

  9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin son gününde memleketlerine ve tatil bölgelerine giden tatilciler, TEM Otoyolu'nun Bolu geçişinden ulaşımını rahat sağlıyor. Tatilcilerin dönüş yolculuğunda trafik akıcı ve rahat sağlanıyor.

 • Soğanlı Vadisi, Kayseri'de turizm alanı olarak yeniden canlandı
  11:45 Soğanlı Vadisi, Kayseri'de turizm alanı olarak yeniden canlandı

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Valiliği iş birliğiyle yapılan çalışmalar sonucunda Soğanlı Vadisi, turizm alanı olarak yeniden canlandı. Vadide yapılan restorasyon ve düzenlemeler sayesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

 • Kahramanmaraş'ta Akalazya Hastalığına POEM Yöntemiyle Tedavi
  11:43 Kahramanmaraş'ta Akalazya Hastalığına POEM Yöntemiyle Tedavi

  Kahramanmaraş'ta nadir görülen akalazya hastalığı nedeniyle yutma güçlüğü yaşayan bir hasta, Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) yöntemiyle sağlığına kavuştu. İstanbul'da yaşayan hasta, birçok hastaneye başvurmasına rağmen sonuç alamamıştı. Ancak Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde yapılan tedavi sayesinde 2 yıl sonra rahat bir şekilde yiyecek ve içecek tüketmeye başladı. Hastalığın tedavisi için son teknoloji kullanılan hastanede, akalazya hastalarına POEM işlemi yapılmaktadır.


Advertisement