"Risale-İ Nur Müzesi" 14 Ekim'de Açılacak - Son Dakika
Güncel

"Risale-İ Nur Müzesi" 14 Ekim'de Açılacak

"Risale-İ Nur Müzesi" 14 Ekim\'de Açılacak

İİKV bünyesindeki Barla Platformu'nun düzenlediği "Nur'a Uçan Pervaneler" adlı sergi ile "Risale-i Nur Müzesi", 14 Ekim'de Rüstempaşa Medresesi'nde açılacak.

12.10.2012 12:35  Güncelleme: 12:36

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı (İİKV) bünyesindeki Barla Platformu'nun düzenlediği "Nur'a Uçan Pervaneler" adlı sergi ile "Risale-i Nur Müzesi", 14 Ekim'de Rüstempaşa Medresesi'nde açılacak.

İİKV'den yapılan açıklamaya göre, vakıf bünyesindeki Barla Platformu'nun Risale-i Nur ile ilgili düzenlediği sergilerin beşincisi "Nur'a Uçan Pervaneler" tarafından düzenlenen sergi meraklılarıyla buluşacak.

Konusunu Risale-i Nur'un etkilediği hayatların teşkil ettiği sergi ile beraber Risale-i Nur Müzesi de vakfın Rüstempaşa Medresesi'nde açılacak.

Risalelerin Isparta, Barla'da ilk olarak kaleme alınmaya başladığı andan itibaren onun etrafında toplanan insanlarla başlayan ve bugün dünyanın dört bir yanındaki Risale-i Nur talebelerine kadar uzanan bir zaman dilimini kapsayan sergide, Risale-i Nur talebelerinden başka yurt içinde ve dışındaki belli başlı yazar, düşünür ve aydınların Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur ile ilgili yorumları da yer alacak.

Barla Platformu, Risale-i Nur ile ilgili olarak, Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını, sürgün ve hapishane yıllarını konu alan 4 ayrı bölümde ele alınan sergiler düzenlemişti. "Birinci Said", "Barla Yılları", "Kastamonu Yılları" ve "Emirdağ Yılları" adlarıyla düzenlenen sergiler, yurt içinde ve dışında pek çok yerlerde tekrarlandı ve yoğun ilgiyle karşılaştı.

Risale-i Nur ile ilgili sergilerin özeti, bundan böyle İstanbul İlim ve Kültür Vakfı bünyesinde pazar günü açılacak olan Risale-i Nur Müzesi'nde daimi olarak sergilenecek.

Bediüzzaman Said Nursi'nin ve Risale-i Nur'un hikayesini, Birinci Said döneminden başlayarak sırasıyla Barla, Isparta, Eskişehir, Kastamonu, Denizli, Afyonkarahisar, Emirdağ ve İstanbul dönemleriyle ziyaretçilerin tetkikine sunacak müzede, bütün bu dönemlerle ilgili önemli belge ve bilgiler yer alacak.

Başmuhabir: Sibel Ertürk Kurtoğlu

Yayıncı : Sabri Çelebioğlu - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Risale-İ Nur Müzesi' 14 Ekim'de Açılacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement