Türk Profesörün Başkanlık Ettiği Sağlık Gurubu, 'İnsülinsiz Bir Hayat' İçin Çalışıyor - Son Dakika
Güncel

Türk Profesörün Başkanlık Ettiği Sağlık Gurubu, 'İnsülinsiz Bir Hayat' İçin Çalışıyor

Türk Profesörün Başkanlık Ettiği Sağlık Gurubu, \'İnsülinsiz Bir Hayat\' İçin Çalışıyor

Türk Alman Sağlık Vakfı'nın girişimleriyle biraya gelen Max-Planck Enstitüsü, Giessen-Marburg Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Bursa Üniversiteleri'nden Türk ve Alman bilim adamları şeker hastalığını yenmek için çalışıyor.

16.02.2012 13:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk Alman Sağlık Vakfı'nın girişimleriyle biraya gelen Max-Planck Enstitüsü, Giessen-Marburg Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Bursa Üniversiteleri'nden Türk ve Alman bilim adamları şeker hastalığını yenmek için çalışıyor. Çalışma grubunun hedefi, şeker hastalığına karşı bulanacak yöntem ve aşılarla diyabetik hastalarını sevindirmek.

Başkanlığını Prof. Dr. Yaşar Bilgin'in yaptığı Türk Alman Sağlık Vakfı, Almanyla'dan Giessen-Marburg Üniversitesi ile Türkiye'den İstanbul Üniversitesi ve Bursa Üniversiteleri'nden bilim adamlarını biraya getirip şeker hastalığını yenmek için oluşturduğu çalışma grubu ile yoğun bir şekilde mesai harcıyor.

Giessen'de biraya gelen aralarında profesör, doktor ve araştırmacı bilim adamları hedef olarak şeker hastalığına karşı bulanacak yöntem ve aşılarla diyabetik hastalarını sevindirmek. İlk çalışmalardan başarılı bir sonuçlar elde edilmesi yönünde veriler alındığı kaydedildi.

BİLGİN: AMAÇ İNSÜLİNSİZ BİR HAYAT

Bilgin çalışmaları kapsamında gayelerinin şeker hastalarının kendi yağ hücrelerinden insülin üreten beta hücrelerini devşirip hastaya enjekte etmek olduğunu söyledi. Bilgin, "Bunun ile birlikte pankreas yeniden aktif hale gelecek. Böylelikle hastalar insüline bağlı olmadan normal olarak hayatlarına devam edecek" dedi.

Türk ve Hindularda şeker hastalığının fazla olduğunu söyleyen Bilgin, Türkler'de şeker hastalığının yüzde 15'lerde olduğunu söyleyerek, "Baklava, gibi tatlılar, fazla kilo şeker hastalığını arttırıyor. Kadınlarda bu daha çok görünüyor. Bu hastalık çok sinsidir. İnsanı komaya sokabilir. Tedavi olsanız bile 30-40 sene sonra ciddi sorunlarla karşılaşırsınız." dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türk Profesörün Başkanlık Ettiği Sağlık Gurubu, 'İnsülinsiz Bir Hayat' İçin Çalışıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı
  04:42 Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

  Aksaray'da bir otomobilin aniden önüne geçmesi sonucu fren yapan bir tıra, arkadan gelen yolcu otobüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle otobüs kontrolden çıkarak bir fabrikanın bahçe duvarına çarptı. Kazada otobüs sürücüsü ve 7 yolcu olmak üzere toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, tır ve otomobil sürücüsü gözaltına alındı. Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı
  03:45 Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı

  Esenler'de araç içerisinden silahla havaya ateş ettikleri anı sosyal medyada paylaşan iki şahıs, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar adli makamlara sevk edilecek.

 • Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı
  03:18 Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı

  İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tokat ve Yozgat illerinde meydana gelen deprem sonrası yapılan hasar tespitlerini açıkladı. Tokat'ta 3 ilçe, 30 köyde, 191 konutta, 84 ahırda, 7 camide ve bir fırında hasar tespit edilirken, Yozgat'ta ise bir ilçe, 7 köyde 94 konutta, 4 camide ve 3 ahırda ön hasar tespitleri yapıldı. Karaloğlu, vatandaşlara evlerini kullanmamaları konusunda uyarıda bulunarak, misafir etme imkanlarının olduğunu belirtti.

 • Xiaomi 12 Serisi Android 15 Güncellemesi Alacak Mı?
  03:09 Xiaomi 12 Serisi Android 15 Güncellemesi Alacak Mı?

  Geçen sene Android 14'ü yayınlayan Google, bu yıl ise Android 15 işletim sistemini kullanıma sunacak. Xiaomi 12 serisi (Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 Lite, Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro, Xiaomi 12S Ultra, Xiaomi 12X) Android 15 güncellemesi alacak mı? İşte tüm bildiklerimiz...

 • Bolu'da eşi tarafından bıçaklanan kadın ve babası hayatını kaybetti
  03:03 Bolu'da eşi tarafından bıçaklanan kadın ve babası hayatını kaybetti

  Bolu'da Sağlık Mahallesi'nde bir apartmanda meydana gelen olayda, ev sahibi Turgut D. ve kızı Meltem Z. bıçaklanarak yaralandı. Turgut D. olay yerinde hayatını kaybederken, Meltem Z. ise hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Şüpheli Serkan Z. ise polis tarafından yakalandı.

 • Bolu'da damat, eşi ve kayınpederini bıçaklayarak öldürdü
  02:54 Bolu'da damat, eşi ve kayınpederini bıçaklayarak öldürdü

  Bolu'nun Sağlık Mahallesi'nde ailenin damadı, tartıştığı eşi ve 65 yaşındaki kayınpederini bıçaklayarak öldürdü. Olay yerinden kaçan şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Damat, polis ekiplerinin takibi neticesinde kısa süre içerisinde yakalanarak gözaltına alındı.


Advertisement