Unesco ile Kadir Has Üniversitesi Arasında Ortaklık - Son Dakika
Güncel

Unesco ile Kadir Has Üniversitesi Arasında Ortaklık

Unesco ile Kadir Has Üniversitesi Arasında Ortaklık

"Dünya Miras Alanlarının Yönetimi ve Tanıtımı: Yeni Medya ve Toplumsal Katılım UNESCO Kürsüsü", tarafların imzasıyla çalışmalarına başladı UNESCO Genel Direktörü Bokova: "Kültürel alanları şiddet ve çatışmaya karşı korumak, iklim değişiminin yarattığı tehlikeleri hafifletmek, sınır ötesi projeleri büyütmek.

07.01.2015 16:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

UNESCO ve Kadir Has Üniversitesi tarafından dünya miras alanlarının korunması ve tanıtımı amacıyla yapılacak çalışmalar için imza konulan ortaklık kapsamında "Dünya Miras Alanlarının Yönetimi ve Tanıtımı: Yeni Medya ve Toplumsal Katılım UNESCO Kürsüsü", çalışmalarına başladı.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Türkiye'nin UNESCO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın katılımıyla düzenlenen törende, Bokova ve Aydın tarafından Kadir Has Üniversitesi'nde "Dünya Miras Alanlarının Yönetimi ve Tanıtımı: Yeni Medya ve Toplumsal Katılım konulu UNESCO Kürsüsü" kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.

Irina Bokova, törendeki konuşmasında,  "Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı" ile "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğuşu" alanlarının Dünya Mirası Listesi'ne alınmasından dolayı hazırlanan beratları Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e sunduğunu hatırlatarak, hükümeti ve Türkiye halkını kutladı.

Kadir Has Üniversitesi'nde kurulan UNESCO Kürsüsü'nün Dünya Miras Alanı'ndaki ilk, Türkiye'deki dördüncü kürsü olduğunu dile getiren Bokova, "Bu, kültürü nasıl gördüğümüzü ve düzenlediğimizi yeniden düşünmek ve araçlarımızı yeni denemelere uyarlamak için uygun bir platform sağlamaktadır. Kültürel alanları şiddet ve çatışmaya karşı korumak, iklim değişiminin yarattığı tehlikeleri hafifletmek, sınır ötesi projeleri büyütmek zorundayız. Tüm bu yeni vasıf ve yaklaşımlar konusundaki gereksinimler açısından bunu daha ileri taşıyabilecek Türkiye'den daha iyi bir yer düşünemiyorum" dedi.

Bokova, Kadir Has Üniversitesi'nde kurulan UNESCO Kürsüsü'nü, "Türkiye'nin kendi mirasını koruma konusundaki kararlılığının yansıması" olarak gördüğünü belirterek, "Kültürel miras, yegane insanlık bağlarını kuvvetlendirecek, parçalanmanın baskılarına karşı koyacak, hepimiz için daha iyi bir gelecek yaratmak için ortak bir geçmiş inşa edecek bir güçtür. Hiçbir toplum kültürsüz zenginleşemez. Onsuz hiçbir gelişme sürdürülebilir olamaz. Bu, UNESCO'nun Türkiye ile birlikte yeni 2015 sonrası gündemini biçimlendirme mesajıdır" diye konuştu.

-  UNESCO Kürsüsü

Prof. Dr. Mustafa Aydın, imza töreninde yaptığı konuşmada, dünyada birçok kültür ve medeniyetin kuruluş ve tarihini simgeleyen kültür varlıklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda üniversite olarak UNESCO ile çalışmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Kadir Has Üniversitesi'nde kurulacak UNESCO Kürsüsü'nün çalışmalarını araştırma, eğitim ve danışmanlık alanlarında sürdüreceğini vurgulayan Aydın, şu bilgileri verdi:

"İlk etapta uluslararası yüksek lisans öğrencilerine yönelik bir yaz okulu çerçevesinde, Türkiye'deki Dünya Mirası Alanları'nın tanıtılması ve toplumsal katılımı yeni medya aracılığı ile sağlayacak projeler üretilecektir. Böylelikle dünya miras alanlarının tanıtılması, korunması ve yönetimi konusundaki bilinç geliştirilirken, öğrenme sürecini dijital araç ve yöntemlerle (tablet ve akıllı telefon uygulamaları, üç boyutlu canlandırmalar, bilgi sistemleri vb.) gerçekleştirerek katılımın artırılması hedeflenmektedir. UNESCO'nun en temel söylemlerinden biri, barışın tesisi için kültürü kullanmaktır. Bu yolda bu kürsünün faaliyetleri de UNESCO'nun 2014-2021 için açıkladığı strateji ile paralel yapıdadır. Kürsümüz, sürdürülebilir kalkınma politikaları için bilim, toplum ve etik değerlerin ara yüzünü desteklemek, barış, sürdürülebilirlik ve toplumsal kapsayıcılık adına uluslararası bilimsel işbirliği sağlamak ve kültürel mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak, yaratıcılığı desteklemek, bilgiye evrensel erişim konularının desteklenmesi konusunda önemli araştırma ve disiplinler arası çalışmalara ev sahipliği yapacaktır."

Aydın, Türkiye'de UNESCO Dünya Miras Listesi'nde 13 alan bulunduğunu kaydederek, "Türkiye'nin zengin kültürel, arkeolojik değerleri arasından Dünya Miras Listesi'ne girmek için aday olan varlıkların sayısı ise 52. Söz konusu alanların tamamı Kadir Has Üniversitesi UNESCO Kürsüsü için birer çalışma alanı olacak" dedi.

Kadir Has Üniversitesi'ndeki UNESCO Kürsüsü, Kürsü Başkanı Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan yürütücülüğünde, Prof. Dr. Füsun Alioğlu, Doç. Dr. Murat Çetin, Doç. Dr. Levent Soysal, Yard. Doç. Dr. Ayşe Coşkun Orlandi, Yard. Doç. Dr. Taner Arsan ve İsmail Hakkı Polat'tan oluşan disiplinler arası bir ekiple hizmet verecek.

Türkiye'de UNESCO Dünya Miras Listesi'nde Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Bursa ve Cumalıkızık-Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğuşu, Çatalhöyük, Edirne Selimiye Camisi ve Külliyesi, Truva Antik Kenti, Safranbolu Şehri, Xanthos- Letoon, Nemrut Dağı, Hattuşaş Hitit Başkenti, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, İstanbul'un Tarihi Alanları, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Pamukkale-Hierapolis yer alıyor. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Unesco ile Kadir Has Üniversitesi Arasında Ortaklık - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını büyümeden söndürüldü
  14:54 Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını büyümeden söndürüldü

  Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını, ekiplerin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. Olay, Çankırı-Kastamonu karayolunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ağaçlık alanda bilinmeyen sebeple yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın büyümeden söndürüldü.

 • İzmir'de ev yangınında kalbi duran kedi itfaiye ekibi tarafından hayata döndürüldü
  14:53 İzmir'de ev yangınında kalbi duran kedi itfaiye ekibi tarafından hayata döndürüldü

  İzmir'in Gaziemir ilçesinde çıkan ev yangınında dumandan etkilenen ve kalbi duran bir kedi, itfaiye ekibinin müdahalesiyle hayata tutundu. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale ederken evde kayıp olduğu belirtilen kedinin dumandan etkilendiğini ve kalbinin durduğunu tespit etti. Kalp masajı ve solunum cihazıyla desteklenen kedinin kalbi yeniden atmaya başladı. Kedinin sağlık durumu ise veteriner hekim tarafından iyi olduğu belirlendi. Ayrıca, Konak ilçesinde bir kirpinin tel örgüye sıkışması sonucu itfaiye ekibi tarafından kurtarıldığı görüntüler de paylaşıldı.

 • Kırıkkale'de Gelin Arabasının Plakasıyla Tehdit
  14:49 Kırıkkale'de Gelin Arabasının Plakasıyla Tehdit

  Kırıkkale'de gelin arabasının plakasını 'Evleniyoruz' yazısıyla kapatan sürücü, kendisine kesilen para cezasının ardından öfkelendi. Bakanlık personeli olduğunu öne süren sürücü, polis memurunu tehdit etti.

 • Gaziantep Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, ilk nikahı kıydı
  14:48 Gaziantep Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, ilk nikahı kıydı

  Mazbatasını alarak görevine başlayan Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, Meryem ve Serdar Yılmaz çiftinin nikahını kıydı. Yıldırır, çiftin evlilik cüzdanını Meryem Yılmaz'a teslim ederek ömür boyu mutluluklar diledi.

 • Rize'de 2 katlı ahşap ev çıkan yangında kül oldu
  14:47 Rize'de 2 katlı ahşap ev çıkan yangında kül oldu

  Rize'nin Güneysu ilçesinde bulunan 2 katlı ahşap ev çıkan yangında kullanılamaz hale geldi. Yangın, Güneysu ilçesi Yukarı İslahiye Köyü Derebaşı mevkiinde saat 22.20 sıralarında çıktı. İhbarın üzerine olay yerine jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yangın sonucu ahşap ev kullanılamaz hale gelirken yaklaşık 300 bin TL maddi hasar meydana geldi. Yangında herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmadı.

 • İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bombardımanda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 729'a yükseldi
  14:47 İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bombardımanda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 729'a yükseldi

  İran'ın saldırıları nedeniyle İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı 191 gündür aralıksız devam ediyor. Son 24 saatte düzenlenen 4 saldırıda 43 Filistinli hayatını kaybederken, 62 Filistinli de yaralandı. Bombardımanın başladığı 7 Ekim'den bu yana can kaybı 33 bin 729'a, yaralı sayısı ise 76 bin 371'e yükseldi.


Advertisement