Yumi-Net Toplantısı Trabzon'da Yapıldı - Son Dakika
Güncel

Yumi-Net Toplantısı Trabzon'da Yapıldı

Yumi-Net Toplantısı Trabzon\'da Yapıldı

İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından Uluslararası Göç Örgütü’nün teknik desteğiyle yürütülmekte olan “Türkiye’de Emek Göçü Yönetiminin Desteklenmesi Faz II” projesi kapsamında pek çok kamu kurumu ve STK temsilcisinin katılımıyla “Yabancı Uyruklu Mevsimlik İşçilerin Çalışma İzni Muafiyetleri ile...

17.05.2018 11:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından Uluslararası Göç Örgütü'nün teknik desteğiyle yürütülmekte olan " Türkiye'de Emek Göçü Yönetiminin Desteklenmesi Faz II" projesi kapsamında pek çok kamu kurumu ve STK temsilcisinin katılımıyla "Yabancı Uyruklu Mevsimlik İşçilerin Çalışma İzni Muafiyetleri ile ilgili olarak bilgilendirme ve web sitesi YUMİ-NET'in başvuru sürecinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Toplantıya yönelik açıklamalarda bulunan Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Zengin "Proje hedeflerinden biri de; mevsimlik tarım işlerinde 'insana yakışır iş' ilkesi çerçevesinde kayıtlı istihdamı geliştirmektir. Mevsimlik tarım işlerinde Çalışma; 4857 Sayılı İş Kanunu'nda 50 den az işçi çalıştıran tarım işletmelerinin kapsam dışında sayılmasından ve niteliği itibarıyla erişilebilirliğin zor olması nedeniyle kayıt dışı çalışmanın oldukça yaygın olduğu bir alandır. Ayrıca dünyada olduğu gibi ülkemizde de mevsimlik tarım işlerinde yabancı göçmen işgücü kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu hususlar göz önünde bulundurularak Bakanlığımız tarafından 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu'nun "Çalışma İzni Muafiyeti" başlıklı 13. maddesi çerçevesinde bir düzenleme yapılarak Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki mevsimlik tarım işlerinde çalışacak yabancı uyruklu işçiler için muafiyet getirilmiştir" dedi.

Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde, çay ve fındık işlerinde mevsimlik olarak çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin bir takvim yılında en fazla 90 gün, çalışma izninden muaf olarak çalışabildiğini hatırlatan Zengin " 'Karadeniz Bölgesindeki Bazı İllerimizde Mevsimlik Tarım İşlerinde Çalışacak Yabancıların (Gürcistan Uyruklu) Çalışma İzninden Muaf Tutulmalarına İlişkin Usul ve Esaslar' hakkında bilgilendirme yapmak ve istişarelerde bulunmak üzere böyle bir toplantı gerçekleştirilmiştir. ÇSGB Uluslararası İşgücü Politikaları, Anlaşmalar ve Mevzuat Daire Başkanı Ebru Öztüm Tümer'in katılımı ve Uluslararası İşgücü Temsilcilerimizin sunumları sonrasında gerçekleşen istişarelerin çok verimli geçtiği kanısındayım" dedi. - TRABZON

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Yumi-Net Toplantısı Trabzon'da Yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erzurum'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden sağlık çalışanları sessiz yürüyüş gerçekleştirdi
  17:23 Erzurum'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden sağlık çalışanları sessiz yürüyüş gerçekleştirdi

  Erzurum'da hekimler ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla 'sessiz yürüyüş' gerçekleştirdi. Türk ve Filistin bayrakları eşliğinde taşıdıkları dövizler ve pankartlarla Yakutiye Medresesi'ne kadar yürüyen grup, Filistin halkı için dua etti. Protestonun 23. haftasında olduklarını belirten grup adına konuşan bir öğrenci, zulüm son bulana kadar her hafta sessiz yürüyüşe devam edeceklerini söyledi.

 • Keban İlçe Jandarma Komutanlığı Gökbelen köyünde trafik eğitimi verdi
  17:19 Keban İlçe Jandarma Komutanlığı Gökbelen köyünde trafik eğitimi verdi

  Keban İlçe Jandarma Komutanlığı trafik timleri tarafından Gökbelen köyünde trafik eğitimi düzenlendi. Ekipler, vatandaşlara trafikte uyulması gereken kuralları anlattı ve trafik ışık ve levhalarına mutlaka uyulmasını istedi. Ayrıca, vatandaşların soruları da yanıtlandı.

 • AK Parti Mardin İl Başkanı Vahap Alma Mazıdağı'nda ziyaretlerde bulundu
  17:18 AK Parti Mardin İl Başkanı Vahap Alma Mazıdağı'nda ziyaretlerde bulundu

  AK Parti Mardin İl Başkanı Vahap Alma ve il yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, Mazıdağı ilçesinde ziyaretlerde bulundu. Alma, teşkilatların önemine değinerek, AK Parti'nin teşkilatlarının gücüyle ayakta kaldığını vurguladı ve sürekli yenilenen hizmet politikalarıyla vatandaşlara daha iyi hizmet sunmanın derdinde olduklarını belirtti.

 • Karabük'te kuvvetli rüzgar, günlük yaşamı olumsuz etkiledi
  17:17 Karabük'te kuvvetli rüzgar, günlük yaşamı olumsuz etkiledi

  Karabük'te şiddetli rüzgar nedeniyle iş yerinin reklam panosu uçarak yolcu minibüsüne çarpmaktan son anda kurtuldu. Vitrin camı kırıldı, yayalar zorluk çekti, malzemeler savruldu. Minare sallandı, çadırlar uçmaması için mücadele edildi. Fırtına anları kameralara yansıdı.

 • Perşembe Belediyesi'nin yeni dönem ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi
  17:16 Perşembe Belediyesi'nin yeni dönem ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi

  Perşembe Belediyesi'nin yeni dönem ilk meclis toplantısı Belediye Başkanı Cihat Albayrak başkanlığında yapıldı. Albayrak, toplantıda yaptığı konuşmada beş yıllık dönemde çalışmaların devam edeceğini belirtti.

 • Çanakkale'de Ev Yangını: Maddi Hasar Oluştu
  17:15 Çanakkale'de Ev Yangını: Maddi Hasar Oluştu

  Çanakkale'nin Çan ilçesinde bulunan bir evde çıkan yangın, maddi hasara yol açtı. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Ev kullanılamaz hale gelirken, şans eseri evde kimsenin bulunmamasıyla can kaybı yaşanmadı. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

 • Kur'an-ı Kerim'deki yemin ayetlerine odaklanan 'Yemin Olsun' sergisi Başakşehir Şehir Sanat Galerisi'nde ziyarete açıldı
  17:14 Kur'an-ı Kerim'deki yemin ayetlerine odaklanan 'Yemin Olsun' sergisi Başakşehir Şehir Sanat Galerisi'nde ziyarete açıldı

  Başakşehir Şehir Sanat Galerisi'nde açılan 'Yemin Olsun' sergisi, Kur'an-ı Kerim'deki yemin ayetlerinin hikmetini ve derinliğini anlatıyor. Sergide arz, sema, yıldızlar, yörüngeler, gece, gündüz, şafak, kuşluk vakti, ay, güneş, kalem, rüzgar, zeytin ve incir gibi kavramlara edilen yeminler sanatsal bir perspektifle sunuluyor. Sergide Adnan Çoker, Devrim Erbil, Ahmet Oran, Erol Kılıç, Fatih Özkafa, Leyla Kara, İsmail Hakkı Gurbetçi, Faruk Kırlı, Raşit Altun ve Muhammet Mağ'ın da arasında bulunduğu sanatçıların eserleri yer alıyor. 'Yemin Olsun Sergisi', 28 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilir.

 • İzmir'de KADES ihbarı sonucu silah ele geçirildi, bir kişi gözaltına alındı
  17:13 İzmir'de KADES ihbarı sonucu silah ele geçirildi, bir kişi gözaltına alındı

  İzmir'in Bayraklı ilçesinde bir kadının KADES üzerinden yaptığı ihbar sonucu polis, evde yapılan aramada biri uzun namlulu tam otomatik iki silah ve çok sayıda fişek buldu. Gözaltına alınan şüphelinin ise çok sayıda suçtan kaydının olduğu belirlendi.

 • Tesla Model 3 Performance Özellikleri ve Sızıntılar
  17:12 Tesla Model 3 Performance Özellikleri ve Sızıntılar

  Tesla'nın yeni Model 3 Performance modelinin özellikleri sızdırıldı. Aracın beygir gücü 500'ün üzerinde olacak ve adaptif sönümleme sistemi ile süspansiyon sertliği ayarlanabilecek. Ayrıca Track Mode yazılımı sayesinde yol tutuş ve fren sistemleri özelleştirilebilecek. Aracın sportif çizgileri, karbon fiber spoileri ve yenilenen iç tasarımıyla dikkat çekeceği düşünülüyor.


Advertisement