Son dakika Doğu Karadeniz Bölgesi haberleri, Doğu Karadeniz Bölgesi son dakika, son dakika Doğu Karadeniz Bölgesi

Son Dakika Doğu Karadeniz Bölgesi Haberleri

Son dakika Doğu Karadeniz Bölgesi haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son doğu karadeniz bölgesi haberleri anında burada.


 • Dün Dün 15:09 Ortadoğulu ve Türk Turizmciler Doğu Karadeniz'de Sağlık ve Spor Turizmine Katkı Sunuyor Ortadoğulu ve Türk Turizmciler Doğu Karadeniz'de Sağlık ve Spor Turizmine Katkı Sunuyor

  Ortadoğulu ve Türk turizmciler, 'Habibi Come to Black Sea' projesiyle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sağlık ve spor turizmine katkı sunmak için çalışmalar yapıyor. Proje kapsamında Trabzon, Gümüşhane, Ordu ve Rize'de spor ve sağlık turizminin gelişmesi hedefleniyor. Turizmciler, yerel yönetimlerden destek istiyor ve Doğu Karadeniz'in turizm potansiyeline dikkat çekiyor. Ayrıca, futbol kulüplerini bölgeye getirerek kamplar düzenlemek ve kardeş kulüp ilişkileri kurmak gibi çalışmalar da yapılıyor.

 • 23.09.2023 23 Eyl 11:15 Gölyanı Yaylası'ndaki Ahşap Evler Restore Edilecek Gölyanı Yaylası'ndaki Ahşap Evler Restore Edilecek

  Giresun'un Gölyanı Yaylası'nda bulunan ve tescil edilen ahşap evler, restore edilerek gelecek nesillere aktarılacak. Yağlıdere ilçesine bağlı olan yayla, doğal güzelliklerinin yanı sıra otantik evleriyle de dikkat çekiyor. Belediye başkanı, evlerin aslına uygun restore edilmesi için proje hazırladıklarını ve destek için ilgili bakanlıklara sunacaklarını belirtti. Ayrıca yaylada altyapı ve üstyapı çalışmaları da devam ediyor.

 • 22.09.2023 22 Eyl 10:38 Trabzon'da Turist Sayısı Geçen Yıla Göre Yüzde 30 Arttı Trabzon'da Turist Sayısı Geçen Yıla Göre Yüzde 30 Arttı

  Trabzon'a özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden gelen turist sayısında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 artış yaşandı. Trabzon Havalimanı tarihinin en yoğun gününü yaşarken, turizm hareketliliğini değerlendiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, önümüzdeki sezona daha hazır bir Trabzon oluşturmak için harekete geçeceklerini belirtti. Trabzon'un turizm geliri Türkiye'deki turizm gelirinin yüzde 2'sine denk gelmektedir.

 • 10.09.2023 10 Eyl 20:37 Trabzon'da çay üretimi yarıya düştü Trabzon'da çay üretimi yarıya düştü

  Trabzon'da bu yıl yaşanan sıcak hava ve az yağışlar nedeniyle çay bahçelerinde yapraklarda yanmalar meydana geldi. Bu durum, çay üretimini yarıya düşürdü.

 • 10.09.2023 10 Eyl 17:52 Turizm merkezi Ayder'e mevsimin ilk karı yağdı Turizm merkezi Ayder'e mevsimin ilk karı yağdı

  Rize'nin en önemli turizm merkezlerinden olan Ayder'e mevsimin ilk karı yağdı. Kavrun Yaylası beyaza büründü ve doğa severleri beklemeye başladı.

 • 09.09.2023 09 Eyl 20:25 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: 'Aile ve Gençlik Bankası kanun teklifimizi yeni dönemde meclisimize sunacağız' Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "Aile ve Gençlik Bankası kanun teklifimizi yeni dönemde meclisimize sunacağız"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Aile ve Gençlik Bankası kurmayı hedeflediklerini belirterek, "Seçim vaatlerimizden biri buydu.

 • 08.09.2023 08 Eyl 07:41 Meteoroloji'den 3 bölge için gök gürültülü sağanak uyarısı Meteoroloji'den 3 bölge için gök gürültülü sağanak uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre bugün Ege ve Akdeniz'in iç kesimleri ile Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi gök gürültülü sağanak yağışlı olacak. Marmara'da ise kuvvetli poyraz etkili olmayı sürdürecek.

 • 04.09.2023 04 Eyl 18:16 Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: ' Ülke olarak adeta küresel ölçekte lojistik merkeziyiz' Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: " Ülke olarak adeta küresel ölçekte lojistik merkeziyiz"

  Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: " Ülke olarak adeta küresel ölçekte lojistik merkeziyiz" -Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: "Son 21 yılda yaklaşık 194 milyar dolar yatırımla, ulaştırma altyapılarımızı iyileştirmek bu alanı genişletmek, uluslararası taşımacılık güzargahındaki eksikleri tamamlamak...

 • 04.09.2023 04 Eyl 17:25 Türkiye'nin Lojistik Yatırımları Son 21 Yılda 194 Milyar Doları Buldu Türkiye'nin Lojistik Yatırımları Son 21 Yılda 194 Milyar Doları Buldu

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin son 21 yılda yaklaşık 194 milyar dolarlık yatırımla lojistik altyapısını geliştirdiğini ve uluslararası taşımacılık güzergahlarını tamamladığını belirtti.

 • 02.09.2023 02 Eyl 10:01 Trabzon'da Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum açılışa hazırlanıyor Trabzon'da Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum açılışa hazırlanıyor

  Trabzon'da yapımı devam eden Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tek bilim merkezi Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum (Gezegen Evi) açılış için gün sayıyor. Bilim merkezi, farklı yaş gruplarını bir araya getirerek bilim ve teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirecek.

 • 01.09.2023 01 Eyl 17:42 Tahsin Ocaklı: 'Yeşil Yol Projesi, Turizm Firmalarına Yatırım Yapmak Üzere Hazırlanmış Bir Projedir' Tahsin Ocaklı: "Yeşil Yol Projesi, Turizm Firmalarına Yatırım Yapmak Üzere Hazırlanmış Bir Projedir"

  CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin'in 11 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol projesine kaynak aktararak çalışmalara hızla devam ettiklerine ilişkin açıklamasına tepki gösterdi. Ocaklı, "O yolun amacı Artvin'de çıkarılan madenlerin batıya transferi ve o yol üstünde sahipleri de belli olan turizm firmalarına yatırım yapmak üzere hazırlanmış bir projedir. O yüzden oraları kimler için yapıyorlarsa kaynağı onlar aktarsın” dedi.

 • 28.08.2023 28 Ağu 12:41 Yurdun kuzeydoğusunda kuvvetli yağış uyarısı Yurdun kuzeydoğusunda kuvvetli yağış uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahmine göre, yarın kuzeydoğu kesimlerde yerel kuvvetli gök gürültülü yağışlar bekleniyor. Doğu Karadeniz bölgesi ile Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

 • 28.08.2023 28 Ağu 11:45 Giresun'da Yeni Plajlar Tatilcilerin Uğrak Noktası Oldu Giresun'da Yeni Plajlar Tatilcilerin Uğrak Noktası Oldu

  Giresun Belediyesi tarafından yapılan yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla hizmete açılan plajlar, turistlerin ve yerli tatilcilerin tercih ettiği bir mekan haline geldi. Doğu Karadeniz'de doğa ve yayla turizminin yanı sıra deniz turizmi de hareketlendi.

 • 27.08.2023 27 Ağu 10:24 Türkiye, son 10 yılda fındık ihracatından 20 milyar dolar girdisi sağladı Türkiye, son 10 yılda fındık ihracatından 20 milyar dolar girdisi sağladı

  Son 10 yılda ülkemizde 6 milyon 145 bin ton fındık üretimi gerçekleşti. Türkiye, fındık ihracatından 2 milyar 769 milyon 393 bin 225 kilogram karşılığı toplam 20 milyar 218 milyon 521 bin 837 dolar döviz girdisi sağladı. En fazla fındık ihracatı 2014-2015 fındık sezonunda gerçekleşti.

 • 23.08.2023 23 Ağu 23:05 30 bin nüfuslu ilçe, hentbolda Türkiye'yi Avrupa'da temsil edecek 30 bin nüfuslu ilçe, hentbolda Türkiye'yi Avrupa'da temsil edecek

  Giresun'un 30 bin nüfuslu Görele ilçesinde faaliyet gösteren Görele Belediyespor Kadın Hentbol Takımı, Türkiye'yi Avrupa kupalarında temsil edecek. Takım, EHF European Cup elemelerinde Hırvatistan'ın Dugo Selo takımıyla eşleşti ve tarihinde ilk kez Avrupa sahnesine çıkacak. İlk maçı evinde oynayacak olan Görele Belediyespor, rövanşı ise Belgrad'da yapacak. Takımın başantrenörü Mehmet Ali Binen, rakiplerini analiz ettiklerini ve genç takımlarının uyum içinde olmasının önemli olduğunu belirtti. Takım kaptanı Serpil Abdioğlu ise Görele'nin Avrupa kupasına katılmasının gurur verici olduğunu ve iyi bir başlangıç yaparak avantajı kullanmak istediklerini söyledi.

 • 23.08.2023 23 Ağu 22:58 Trabzon Havalimanı tüm zamanların uçuş rekorları kırdı: Yabancı turist sayısı ilk kez yerli turist sayısını geçti Trabzon Havalimanı tüm zamanların uçuş rekorları kırdı: Yabancı turist sayısı ilk kez yerli turist sayısını geçti

  Trabzon Havalimanı bu yaz sezonunda uçuş rekorları kırarken, şehre gelen yabancı turist sayısı ilk kez yerli turist sayısını geçti. Trabzon Havalimanı'na 12 farklı ülkeden toplam 3 bin 909 uçuş gerçekleştirildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, Temmuz sonu itibariyle Trabzon'a 740 bine yakın turist geldiğini belirtti. Trabzon Havalimanı'nın genişletilmesi projesi olumlu bulunuyor.

 • 23.08.2023 23 Ağu 15:17 Trabzon Havalimanı'nda Yabancı Turist Sayısı Yerli Turist Sayısını Geçti Trabzon Havalimanı'nda Yabancı Turist Sayısı Yerli Turist Sayısını Geçti

  Trabzon Havalimanı bu yaz sezonunda uçuş rekorları kırarken, şehre gelen yabancı turist sayısı ilk kez yerli turist sayısını geçti. Trabzon Havalimanı'na Almanya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Irak Kürdistan Bölgesi, İsrail, Katar, KKTC, Kuveyt, Suudi Arabistan, Umman ve Ürdün gibi 12 farklı ülkeden toplam 3 bin 909 uçuş gerçekleştirildi. Trabzon'a gelen turist sayısı Temmuz ayı sonu itibariyle 750 bine yaklaştı. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, bu yıl ilk kez yabancı turist sayısının yerli turist sayısını geçtiğini belirtti. Trabzon Havalimanı'nın genişletilmesi projesi olumlu bulunurken, turizm hareketliliğinin artmasıyla havalimanının kapasitesinin yetersiz kaldığı vurgulandı.

 • 23.08.2023 23 Ağu 13:37 Görele Belediyespor Kadın Hentbol Takımı Avrupa Kupalarında Görele Belediyespor Kadın Hentbol Takımı Avrupa Kupalarında

  Giresun'un Görele ilçesinde faaliyet gösteren Görele Belediyespor Kadın Hentbol Takımı, Türkiye'yi Avrupa kupalarında temsil edecek. Takım, EHF European Cup elemelerinde Hırvatistan'ın Dugo Selo takımıyla eşleşti ve tarihinde ilk kez Avrupa sahnesine çıkacak. İlk maçı evinde oynayacak olan Görele Belediyespor, rövanşı ise Belgrad'da yapacak. Takımın başantrenörü Mehmet Ali Binen, rakiplerini analiz ettiklerini ve çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Takım kaptanı Serpil Abdioğlu ise Karadeniz Bölgesi'nden Avrupa kupasına katılan ilk takım olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

 • 22.08.2023 22 Ağu 23:29 İhracatçılardan fındık üreticilerine müjde: Fiyatlar üçlü rakamlara çıkabilir İhracatçılardan fındık üreticilerine müjde: Fiyatlar üçlü rakamlara çıkabilir

  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, bu seneki fındık rekoltesinin düşebileceğini ve fındık fiyatlarının sene sonuna doğru özellikle Eylül ayından sonra üçlü rakamlara çıkabileceğini söyledi. Gürdoğan ayrıca, fındık üreticilerinin emanete fındık vermemesi gerektiğini ve fındıkta liderliğimizin tehlikeye girdiğini belirtti.

 • 22.08.2023 22 Ağu 17:03 ORDU-KURUL KALESİ'NDE KAZI ÇALIŞMALARININ YÜZDE 60'I TAMAMLANDI ORDU-KURUL KALESİ'NDE KAZI ÇALIŞMALARININ YÜZDE 60'I TAMAMLANDI

  ORDU'da 2 bin 100 yıllık ana tanrıça 'Kibele' olmak üzere çok sayıda tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Kurul Kalesi'nde, kazı çalışmalarının yüzde 60'ı tamamlandı.

 • 22.08.2023 22 Ağu 13:54 Fındık Rekoltesi Düşebilir, Fiyatlar Artabilir Fındık Rekoltesi Düşebilir, Fiyatlar Artabilir

  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, bu seneki fındık rekoltesinin 765 bin civarında tahmin edildiğini ancak bu rakamın mevsimsel faktörlerden dolayı düşebileceğini belirterek fındık fiyatlarının da sene sonuna doğru özellikle Eylül ayından sonra üçlü rakamlara çıkabileceğini söyledi. Gürdoğan ayrıca, Türkiye'nin dünyada fındık üretimi bakımından lider olduğunu ancak bu liderliğin tehlikeye girdiğini ifade etti.

 • 20.08.2023 20 Ağu 09:08 Arap turistlerin dönüş yolculuğu başladı Arap turistlerin dönüş yolculuğu başladı

  Arap turistlerin dönüş yolculuğu başladı Okul sezonu nedeniyle tatillerini bitirip ülkelerine dönüyorlar Körfez ülkelerinden tatillerini geçirmek üzere başta Trabzon olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi'ne gelen Arap turistler ülkelerinde okul sezonunun başlayacak olması nedeniyle dönüşe geçti.

 • 14.08.2023 14 Ağu 09:50 Uzungöl'de Konaklayan Turist Sayısında Düşüş Yaşandı Uzungöl'de Konaklayan Turist Sayısında Düşüş Yaşandı

  Trabzon'a gelen turist sayısında artış yaşanmasına rağmen, dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'de konaklayan turist sayısında yüzde 100 oranında düşüş yaşandığı belirtildi. Uzungöl'deki tesislerdeki yüksek fiyat politikası ve kayıt dışı konaklama yapan işletmelerin etkili olduğu ifade edildi. Uzungöl Platformu Koordinatörü Abdullah Özen, geçtiğimiz yılın sezonunu yakalayamadıklarını ancak bu yıl da güzel bir sezon geçirdiklerini söyledi. Uzungöl'e gelen turistlerin yüzde 90'ının Orta Doğu ülkelerinden olduğu belirtildi. Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği Başkanı Metin İnan ise 2023 yılında turizm sezonunun sakin geçtiğini ve kayıt dışı konaklama yerlerine önlem alınması gerektiğini vurguladı.

 • 11.08.2023 11 Ağu 09:46 Trabzon'da Turizm Sezonunda Dikkat Çeken Artış Trabzon'da Turizm Sezonunda Dikkat Çeken Artış

  Trabzon'da turizm sezonunda geçen seneye oranla yüzde 81 artış yaşandı. Bu yılın Temmuz ayında şehirde konaklama sayısı 270 bine yaklaştı. Geçen yıl şehre turizmden giren para 1 milyar 76 milyon dolar olurken, bu rakam fındıktan elde edilen gelirin 6-7 katıdır.

 • 11.08.2023 11 Ağu 09:29 Trabzon'da Konaklama Sayısı Yüzde 81 Arttı Trabzon'da Konaklama Sayısı Yüzde 81 Arttı

  Doğu Karadeniz Bölgesi son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden gelen turistlerin ilgi odağı olurken, Trabzon'da bu yılın Temmuz ayında konaklama sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 81 arttı. Trabzon'da bu yılın Temmuz ayında konaklama sayısı 268 bin 500'ü bulurken, özellikle yabancı turist sayısında yüzde 112'lik artış olması dikkat çekti. Trabzon'a gelen turistlerin tercih sebepleri arasında güvenilir bir şehir olması ön plana çıkıyor. Trabzon ekonomisine ciddi katkı sağlayan turistlerin sayısının artması gerektiği vurgulandı.

 • 04.08.2023 04 Ağu 14:10 FİSKOBİRLİK, GES Kurarak Kendi Elektriğini Üretecek FİSKOBİRLİK, GES Kurarak Kendi Elektriğini Üretecek

  Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde güneş enerjisi santrali (GES) kurarak kendi elektriğini üretecek. Proje, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde temeli atılan en büyük GES olacak ve yılda yaklaşık 40 milyon liranın üzerinde tasarruf sağlanmasını hedefliyor. FİSKOBİRLİK, 29 yıllığına Milli Emlak'tan 84 dönüm arazi kiralayarak projeyi hayata geçirecek. Yaklaşık 3-4 ay içinde tamamlanması planlanan projenin yatırım bedeli 100 milyon liranın üzerinde olacak. FİSKOBİRLİK, GES yatırımıyla kendini amorti edecek ve fazladan ürettiği elektrikten de gelir elde edecek.

 • 04.08.2023 04 Ağu 09:48 Doğu Karadeniz Bölgesi'nde İhracat Artışı Doğu Karadeniz Bölgesi'nde İhracat Artışı

  Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde 855 Milyon 333 bin 285 dolar tutarında ihracat gerçekleştiği, ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 artış yaşandığı belirtildi. Trabzon'dan gerçekleştirilen ihracatta yüzde 21, Artvin'den gerçekleştirilen ihracatta yüzde 9 artış yaşanırken, Rize'den gerçekleştirilen ihracatta yüzde 2, Gümüşhane'den gerçekleştirilen ihracatta ise yüzde 39 oranında düşüş gerçekleştiği kaydedildi. En fazla ihracat yapılan sektörler arasında fındık, su ürünleri ve hayvancılık mamulleri, yaş meyve sebze, maden ve metaller, kimyevi maddeler ve mamulleri yer aldı. Doğu Karadeniz Bölgesi'nden 2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde 131 farklı ülkeye ihracat yapıldı ve en fazla ihracat yapılan ülkeler Rusya Federasyonu, İtalya, Almanya, Gürcistan ve Çin Halk Cumhuriyeti oldu.

 • 28.07.2023 28 Tem 15:18 Rize'de Sağanak Sonucu Derelerin Rengi Değişti Rize'de Sağanak Sonucu Derelerin Rengi Değişti

  Rize'de etkili olan sağanak sonucu, su seviyesi yükselen derelerde suyun rengi yeşilden, kahverengiye döndü. Taşkın riskine karşı iş makineleri, riskli derelerin bulunduğu bölgelere konuşlandırılarak, önlem alındı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 'sarı kod' yayınlayarak gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunduğu Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki Rize'de gece saatlerinde başlayan yağış, sabah etkisini arttırdı. Etkili sağanak sonrası Güneysu ilçesindeki Gürgen ile Kanboz derelerinde, su seviyesi ve debisi yükseldi, suyun rengi yeşilden, kahverengiye döndü. Şiddetli akan su, kopan dal ve odun parçalarını dere boyu sürükledi. Olası taşkın riskine karşı ekipler ve iş makineleri, riskli derelerin bulunduğu bölgelere konuşlandırılarak, önlem alındı. Yağışların, yarına kadar Rize'nin yanında Artvin'in kuzey, Trabzon'un doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgede valiliklerce yapılan uyarılarda; sel, su baskını, yıldırım ve kıyı kesimlerde kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

 • 28.07.2023 28 Tem 11:45 Trabzon Havalimanı Tarihinin En Yoğun Temmuz Ayını Yaşıyor Trabzon Havalimanı Tarihinin En Yoğun Temmuz Ayını Yaşıyor

  Trabzon Havalimanı, tarihinin en yoğun Temmuz ayını yaşıyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan turizm hareketliliği bu yıl da artarak devam ediyor. Özellikle dış hatlardan gelen turistlerin çoğunluğunu Körfez ülkelerinden gelen vatandaşlar oluştururken, bu yıl yaşanan yoğunluk önceki yıllara oranla çok daha fazla. Trabzon Havalimanı'ndaki bu yoğunluğun Ağustos ayı sonlarına kadar sürmesi bekleniyor.

 • 28.07.2023 28 Tem 10:39 Trabzon Havalimanı Tarihinin En Yoğun Temmuz Ayını Yaşıyor Trabzon Havalimanı Tarihinin En Yoğun Temmuz Ayını Yaşıyor

  Trabzon Havalimanı, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde turizm hareketliliğinin artmasıyla tarihinin en yoğun temmuz ayını yaşıyor. Geçen yıl 3 milyonu aşan yolcu sayısıyla yoğun bir trafik yaşanan havalimanında bu yıl da sefer ve yolcu sayısında artış gözlemleniyor. Özellikle dış hatlardan gelen turistlerin çoğunluğunu Körfez ülkelerinden gelen vatandaşlar oluştururken, yoğunluğun ağustos ayı sonlarına kadar devam etmesi bekleniyor.

 • 26.07.2023 26 Tem 13:11 Trabzon'da 'Mavi Bayrak' Olmayışının Sebebi Fiziksel Olarak Temiz ve Kaliteli Bir Kumsalın Olmaması Trabzon'da 'Mavi Bayrak' Olmayışının Sebebi Fiziksel Olarak Temiz ve Kaliteli Bir Kumsalın Olmaması

  KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, Trabzon'un 'Mavi Bayrak' kriterlerine uygun plajlara sahip olmamasının sebebini, fiziksel olarak temiz ve kaliteli bir kumsalın olmaması olarak değerlendirdi. Derelerden gelen katı atıkların bertaraf edilmesi gerektiğini belirten Erüz, Trabzon'da potansiyel olan plajların Çamburnu ve Trabzon'un batısında olduğunu ifade etti. Trabzon'un kıyılarının dolgularla kaybedildiğini ve birkaç koy ile küçük kumsalların kaldığını söyleyen Erüz, kanalizasyonların kolektör sistemine alınması ve atıkların kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı. Plajların korunması gerektiğini belirten Erüz, belediyelerin kumsal ve dere atıklarını azaltmasıyla halkın yüzebileceği plajlara kavuşabileceğini ifade etti.

 • 20.07.2023 20 Tem 22:38 Minare Ustası Mehmet Diner, Yaptığı Minareler İçinde En Çok Bu İki Minareyi Seviyor Minare Ustası Mehmet Diner, Yaptığı Minareler İçinde En Çok Bu İki Minareyi Seviyor

  83 yaşındaki minare ustası Mehmet Diner, Fatih Sultan Mehmet Han'ın ordusu ile Cuma namazı kıldığı yere yaptığı minareler içinde en çok bu iki minareyi seviyor. Üstü açık camide namaz kılmanın insanın sıkıntılarını giderdiğine inanan Diner, Kadırga Yaylası'ndaki bu minarelerin kendisi için büyük anlam taşıdığını belirtiyor.

 • 18.07.2023 18 Tem 10:21 Rusya'ya yapı sektörü ticaret heyeti gönderilecek Rusya'ya yapı sektörü ticaret heyeti gönderilecek

  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından yürütülen proje kapsamında, yapı ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılımıyla Rusya Federasyonu'na ticaret heyeti gönderileceği bildirildi. Heyet programı kapsamında, firmaların St. Petersburg'da faaliyet gösteren yapı sektöründeki ithalatçı alıcılarla ikili iş görüşmeleri yapılacak ve yerinde pazar araştırması faaliyeti gerçekleştirilecek. DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rusya'nın inşaat ve yapı malzemeleri sektöründe önemli bir ithalatçı ülke olduğunu ve Türk ürünlerine talebin arttığını belirtti.

 • 17.07.2023 17 Tem 10:13 Rize'deki çay bahçesi baklava görünümlü hali ile turistlerin ilgisini çekiyor Rize'deki çay bahçesi baklava görünümlü hali ile turistlerin ilgisini çekiyor

  Rize'nin Çayeli ilçesinde bulunan çay bahçesi, baklava şeklindeki düzenlemesiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın etkisiyle popüler hale gelen bahçe, her gün yüzlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Yaklaşık 50 yıllık emeğin sonucu olan çay bahçesi, Rize'nin turistik noktalarından biri haline gelmiştir.

 • 13.07.2023 13 Tem 10:04 Karadeniz Bölgesi'nde gelecekte sel ve heyelanlar daha çok konuşulacak Karadeniz Bölgesi'nde gelecekte sel ve heyelanlar daha çok konuşulacak

  Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, iklim değişimi ile beraber özellikle Akdeniz Bölgesi'nde yağışların azalması beklenirken, Karadeniz Bölgesi'nde gelecekte sel ve heyelanların daha çok konuşulacağını söyledi. Tüfekçioğlu, bölgedeki sel ve heyelanların geçmişte de yaşandığını ve altyapı, arazi kullanımı gibi faktörlerin göz önünde bulundurularak önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca, 20-30 yıllık meteorolojik verilerin iklim değişikliğini gösterdiğini ve Karadeniz Bölgesi'nde yağışlarda artış beklendiğini ifade etti.

 • 11.07.2023 11 Tem 19:13 Gümüşhane'de taşkın riskine karşı 25 yıllık köprü yıkıldı Gümüşhane'de taşkın riskine karşı 25 yıllık köprü yıkıldı

  Gümüşhane'de Harşit Çayı üzerinde taşkın riskine karşı 25 yıllık köprünün yıkım işlemine başlandı. Yeni inşa edilen köprü hizmete alınırken, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, köprünün tehlikeli olduğunu ve bu tehlikeden kurtulduklarını belirtti. Bölgede etkili olan yağışlar sel, taşkın ve heyelanlara neden olurken, köprülerin tıkanması da olası afetlere yol açıyor. Gümüşhane'de taşkın riski oluşturan eski köprü yerine yeni bir köprü inşa edildi ve eski köprü yıkıldı.

 • 11.07.2023 11 Tem 10:05 Karadeniz Bölgesi'nde sel ve heyelan riski artıyor Karadeniz Bölgesi'nde sel ve heyelan riski artıyor

  Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan yaz muson yağışlarının sel ve heyelanlara neden olduğunu ve riskin ileriki yıllarda daha da artacağını belirtti. Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı olarak bölgesel iklim değişimi, yaşamı etkileyen bir faktör haline geldi. Batı Karadeniz'de sel ve heyelanların arttığına dikkat çeken Bektaş, vatandaşların bu duruma duyarlı olması ve tedbirler alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca dünyanın beklenenden fazla ısındığına dikkat çeken Bektaş, küresel iklim değişimini durdurmak için tüm ülkelerin önlem alması gerektiğini ifade etti.

 • 11.07.2023 11 Tem 09:43 Karadeniz Bölgesi'nde Sel ve Heyelan Tehlikesi Artıyor Karadeniz Bölgesi'nde Sel ve Heyelan Tehlikesi Artıyor

  Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sık ve etkili yaz muson yağışlarının sel ve heyelanlara neden olduğunu belirterek, riskin ileriki yıllarda daha da artacağını söyledi. Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı olarak bölgesel iklim değişimi, yaşamı etkileyen bir faktör haline gelmiştir. Batı Karadeniz'de sel ve heyelanların sayısı geçmiş yıllara göre artmaktadır. Dere yataklarının sürekli işgal edilmesi, sellerin ve heyelanların artmasına neden olmaktadır. Vatandaşların yaz aylarında muson yağışlarına ve bunun getirdiği tehlikelere karşı tedbirli olması gerekmektedir. Küresel iklim değişimine uyum sağlamak önemlidir.

 • 09.07.2023 09 Tem 19:44 Rize'de heyelan sonucu dev kaya yola düştü Rize'de heyelan sonucu dev kaya yola düştü

  Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Gürpınar köyünde meydana gelen heyelanda yamaçtan kopan dev kaya yola düştü. Rize İl Özel İdaresi ekipleri, iş makinası ile kayayı kaldırarak kapanan yolu ulaşıma açtı. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan sağanak nedeniyle günlük yaşam olumsuz etkilendi.

 • 09.07.2023 09 Tem 19:19 Rize'de heyelan sonucu dev kaya yolu kapattı Rize'de heyelan sonucu dev kaya yolu kapattı

  Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Gürpınar köyünde meydana gelen heyelanda yamaçtan kopan dev kaya yola düştü. Rize İl Özel İdaresi ekipleri, iş makinası ile kayayı kaldırarak kapanan yolu ulaşıma açtı. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan sağanak nedeniyle Çayeli ilçesine bağlı Gürpınar köyünde heyelan meydana geldi. Jandarma ve Rize İl Özel İdaresi ekipleri olay yerine sevk edildi. İş makinesiyle yapılan temizlik çalışması sonucunda yol yeniden ulaşıma açıldı.

 • 03.07.2023 03 Tem 10:34 8 bin nüfuslu ilçeye 80 bin ziyaretçi 8 bin nüfuslu ilçeye 80 bin ziyaretçi

  Erzurum'un 8 bin nüfuslu Uzundere İlçesi 3 günde 80 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. İlçeye her yıl yaklaşık 500 bin yerli ve yabancı turist geliyor.

 • 02.07.2023 02 Tem 10:31 Rize-Artvin Havalimanı'na uluslararası ilk uçuş gerçekleşti Rize-Artvin Havalimanı'na uluslararası ilk uçuş gerçekleşti

  Doğu Karadeniz Bölgesi, Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden gelen turistlerin akınına uğrarken; 2022'de hizmete açılan Rize-Artvin Havalimanı'na uluslararası ilk uçuş, Umman'dan geldi. Su takı töreni yapılan uçaktaki yolcular, turizm işletmelerince çiçeklerle ve tulum eşliğinde karşılandı. Rize-Artvin Havalimanı'na haftada 2 gün gerçekleştirilecek uçuş seferleri ilerleyen günlerde ise haftada 4 güne yükselecek.

 • 01.07.2023 01 Tem 11:10 Sümela Manastırı'nın ziyaretçi sayısı yaz sezonunda daha da artıyor Sümela Manastırı'nın ziyaretçi sayısı yaz sezonunda daha da artıyor

  Türkiye'nin önemli inanç turizmi rotalarından Sümela Manastırı'nda yaz sezonu yoğun geçiriyor.

 • 30.06.2023 30 Haz 11:36 Uzungöl'de Kurban Bayramı tatili yoğunluğu Uzungöl'de Kurban Bayramı tatili yoğunluğu

  Trabzon'un ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl, Kurban Bayramı tatili ile birlikte turizm sezonunun en yoğun günlerini yaşıyor. Uzungöl'e gelen yerli turistlerin yanı sıra Orta Doğu ülkelerinden gelen Arap turistler de büyük ilgi gösteriyor. Havaların güneşli olmasıyla birlikte Uzungöl'de büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Ancak bu yoğunluk, trafik sıkıntılarına ve imar sorunlarına neden oluyor.

 • 23.06.2023 23 Haz 11:24 Giresun'un Duroğlu Beldesi sel, su baskını ve heyelanlarla mücadele ediyor Giresun'un Duroğlu Beldesi sel, su baskını ve heyelanlarla mücadele ediyor

  Giresun merkeze bağlı Duroğlu beldesi, şiddetli yağışların neden olduğu sel, su baskını ve heyelanlarla mücadele ediyor. Çengel Deresi'nin taşması sonucu belde merkezinde büyük maddi hasar meydana geldi. AFAD, UMKE, Kızılay, Jandarma ve AKUT ekipleri kurtarma çalışmalarına katılırken, beldenin havadan görüntüleri de kaydedildi.

 • 23.06.2023 23 Haz 09:53 Giresun'da sel ve su baskınları: Mahsur kalan vatandaşlar kurtarılıyor Giresun'da sel ve su baskınları: Mahsur kalan vatandaşlar kurtarılıyor

  Giresun'un Duroğlu beldesinde şiddetli yağışlar sonrasında sel, heyelan ve su baskınları yaşandı. Evlerinde mahsur kalan vatandaşlar ekipler yardımı ile tek tek kurtarılıyor. AFAD, UMKE, Kızılay, Jandarma ve AKUT ekipleri kurtarma çalışmalarına katılıyor. AKUT ekipleri evinde mahsur kalan vatandaşları İl Özel İdaresi'ne ait kepçe yardımı ile kurtararak ambulansla hastaneye kaldırılmasını sağladı.

 • 23.06.2023 23 Haz 08:58 Giresun'da sel: Ev ve iş yerleri su altında kaldı, mahsur kalanlar tahliye edildi Giresun'da sel: Ev ve iş yerleri su altında kaldı, mahsur kalanlar tahliye edildi

  Giresun'un Duroğlu Beldesi'nde gece şiddetli yağışlar sonrasında sel, heyelan ve su baskınları yaşandı. Ev ve iş yerlerini su basarken, mahsur kalan vatandaşlar ekipler yardımı ile kurtarıldı. AFAD ve Kızılay ekipleri vatandaşları kurtarmak için yoğun çaba sarf etti. Birçok tarım arazisi ve fındık bahçesi sel suları nedeniyle zarar gördü.

 • 20.06.2023 20 Haz 13:10 Trabzon-Gümüşhane karayolu sel suları nedeniyle trafiğe kapandı Trabzon-Gümüşhane karayolu sel suları nedeniyle trafiğe kapandı

  Doğu Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan yağışların neden olduğu sel suları, Trabzon-Gümüşhane karayolunda taş, çamur ve ağaç parçalarının yola taşınması sonucu yolun çift yönlü ulaşıma kapanmasına neden oldu. Güvenlik kameralarına yansıyan o anlarda, tonlarca ağırlıktaki taş kamyonu suyun ve teresubatın önüne set olurken, karşı şeritten geçen araçlar büyük bir felaketten kurtuldu. Karayolları ekipleri, yol temizleme çalışmalarının ardından sabah saatlerinde tek şeritten ulaşımı sağladı.

 • 20.06.2023 20 Haz 12:59 Trabzon-Gümüşhane karayolu sel suları nedeniyle trafiğe kapandı Trabzon-Gümüşhane karayolu sel suları nedeniyle trafiğe kapandı

  Doğu Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan yağışların neden olduğu sel suları, Trabzon-Gümüşhane karayolunda taş, çamur ve ağaç parçalarının yola taşınması sonucu yolun çift yönlü ulaşıma kapanmasına neden oldu. Güvenlik kameralarına yansıyan o anlarda, tonlarca ağırlıktaki taş kamyonu suyun ve teresubatın önüne set olurken, karşı şeritten geçen araçlar büyük bir felaketten kurtuldu. Karayolları ekipleri, yol temizleme çalışmalarının ardından sabah saatlerinde tek şeritten ulaşımı sağladı.

 • 19.06.2023 19 Haz 21:15 Trabzon-Gümüşhane karayolu sel suları nedeniyle ulaşıma kapandı Trabzon-Gümüşhane karayolu sel suları nedeniyle ulaşıma kapandı

  Doğu Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan yağışlar nedeniyle Trabzon-Gümüşhane karayolu, küçük çaplı derelerin getirdiği taş, çamur ve ağaç parçaları nedeniyle ulaşıma kapandı. Yolun Maçka ilçesi Yazılıtaş mevkiinde çift yönlü ulaşımı engellenirken, Karayolları ekipleri çalışma başlattı.

Advertisement