Aa Genel Kurulu - Son Dakika

Aa Genel Kurulu

20.03.2013 13:30
Aa Genel Kurulu, System.String[]

"Ankara'daki muhabirimizin Türkçe dinleyip İngilizce yazacağı sistemi de şimdi kuruyoruz."

Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk, ajansın yabancı dilde yayın projeleriyle ilgili,

"Ankara'daki muhabirimizin Türkçe dinleyip İngilizce yazacağı sistemi de şimdi kuruyoruz. Bu çok nadir yapılan bir şeydir. İnşallah bunu 4 dilde orjinal olarak gerçekleştireceğiz" dedi.

Anadolu Ajansı 2012 Yılı Olağan Genel Kurulu toplandı.

AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk, Hazine Müsteşarlığı temsilcileri Ayşe Yiğit, Ayla Açıkgöz ve Muhammed Şimşek, Genel Kurul üyeleri Arslan Ataman, Atilla Onuk, Şehsuvar Selmanoğlu, Ekrem Karaismailoğlu, Salih Melek, Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ve Prof. Dr. Refik Korkusuz, denetçiler Erkan Durdu ve Mehmet Emin Baysa, AA Genel Müdür Yardımcısı Ebubekir Şahin, Finans Direktörü Ural Yeşil, AA Hukuk Danışmanı Mehmet Özdamar, AA Hukuk Müşaviri Zeki Arıtürk ile AA Muhasebe Müdürü Süleyman Çuhan'ın katıldığı Anadolu Ajansı toplantı salonundaki Genel Kurul, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Divan için yapılan seçimde Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk Divan Başkanlığına, Hazine Müsteşarlığı temsilcisi Ayla Açıkgöz oy toplayıcılığına, Anadolu Ajansı Finans Direktörü Ural Yeşil ise katipliğe oy birliğiyle seçildi.

AA'nın geçen yılki çalışmaları ve gerçekleştirilecek atılımlarıyla ilgili bilgi veren Öztürk, AA'nın halen İngilizce, Arapça, Türkçe, Boşnakça ve Rusça olmak üzere 5 dilde yayın yaptığını belirtti. Öztürk, şunları kaydetti:

"Bu yayın dilleri bizi uluslararası bir platformun içine soktu. Şu anda Ortadoğu'da Arapça servisinde çalışan 150 arkadaşımız var. 'Ortadoğu'ya hakim olmayan dünyaya hakim olamaz' diye habercilikte bir kural vardır. Şu anda Ortadoğu'da habere hakim olan bir ajans, dünyada istediği noktaya gelebilir. O yüzden geçen sene bizim açımızdan çok önemli bir yıl geçirdik. Arapça servisimizin başarısı çok yüksek oldu çok şükür."

Bu yıl ise ana dilde İngilizce yayın projesinin başlatıldığını bildiren Öztürk, şunları belirtti:

"Bu da şu demek, muhabirimiz cumhurbaşkanını ya da başka birini izlediğinde Türkçe dinleyip haberi doğrudan İngilizce yazacak. Tercüme edilmeyecek. Bu çok kritik bir konu. Şu anda bunu Arapça'da yapabiliyoruz. Mesela Sayın Başbakan konuştuğunda Saraybosna'daki bir muhabirimiz Türkçe dinleyip direkt Boşnakça yazıyor, Kahire'deki muhabirimiz Türkçe dinleyip direkt Arapça yazıyor. Ankara'daki muhabirimizin Türkçe dinleyip İngilizce yazacağı sistemi de şimdi kuruyoruz. Bu çok nadir yapılan bir şeydir. İnşallah bunu 4 dilde orijinal olarak gerçekleştireceğiz. Bu bize bütün dünya medyasında çok büyük bir hız kazandırıyor. Yani tercüme etmek için süre beklemiyoruz."

-"Ortadoğu'da 3 ajansın mücadelesi var"-

Kısa bir süre önce dünya ajanslarının toplantısında yetkilileriyle görüştüğü İspanyol Haber Ajansı'nın İspanyolca'dan Arapça'ya tercüme yaptığı için vakit kaybettiğini dolayısıyla Ortadoğu'da etkin olmadığını dile getiren Öztürk, "Şu anda Ortadoğu'da Arapça servisi konusunda AFP, Reuters ve Anadolu Ajansı'nın büyük bir mücadelesi var. Bu sene Kürtçe ve İngilizce servislerimizi özellikle yayına sokacağız. Önümüzdeki yıl da Fransızca yayın yapacağız. Özellikle Afrika için çok önemli bir yayın dili" diye konuştu.

-Orta Asya Türk Cumhuriyetleri-

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine yönelik çalışmalarla ilgili bir soru üzerine Öztürk, Türkçe yayını ücretsiz almaları için teklif götürülen bu ülkelerdeki haber ajanslarının bundan yararlanamadıklarını, Rusça yayın talebinde bulunduklarını bildirdi.

Anadolu Ajansı'nın bu ülkelere yönelik Rusça yayın yaptığını anımsatan Öztürk, Azerice yayının da test aşamasında olduğunu belirtti. Öztürk, "Diğer ülkelerden mesela Kazakça yayın talebi yok, Rusça yetiyor onlara. Şu anda tercüme edip Rusça yayın yapıyoruz onlara" dedi.

Genel Kurul'un gündeminde Yönetim Kurulu faaliyet ve denetçi raporlarıyla bilanço ve kar-zarar hesaplarının müzakere edilmesi, Yönetim Kurulu ve denetçilerin aynı ayrı ibrası, şirket ana sözleşmesinin iptal ve ihdas edilecek maddelerinin görüşülerek karara bağlanması, Yönetim Kurulu ve denetçilerin ücretlerinin belirlenmesi ve denetçilerin seçimi bulunuyor.

Muhabir: Selma Bıyıklı Adabaş

Yayıncı: Eda Ay - ANKARA


Son Dakika

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz mesajı: Beni dinlerler, dinlemezler ama ben yüksek faize karşıyım Eski Galatasaraylı Didier Drogba'nın eşini aldattığı görüntüler ortaya çıktı Selçuk Özdağ'dan evinin önündeki saldırı sonrası ilk açıklama: Beş kişiydiler, ikisi sopalarla vururken biri silah tutuyordu Çanakkale üzerinde bir uçağın çizdiği belirsiz rota sosyal medyada merak konusu oldu Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü'den İmamoğlu'na sert sözler: Başarısızlığınızın bedelini halk ödüyor Kendisine işkence yapan eşini öldüren Melek İpek'in tutukluluğuna itiraz edildi Biden 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planı'nı açıkladı! Altın fiyatları hareketlendi Son Dakika! Erdoğan, Bahçeli ve Akşener koronavirüs aşısı yaptırdı! Kılıçdaroğlu'nun ise bir şartı var