AB'nin veri koruma gözlemcisi, "Pegasus" casus yazılımının yasaklanmasını istedi - Son Dakika

AB'nin veri koruma gözlemcisi, "Pegasus" casus yazılımının yasaklanmasını istedi

15.02.2022 12:29
AB'nin veri koruma gözlemcisi, "Pegasus" casus yazılımının yasaklanmasını istedi

Avrupa Birliği'nin (AB) Avrupa Veri Koruma Denetçisi (EDPS), İsrail merkezli NSO Grup tarafından geliştirilen casus yazılım programı Pegasus'un yasaklanması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği'nin (AB) Avrupa Veri Koruma Denetçisi (EDPS), İsrail merkezli NSO Grup tarafından geliştirilen casus yazılım programı Pegasus'un yasaklanması çağrısında bulundu.

EDPS'den yapılan açıklamada, Pegasus kullanımının "günlük hayatın en mahrem yönlerine müdahale edebilecek, benzeri görülmemiş bir müdahaleciliğe" yol açabileceği ifade edildi.

Açıklamada, "AB'de Pegasus'a benzer casus yazılımların geliştirilmesi ve konuşlandırılmasının yasaklanması, temel hak ve özgürlüklerimizi korumak için en etkili seçenek olacaktır." denildi.

Açıklamada ayrıca Pegasus gibi araçlarla ilgili tartışmaların merkezinde sadece teknolojinin kullanımı değil, "mahremiyet hakkına verilen önemin de" yer alması gerektiği ifade edildi.

Paris merkezli kar amacı gütmeyen bir grup gazeteciden oluşan Forbidden Stories çatısındaki 17 medya kuruluşu, geçen yıl Pegasus'un küresel bir ortamda gazetecilere, hükümet yetkililerine ve insan hakları aktivistlerine ait akıllı telefonları "hacklemek" için kullanıldığını ortaya çıkarmıştı. Yazılımın çeşitli ülkelere satıldığı anlaşılmış, bu ülkelerin muhalifleri, avukatları, gazetecileri ve "düşmanlarını" dinlemek için söz konusu yazılıma başvurduğunun açıklanması üzerine skandal daha da büyümüştü.

YORUMLAR
500
İsrail Savunma Bakanı, İslami Cihad'ı 'İran'ın uzantısı' olmakla suçladı İsrail Savunma Bakanı, İslami Cihad'ı 'İran'ın uzantısı' olmakla suçladı Estonya, 18 Ağustos'tan itibaren Rus vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayacak Estonya, 18 Ağustos'tan itibaren Rus vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayacak Lübnan: İsrail'in Gazze saldırıları deniz sınırının belirlenmesi dosyasını geciktirdi Lübnan: İsrail'in Gazze saldırıları deniz sınırının belirlenmesi dosyasını geciktirdi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel AB'nin veri koruma gözlemcisi, 'Pegasus' casus yazılımının yasaklanmasını istedi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement