Antikacıların Gözdesi Tarihi Gramofonlar - Son Dakika

Antikacıların Gözdesi Tarihi Gramofonlar

15.06.2017 12:45

Antikacıların gözdesi tarihi gramofonlarGAZİANTEP - Bir dönemin eğlence anlayışını temsil eden gramofonlar, şimdilerde antikacıların dükkanlarını süslüyor.

Antikacıların gözdesi tarihi gramofonlar

GAZİANTEP - Bir dönemin eğlence anlayışını temsil eden gramofonlar, şimdilerde antikacıların dükkanlarını süslüyor.

İlk çıktığı dönemlerde dünyadaki yüksek zümre ailelerin salonlarını süsleyen gramofonlar, sonraki dönemlerde yaygınlaşarak yakın tarihin eğlence anlayışını temsil etmeye başladı. Hızla gelişen teknolojiyle gramofonlar yerini radyo, teyp gibi müzik aletlerine bıraktı. Günümüz teknolojik cihazların çıkmasıyla antika değeri kazanan gramofonlar şimdilerde antikacıların dükkanlarını süslüyor. Antikacıların gözdesi durumundaki yüz yıllık gramofonlar, Çoğunlukla Fransız malıdır. Antikacılar da Amerikan ve İngiliz yapımı gramofonlar da yer alıyor.

"Gramofon sesinin verdiği haz yeni teknolojide yok"

Gramofon sesinin ayrı bir haz verdiğini belirten antikacı Hanifi Özaslan, "Gramofonların sesinin verdiği haz şimdiki teknolojilerde yok. Gördüğünüz gramofon Fransız malıdır, 120 senelik el yapımıdır. Taş plak çalar. Bunlar çok ender bulunur. Bizim Gaziantep'te önceden çok az bulunuyordu. Eskilerin evlerde olmazsa olmazıdır. Gramofon fiyatları değerine göre 500 TL ile 10 bin TL arasında değişiyor" diye konuştu.

Antikacıların Gözdesi Tarihi Gramofonlar
Antikacıların Gözdesi Tarihi Gramofonlar
Antikacıların Gözdesi Tarihi Gramofonlar
Antikacıların Gözdesi Tarihi Gramofonlar

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Antikacıların Gözdesi Tarihi Gramofonlar - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın