Areda Survey'nin son seçim anketinde dikkat çeken sonuç: HDP, Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi baraj altında kalıyor - Son Dakika

Areda Survey'nin son seçim anketinde dikkat çeken sonuç: HDP, Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi baraj altında kalıyor

23.02.2021 10:59

Türkiye'de erken seçim iddiaları gibi art arda yapılan anketlerin sonuçları da gündemden düşmüyor. Areda Survey'nin "Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yönelttiği ankette HDP yüzde 9.3, Saadet Partisi yüzde 0.8, DEVA Partisi 1.8 ve Gelecek Partisi 0.4 oy oranı ile baraj altında kalıyor.

Areda Survey araştırma şirketi, 2 bin 486 kişinin katılımıyla Türk halkının seçim algısına ışık tutan bir çalışmaya imza attı. Araştırmada yer alan "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna katılımcıların yüzde 41.7'si AK Parti derken, tercihini CHP'den yana kullanacağını açıklayan katılımcıların oranı yüzde 21.8 oldu.

YÜZDE 41.7 AK PARTİ, YÜZDE 21.8 CHP

Araştırma Şirketi Areda Survey'in 2-4 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirdiği Ocak ayı Sosyometre araştırması "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna yanıt aradı. 2 bin 486 kişinin katıldığı araştırmaya göre, "Bu pazar seçim olsa oyum AK Parti'ye" diyen seçmenin oranı yüzde 41.7 olurken, tercihini CHP'den yana kullanacağını açıklayan katılımcıların oranı yüzde 21.8. Katılımcıların yüzde 9.3'ü ise HDP cevabı verdi.

Areda Araştırma Şirketi'nin Ocak ayı Sosyometre çalışmasına 2-4 Şubat tarihleri arasında yapılan araştırma, kantatif araştırma yöntemlerinden CAWI ile gerçekleşti.

Areda Survey'nin son seçim anketinde dikkat çeken sonuç: HDP, Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi baraj altında kalıyor

4 PARTİ BARAJ ALTINDA KALDI

Kamuoyunun seçim algısına ışık tutan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 11.6'sı MHP'ye, yüzde 10.3'ü ise İYİ Parti'ye oy vereceğini ifade etti. Araştırmaya göre HDP yüzde 9.3, Saadet Partisi yüzde 0.8, DEVA Partisi 1.8 ve Gelecek Partisi 0.4, diğer partiler ise 2.4 oy oranıyla baraj altında kaldı.

ARAŞTIRMAYA KATILANLARIN YÜZDE 52.2'Sİ İLKÖĞRETİM MEZUNU

Araştırmaya 55 yaş ve üzeri katılan kişilerin oranı yüzde 20.8 olurken, bu oranı 45-54 yaş aralığında yüzde 16.7, 35-44 yaş aralığında yüzde 24, 25-34 yaş aralığında ise yüzde 23.2 olarak şekillendi. 18-24 yaş aralığındaki katılımcıların oranı yüzde 15.3 oldu. Araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 3.1'i eğitim durumunu lisansüstü olarak açıklarken, bu oranı yüzde 18.7 ile lisans, yüzde 26 ile lise ve yüzde 52.2 ile ilköğretim takip etti.

Areda Survey'nin son seçim anketinde dikkat çeken sonuç: HDP, Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi baraj altında kalıyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Areda Survey'nin son seçim anketinde dikkat çeken sonuç: HDP, Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi baraj altında kalıyor - Son Dakika


Son Dakika

Besteci Necdet Koyutürk'ün mirasçıları Acun Ilıcalı'yı savcılığa şikayet etti Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'ten 7 Türk şirketine müjdeli haber Şanlıurfaspor'a hoca dayanmıyor! 24 maçta 5 farklı teknik direktör görev aldı Vatikan'dan tarihte bir ilk! Papa Francis Irak'ı ziyaret edecek Türkiye'nin günlerdir konuştuğu fuhuş rezaletinde 3 kişi gözaltına alındı Son Dakika: Türkiye'de 2 Mart günü koronavirüs nedeniyle 68 kişi vefat etti, 11 bin 837 yeni vaka tespit edildi Pfizer-BioNTech aşısı yapılan bir kişi hayatını kaybetti Evlilik programında büyük skandal! Yarışmacılar, kimseye aldırış etmeden ilişkiye girdi