Aü Senatosu'ndan Prof. Dr. Orhan Güvenen'e Fahri Doktora - Son Dakika

Aü Senatosu'ndan Prof. Dr. Orhan Güvenen'e Fahri Doktora

18.04.2014 17:20
Aü Senatosu'ndan Prof. Dr. Orhan Güvenen'e Fahri Doktora, System.String[]

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Senatosu, ünlü bilim adamı Prof. Dr. Orhan Güvenen’e 'Fahri Doktora' verdi.

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Senatosu, ünlü bilim adamı Prof. Dr. Orhan Güvenen’e 'Fahri Doktora' verdi. Prof. Dr. Orhan Güvenen’e doktora diploması, Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.

    Törene, Kültür Eski Bakanı Prof. Dr. Talat Sait Halman, Büyükelçi ve MİT Eski Müsteşarı Sönmez Köksal, Eski Milletvekili, Sanatçı ve UNESCO iyi niyet Elçisi Zülfü Livaneli, Rektör Yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı. Düzenlenen törende konuşan AÜ Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Prof. Dr. Orhan Güvenen’in çalışmayı ve üretmeyi ne kadar çok sevdiğini, insana olan hürmetinin ne kadar derin olduğunu anlatarak, her türlü makamın ve unvanın ötesindeki kişiliğinden söz etti ve “Sadece Türkiye`de değil, uluslararası alanda ama özellikle Batıda da büyük değer atfedilen, en önemli taltif ve unvanlara layık görülen, dünyanın en seçkin bilim adamlarından biridir” dedi.

    Rektör Koçak, “Özellikle dünya sistemleri, ekonomileri, istatistik ve stratejik alanlarında ciddi çalışmalar yapmış ve değer üretiminde bulunmuş olan Sayın Güvenen, dünyanın sayılı 'bilge adamları'ndan biri olması hasebiyle de gurur ve övünç vesilemiz olmuştur. Onun önemli özelliklerinden biri, dünyayı ve çağımızı çok iyi okuyup, sorgulayabilmesi ve yorumlayabilmesidir. Salt laboratuvarına veya kitap sayfaları arasına sıkışan bir bilim adamı değildir. Her türlü oluşu ve gelişmeyi yerinde gören ve hayatın içinde kalmayı tercih edip, bilginin pratiğe dönüştüğü saha içinde bulunmayı, kendine vazife eden bir bilim neferidir” diye konuştu.

    Güvenen’in, başta Büyükelçilik, Başbakan Başmüşavirliği, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı olmak üzere, Türkiye için oldukça önemli kurum ve kademelinde görev yaptığını belirten Koçak, ayrıca uluslararası çeşitli kurum ve kuruluşlarda da yöneticilik görevlerinde bulunduğunu ve bazı görevlerinin halen devam ettiğini ifade etti.

    Prof. Dr. Orhan Güvenen, kendisine taktim edilen fahri doktora unvanı nedeniyle duygulandığını ve onur duyduğunu belirterek şunları kaydetti: “ Bu anlamlı doktora için asistanı olduğum ve her zaman asistanı olarak kalmaktan gurur duyacağım Atatürk Üniversitesi’ne ve Senato Üyelerine teşekkür ediyorum. Tozu toprağı olduğum, etim kemiğim olan topraklarda olmaktan dolayı da ayrıca gurur duyuyorum.”

    Daha sonra Prof. Dr. Orhan Güvenen, 'Bilim ve Dünya Dinamikleri' adlı konferans verdi.

Aü Senatosu'ndan Prof. Dr. Orhan Güvenen'e Fahri Doktora

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Aü Senatosu'ndan Prof. Dr. Orhan Güvenen'e Fahri Doktora - Son Dakika


Son Dakika

İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Yusuf Yazıcı, Lille formasıyla Sparta Prag karşısında 3 gol attı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Ronaldo'nun sevgilisi yaşadıkları tutkulu aşkı anlattı: Cristiano tam bir bomba Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı Çocuklarını nehre atıp öldürmüştü! Kan donduran olay ülkedeki trajediyi ortaya çıkardı