Başkentte Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Açılış Töreni - Son Dakika
Güncel

Başkentte Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Açılış Töreni

Başkentte, taraflar arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye ihtiyaç kalmaksızın dostane şekilde hızlı ve ekonomik çözüme kavuşturulması amacıyla başlatılan uygulama kapsamında "Hitit Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi" törenle hizmete açıldı.

23.12.2017 16:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başkentte, taraflar arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye ihtiyaç kalmaksızın dostane şekilde hızlı ve ekonomik çözüme kavuşturulması amacıyla başlatılan uygulama kapsamında "Hitit Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi" törenle hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, Balgat'taki merkezin açılış töreninde yaptığı konuşmada, merkezin, kurucular, vatandaşlar, hukuk sistemi ve çalışanlar için hayırlı olmasını diledi.

Arabuluculuğun hukuk sistemine 2013'te girdiğini ve katlanarak faaliyetlerini artırdığını dile getiren Kıratlı, 1 Ocak 2018'den itibaren arabuluculuğun daha etkin şekilde faaliyet göstermesi amacıyla yasal düzenleme yapıldığını hatırlattı.

Kıratlı, "İnşallah toplumsal uzlaşmayı daha iyi sağlayacak, sorunları daha hızlı, daha ekonomik ve daha barışçıl şekilde çözecek bu sistemin ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum." dedi.

Türkiye için arabuluculuk sisteminin yeni olmadığını, Ahilik sisteminde de esnaflar arasındaki uyuşmazlıkları çözen arabulucular olması dolayısıyla benzerlikler bulunduğuna dikkati çeken Kıratlı, arabuluculuk sisteminin çok faydalı, gelecek vadeden, kalıcı bir sistem olduğunu vurguladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karaman da merkezin hizmete başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kurulma sürecini anlattı.

Yüze yakın kurucu ortağın desteğiyle merkezi kurarak, hayallerini gerçekleştirdiklerini belirten Karaman, İstanbul, Bursa ve Kocaeli'de de çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Karaman, "Öyle bir kuralım ki kuralları, sistemi, standartları, kendine özgü değerleri, iş yapma usul ve yöntemleri ve çalışma biçimleri olsun, kişilerden bağımsız kalabilsin, tüm paydaşların yetki ve sorumlulukları belirlenmiş, işleyen, kişilere bağımlı olmaksınızın varlığını gelecek kuşaklara, nesillere aktarabilen bir kurumsal yapı olsun istedik. Böylece bu toprakların ruhuna ve kültürel kodlarına uygun olan yapının gelecek nesillere bir miras olarak aktarılmasını hedefliyoruz." diye konuştu.

"Şirketlerin yüzde 43'ü kardeş kavgasından dolayı yıkılıyor"

Karaman, Türkiye'deki şirketlerin 3 kuşaktan öteye geçemediğine dikkati çekti.

"İstatistikler bize şunu söylüyor: Kurumsallaşamayan şirketlerin yüzde 43'ü kardeş kavgasından dolayı yıkılıyor." diyen Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kardeşler bir araya geliyor ya da miras kalıyor ama kardeş kavgalarından dolayı ülkemizdeki şirketlerin yüzde 43'ünü kaybediyoruz. Türkiye'deki şirketlerin yüzde 19'u kardeş, yeğen, kuzen kavgalarından, yüzde 14'ü aileler arasındaki kavgadan varlığını sürdürmekten aciz kalıyor. Biz kurumsallaşmış, 10-30-100 yıllık vizyonlar ve iş planlarıyla bir değer yaratmaya çalışıyoruz."

Törene Yargıtay Genel Sekreteri Yusuf Ziyaattin Cenik, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Başdanışmanı Ahmet Karayiğit, Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlardan yöneticiler katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Başkentte Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Açılış Töreni - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  22:29 Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Süper Lig devi Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında Fatih Karagümrük'e 2-0 mağlup olarak elendi.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  22:02 CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  21:18 Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  21:04 Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.


Advertisement