Çanakkale Kazdağları'ndaki Ormanlarında Korkutan Hastalık - Son Dakika

Çanakkale Kazdağları'ndaki Ormanlarında Korkutan Hastalık

03.12.2016 11:08
Çanakkale Kazdağları'ndaki Ormanlarında Korkutan Hastalık

Kazdağları'ndaki ormanlarında korkutan hastalıkKAZDAĞLARI'nın Çanakkale sınırlarında kalan Ağı Dağı ve Katran Dağı bölgesindeki ormanlarda, yüzlerce karaçam ağacı kurudu.

Kazdağları'ndaki ormanlarında korkutan hastalık

KAZDAĞLARI'nın Çanakkale sınırlarında kalan Ağı Dağı ve Katran Dağı bölgesindeki ormanlarda, yüzlerce karaçam ağacı kurudu. Ağaçların kurumasına mantar hastalığının neden olduğunun sanıldığı belirtildi.

Çanakkale'nin Çan İlçesi sınırlarında kalan, Kazdağları'nın Ağı Dağı ve Katran Dağı bölgesinde, yüzlerce hektarlık alandaki karaçam ağaçları kuruyor. Kazdağı ormanlarını tehdit eden durumun farkına ilk önce yöre halkı vardı. Çan'ın Zeybekçayırı, Terzialan, Bardakçılar, Yaylacık ve Söğütalan köylerini içine alan bölgede, karaçam ağaçlarının büyük bölümü soldu. Yeşil ormanın üzerine karabulut gibi çöken hastalığın mantar olduğunun sanıldığı belirtildi. Yöre halkının ifadesine göre, karaçam ağaçları tepeden kurumaya başlayıp, hastalık tüm gövdeyi sarıyor. Köylüler, ormanda yapılan kesime rağmen hastalığın yayılmaya devam ettiğini belirtti. Karaçam ağaçlarındaki hastalığın, kestane ve kavak ağaçlarına da sıçradığını belirten köylülerin uyarısı üzerine yetkililer de harekete geçti.

KESİN NEDEN ARAŞTIRILACAK

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çan ile Yenice ilçeleri arasında ağaçlarda kuruma tespit ettiklerini belirterek, "Bu yıl kurak geçti. Zararlı böceklerle mücadelemizi yaptık. Kurumanın sebebi bu değil. Mantar olabileceğini düşünüyoruz. Hastalığın sebebinin belirlenmesi için değişik üniversiteden hocaları davet ettik. Çanakkale'ye gelerek, bölgede inceleme yapacaklar. Hastalık kesin olarak tespit edildikten sonra da nasıl bir mücadele yöntemi uygulayacağımızı belirleyeceğiz. Şu an için tamamen kurumuş olan ağaçları keserek mücadele ediyoruz. Bir kısmı kuruyan ağaçlar için kararı, yapılacak incelemeden sonra vereceğiz" dedi.

Çan'ın Zeybekçayırı Köyü Muhtarı Ramazan Yılmaz ise ağaçlardaki kurumanın yaklaşık 1.5 yıl önce baş gösterdiğini söyledi. Yılmaz, son 6 ayda ise kurumanın büyük yayılım gösterdiğini ve ormanları kapladığını ifade etti.

Bölgede 5 yıl orman muhafaza memuru olarak görev yapan 60 yaşındaki Muharrem Kolsal, "Şu ana kadar gördüğüm ağaçlardaki kurumanın çamkese böceğinden kaynaklanmadığını biliyorum. Fakat kurumaya neyin neden olduğu konusunda bir fikrim yok. Bir an önce araştırılmalı ve sebebi bulunmalı" diye konuştu.

Bölgede, Çan ilçesinin Etili Köyü ile Bayramiç ilçesinin Karaköy bölgesine kadar olan 10 kilometrelik ormanlık alanda ağaçlarda kuruma olduğu gözlendi.

Çanakkale Kazdağları'ndaki Ormanlarında Korkutan Hastalık
Çanakkale Kazdağları'ndaki Ormanlarında Korkutan Hastalık
Çanakkale Kazdağları'ndaki Ormanlarında Korkutan Hastalık
Çanakkale Kazdağları'ndaki Ormanlarında Korkutan Hastalık

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çanakkale Kazdağları'ndaki Ormanlarında Korkutan Hastalık - Son Dakika


Son Dakika

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun tepki gösterdi: AKM açılışına katılacak davetliler sadece 2 yerde PCR testi yaptırabilecek 11:43 CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun tepki gösterdi: AKM açılışına katılacak davetliler sadece 2 yerde PCR testi yaptırabilecek Ürküten detay! Ölen hastanın kaldığı boş odada ayak izlerine rastlandı 11:29 Ürküten detay! Ölen hastanın kaldığı boş odada ayak izlerine rastlandı Pazartesi itibariyle sütün fiyatı kalitesine göre belirlenecek 11:02 Pazartesi itibariyle sütün fiyatı kalitesine göre belirlenecek
Oyuncu Dilan Çiçek Deniz, sevgilisiyle erkek tuvaletinde basıldı 10:58 Oyuncu Dilan Çiçek Deniz, sevgilisiyle erkek tuvaletinde basıldı Arkadaşını öldüren ayıyla dakikalarca dövüşen Rus boksör, ağır yaralı 10:54 Arkadaşını öldüren ayıyla dakikalarca dövüşen Rus boksör, ağır yaralı Burun estetiği yaptırmak isteyen kadın, 4 yıldır bitkisel hayatta 10:19 Burun estetiği yaptırmak isteyen kadın, 4 yıldır bitkisel hayatta
Restorasyon çalışması yapan işçiler tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke bulundu 10:01 Restorasyon çalışması yapan işçiler tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke bulundu Usta oyuncu Kemal Kuruçay'ın kalp krizi sonucu aniden yaşamını yitirmesi sanat camiasında büyük üzüntüye sebep oldu 08:37 Usta oyuncu Kemal Kuruçay'ın kalp krizi sonucu aniden yaşamını yitirmesi sanat camiasında büyük üzüntüye sebep oldu
Advertisement