Fransa'da 'soykırım Yok' Diyenin Cezasını Ödeyecek - Son Dakika

Fransa'da 'soykırım Yok' Diyenin Cezasını Ödeyecek

12.01.2012 15:21
Fransa'da 'soykırım Yok' Diyenin Cezasını Ödeyecek

Cezayir asıllı Fransız iş adamı Raşid Nekkaz, Fransa parlamentosundan geçen ve sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan tasarının kabul edilmesi halinde 'soykırım yok' diyenlerin cezasını oluşturduğu 1 milyon euroluk fonla kendisi karşılayacak.

Cezayir asıllı Fransız iş adamı Raşid Nekkaz, Fransa parlamentosundan geçen ve sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan tasarının kabul edilmesi halinde 'soykırım yok' diyenlerin cezasını oluşturduğu 1 milyon euroluk fonla kendisi karşılayacak.

Fransa'da Nicolas Sarkozy iktidarına karşı yürüttüğü siyasi aktivitelerle adından söz ettiren Cezayir asıllı iş adamı Raşid Nekkaz, bir kez daha Fransa hükümeti ile karşı karşıya geldi. İlk defa Fransız meclisi kadınlara peçe yasağı getirdiğinde ortaya çıkan Nekkaz, 2 milyon euroluk bir fon oluşturarak hüküm giyen kadınların para cezasını ödeyeceğini duyurmuştu. Fransız iş adamı, bu seferki fonu ise "soykırımı inkar yasası" için oluşturacak. Fransa'da meclisin alt kanadının 22 Aralık'ta kabul ettiği

tasarıya göre, ülkenin tanıdığı sözde Ermeni soykırımını inkar edenler 1 yıla kadar hapis ve 45 bin euro para cezasına çarptırılacak. Tasarı henüz Senato'da kabul edilmediği için yasalaşmadı.

Mazlum-Der'in davetlisi olarak İstanbul'a gelen iş adamı Raşid Nekkaz, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Nekkaz, "Fransa vatandaşı olan 500 bin Ermeni'nin oylarını kapma amaçlı olan bu yasa parlamentoda geçti. Ancak ben Ermenilerin acılarının siyasi emeller için kullanıldığını düşünüyorum. Bu yasa Fransa- Türkiye ilişkileri için ciddi bir tehlike oluşturan bir yasadır. ve demokrasi için kesinlikle doğru bir davranış değildir" dedi.

Nekkaz, yasanın senatodan geçip geçmeyeceği sorusuna, "Bu konuda Türk hükümetinin tavrı önemli bir rol alacak. Senato sosyalist parti ağırlıklıdır. Belki de sosyalist parti üzerinden yapılacak bir strateji bu yasanın Senato'dan geçmesini engeller. Ancak Türk hükümetinin burada oluşturacağı strateji çok önemlidir" yanıtını verdi.

Bir fon oluşturarak bu yasa çerçevesinde ceza alanlara yardımda bulunacağını da belirten Nekkaz, şunları söyledi:

"Bu fonun temel amacı 45 bin euroluk cezaların karşılanmasıdır. Aynı zamanda Fransa'nın burada kişisel ve ifade özgürlüğü ihlali söz konusudur. Bu ihlalleri mahkeme süreçlerinde gündeme getirerek Fransa'nın ceza alması konusunda ve hem kendi anayasasına karşı ters düşen bir ihlal söz konusu burada hem de Avrupa'nın kendi yasal çerçevelerine ters düşen bir durum var burada. Buna da dikkat çekmek için oluşturulan bir fondur."

Fransa'da kadınlara getirilen peçe yasağı kapsamında 29 cezanın geldiğini ve bunları kendisinin karşıladığını belirten Nekkaz, "Aslında dikkatimi çeken Sarkozy hükümetinin bu cezaları kesmek istemediğidir. Çünkü onlar bu cezaları her kestiğinde ben bunu medyatikleştiriyorum. ve onların aleyhine bir takım görüntüler ortaya çıkıyor. Bu onları ciddi şekilde endişelendiriyor" şeklinde konuştu.

İşadamı Nekkaz, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Cezayir soykırımı ile ilgili söylemlerinin Cezayir'de memnuniyetle karşılandığını ifade ederek, "Cezayir halkı, Cezayir soykırımının Türkiye parlamentosunda tanınması konusunda ve Başbakan Erdoğan'ın davranışından onur duydu. Aynı zamanda Cezayir hükümeti bugüne kadar bu konuda kendi parlamentosunda bir karar çıkarmada yeteri kadar cesur davranamadı. Burada sembolik bir rakam da var. Başbakan Erdoğan, 1954 doğumludur. Bu aynı zamanda Cezayir'in başkaldırı

tarihidir. Türkiye parlamentosu bu konuda bir karar alırsa Cezayir'de çok olumlu tepkiler olacaktır" şeklinde konuştu. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Fransa'da 'soykırım Yok' Diyenin Cezasını Ödeyecek - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement