WhatsApp'a ulaşamayanlar alternatiflere yöneldi! Aralarında yerli uygulamalar da var - Son Dakika

WhatsApp'a ulaşamayanlar alternatiflere yöneldi! Aralarında yerli uygulamalar da var

05.10.2021 00:33

Sosyal medya platformları Instagram, Facebook ile anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a saatlerdir erişim sağlanamıyor. Kullanıcılar sorunun çözülmesini beklerken alternatif uygulamalara da yöneldi. Kullanıcıların WhatsApp dışında indirebileceği anlık mesajlaşma uygulamaları arasında BiP, Yaay, Telegram, Signal, Viber, Line gibi platformlar bulunuyor.

Aynı şirket çatı altında hizmet veren Facebook, Instagram ve WhatsApp'a Türkiye saati ile 18.41'den itibaren erişim sağlanamıyor. Bu gelişme üzerine kullanıcılar WhatsApp dışındaki anlık mesajlaşma uygulamalarına yöneldi.

İşte aralarında yerli uygulamaların da bulunduğu platformlar:

BİP

BiP uygulaması Turkcell tarafından Android ve iOS kullanıcıları için geliştirildi. BiP, sadece Turkcell aboneleri değil tüm diğer operatörlerin kullanabileceği anlık mesajlaşma uygulaması. BiP; Google Play, App Store, ve Huawei AppGallery üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. BİP'te, herkesle iletişim kurabilme, konum paylaşma, grup mesajlaşma, para transferi, caps yaratma, kaybolan mesaj ve oyunlar gibi birçok özellik bulunuyor.

YAAY

Yaay, Türkiye merkezli bir sosyal medya platformudur. Türk Telekom çatısı altındaki TT Ventures tarafından 2 Eylül 2020'de açıldı. Twitter'a benzerliği ile dikkat çeken Yaay, kategorilere ayrılmış yapısı ve içerik paylaşımına göre kullanıcılarına sunduğu rozetler, diğer platformlarından ayrışıyor. Kullanıcılar, ilgi alanlarına göre seçtikleri kategorileri takip edebiliyor. İlk sürümü Eylül 2020'de yayınlanan uygulama, App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz indirilebiliyor.

TELEGRAM

Whatsapp'a rakip olarak kurulan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Telefonlar için uygulaması bulunan Telegram'ın da WhatsApp'taki gibi bir web sürümü de mevcut.

SIGNAL

iOS, Android ve bir masaüstü uygulaması bulunan Signal kullanıcılarının metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları göndermelerine olanak tanıyor.

VIBER

WhatsApp ve Telegram'ın aksine Viber'i masaüstünde kullanmak için bir masaüstü istemcisi indirmeniz gerekiyor.

WECHAT

Android ve iOS uygulaması olarak sunulan WeChat, Windows, Mac ve web tarayıcısı üzerinden de kullanılabiliyor.

WIRE

Wire'ın en önemli artısı, mesajlaşmak için numaranızı verilmiyor. e-Posta ile de uygulamaya kaydolunabiliyor. Ayrıca karşı taraf, sizinle iletişime geçmek için sizden izin almak zorunda.

LINE

iOS, Android ve Windows'lu telefonlarda çalışan Line, Windows ve Mac için bir masaüstü uygulaması da sunuyor.

iMESSAGE

Apple'ın mesajlaşma uygulaması iMessage,Mac ve iPhone'larda kullanabiliyor.

WhatsApp'a ulaşamayanlar alternatiflere yöneldi! Aralarında yerli uygulamalar da var
Twitter'dan çöken Instagram, Facebook ve WhatsApp'a gönderme: Herkese merhaba Instagram, Facebook ve WhatsApp'a neden girilemiyor? Bakanlık sebebini paylaştı WhatsApp, Facebook ve Instagram'ın çökmesi Twitter'a yaradı! Kullanıcılar birbirinden esprili paylaşımlar yapıyor Facebook domaini ele geçirildi iddiası! Twitter kurucusu Jack Dorsey, alan adının fiyatını sordu

Son Dakika Teknoloji WhatsApp'a ulaşamayanlar alternatiflere yöneldi! Aralarında yerli uygulamalar da var - Son Dakika


YORUMLAR (1)
500

Son Dakika

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden atladı, cansız bedeni metrelerce sürüklendi 16:49 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden atladı, cansız bedeni metrelerce sürüklendi Zincir marketlerden fahiş fiyat cezalarına tepki geldi: Ekonomik kayıp olarak görülmeli 16:35 Zincir marketlerden fahiş fiyat cezalarına tepki geldi: Ekonomik kayıp olarak görülmeli Kalp krizi geçirdikten sonra Özlem evinde ölü bulundu 16:24 Kalp krizi geçirdikten sonra Özlem evinde ölü bulundu
AK Parti 5. yargı paketini Meclis'e sundu! 54 maddeden oluşan teklifle birçok konu tarihe kavuşacak 16:15 AK Parti 5. yargı paketini Meclis'e sundu! 54 maddeden oluşan teklifle birçok konu tarihe kavuşacak Şef Mehmet Yalçınkaya, dudak dolgusu yaptırdığı iddialarını yalanladı 16:06 Şef Mehmet Yalçınkaya, dudak dolgusu yaptırdığı iddialarını yalanladı Ekmek parasını 11 yıldır dayak yiyerek çıkarıyor 15:59 Ekmek parasını 11 yıldır dayak yiyerek çıkarıyor
İnşaat işçileri yol kenarındaki çantanın içerisinde yeni doğmuş bebek buldu 15:18 İnşaat işçileri yol kenarındaki çantanın içerisinde yeni doğmuş bebek buldu Semra Dinçer son yolculuğuna uğurlanırken sanat dünyasından az kişi katıldı! 15:04 Semra Dinçer son yolculuğuna uğurlanırken sanat dünyasından az kişi katıldı!
Advertisement