Henri Barkey, Gezi Parkı Olaylarını Değerlendirdi - Son Dakika

Henri Barkey, Gezi Parkı Olaylarını Değerlendirdi

07.06.2013 11:39
Henri Barkey, Gezi Parkı Olaylarını Değerlendirdi, System.String[]

Carnegie Üniversitesi'nin Ortadoğu Programı'nda misafir araştırmacı olan Henri Barkey, Gezi Parkı olaylarını değerlendirdi.

Carnegie Üniversitesi'nin Ortadoğu Programı'nda misafir araştırmacı olan Henri Barkey, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak, Türkiye'de ilk kez sivil toplumun muhalefete alternatif olarak ortaya çıktığını belirtti.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Brookings Institute'de düzenlenen panelde konuşan Barkey, "Bu gösterilerin sebebi, Türkiye'deki muhalefet partilerinin, özellikle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve ulusalcı partilerin tümüyle yetersiz olmasıdır" dedi.

Gezi Parkı olaylarıyla ortaya çıkan hareketin etkilerinin hemen beklenmemesi gerektiğini belirten Barkey, "Kısa vadede hiçbir şey değişmeyecek ancak orta vadede bakıldığında, ilk kez sivil toplumun ortaya çıkışını ve söz sahibi olduğunu görüyorsunuz" dedi.

Barkey, "Başbakan Erdoğan muhtemelen hiçbir şeyin değişmediğini varsayacak olsa bile, Türkiye'de şu an birşeyler köklü olarak değişmiş durumda" yorumunda bulundu.

Brookings Institute uzmanlarından Ömer Taşpınar ise, protestoların, AK Parti politikalarına yönelik önemli bir reaksiyonu temsil ettiğini söyledi.

Taşpınar, Gezi Parkı olaylarını kastederek şöyle konuştu: "liberalizmle ilgili. Türkiye'de liberalizm ile demokratikleşme arasında bir çatışma var. Türkiye bugün daha demokratik bir ülke ancak hala liberal."

Türkiye'de sol partilerin mevcut durumun iyileşmesine yardımcı olmadıklarını dile getiren Taşpınar, "Sol, geleneksel olarak, değişimin öncüsü olma rolünü oynamıyor. Barış sürecine karşılar, Türkiye'de yaşanan değişimin çoğuna karşılar" dedi.

McCain ise, dün Brookings Institute'deki konuşmasında, "Türkiye'deki durum hayli ilgi çekici, çünkü Erdoğan'ın Türk halkını İslam'a yöneltme baskısına karşı bir isyan olduğu gayet açık. Umarım bundan gerekli dersleri çıkarır" ifadelerini kullandı. - WASHINGTON

Henri Barkey, Gezi Parkı Olaylarını Değerlendirdi
Henri Barkey, Gezi Parkı Olaylarını Değerlendirdi

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Henri Barkey, Gezi Parkı Olaylarını Değerlendirdi - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Beşiktaşlı Josef de Souza sözünde durdu, buz tutmuş havuza atladı Cadde ortasında dehşet! Baltayla saldırdıkları şahsı bacağından yaraladılar Diagne ve Luyindama'yı eleştiren Terim'den Muslera müjdesi: Denizli maçında oynayacak Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak Trump'ı silip atacak! ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın ilk talimatları belli oldu Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı 17 yaşındaki TikTok fenomeni cinayet şüphelisi oldu: Annesi ve amcasını öldürdü