Son Dakika Haberleri: Hidayet Türkoğlu, Anadolu Efes'in Puan Cezasının Silinmesine Tepki Gösterdi

Hidayet Türkoğlu, Anadolu Efes'in Puan Cezasının Silinmesine Tepki Gösterdi

2 ay önce

Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Tahkim Kurulunun, Anadolu Efes'in puan cezasını hafifletmesine tepki gösterdi.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı  Hidayet Türkoğlu, Spor Genel Müdürlüğü (SGM) Tahkim Kurulunun, Tahincioğlu Basketbol Süper Lig ekiplerinden  Anadolu Efes'e verilen cezayı indirmesine tepki gösterdi.

ANADOLU EFES PROTESTO AMAÇLI SAHAYI TERK ETMİŞTİ

Hidayet  Türkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, geçen sezon play-off serisinde 3 Haziran'da  Beşiktaş Sompo Japan karşısında  Anadolu Efes'in, başkanı ile genel koordinatörünün talimatıyla protesto amaçlı sahayı 6 dakika terk ettiğini ve bu yüzden federasyon olarak lacivert-beyazlı kulübe -3 puan silme cezasının verildiğini hatırlattı.

TBF'nin 7 Haziran'da verdiği bu kararının diğer federasyonlara da örnek teşkil ettiğini ancak 4,5 ay sonra SGM Tahkim Kurulunun cezada indirime gittiği aktaran  Türkoğlu, şunları kaydetti:

"KARAR İÇİMİZE SİNMEDİ"

"Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulunun,  Anadolu Efes'e verilen -3 puanı, 4,5 ay sonra -1 puana, yöneticilere uygulanan cezaları ise bir bölü dörde kadar düşürdüğünü üzülerek öğrendik. Emanet edilen kamusal görevin ziyadesiyle farkında olup, adalet alışkanlığı da herkesin takdirinde olan federasyonumuzun duruşunu zedeleyen, sporun ve spor hukukunun muhtaç olduğu hıza 4,5 ayda cevap verip, fiil-ceza dengesinden uzak ve hiçbir gerekçesi de olmayan  Tahkim Kurulu kararının içimize sinmediğinin bilinmesini isteriz."

"BAKANLIĞI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ"

Geçmiş dönemde bir kadın basketbolcunun milli takıma gelmediği için cezalandırıldığı ancak bu cezanın da  Tahkim Kurulu tarafından kaldırıldığını hatırlatan TBF Başkanı  Türkoğlu, "Üyelerinin seçimi ve çalışma tarzının derhal yeniden değerlendirilmesi gerektiğine inandığımız  Tahkim Kurulu'nun bu şekildeki yargılama tarzının ülke sporuna ciddi zarar vereceği konusunda kamuoyunu bilgilendirir, bu hususu gerekli çalışmaları yapmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığımızın takdirlerine sunarız." ifadelerini kullandı.

BASKETBOL FEDERASYONU ANADOLU EFES'E 3 PUAN SİLME CEZASI VERMİŞTİ

TBF Yönetim Kurulu, söz konusu maçla ilgili  Anadolu Efes'e -3 puan ceza, kulüp başkanı  Tuncay Özilhan ve genel direktör Alper Yılmaz'a dörder ay hak mahrumiyetiyle 40'ar bin lira para cezası, lacivert-beyazlı kulübe de 40 bin lira para cezası vermişti.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!

YORUMLAR

Rasim Ozan Kütahyalı'nın Canlı Yayındaki +18'lik Hakareti Boşnakları Ayağa Kaldırdı AK Parti'de Çifte İstifa! Mardin ve Van İl Başkanları İstifa Etti
Sakarya Suriyeli Mülteci Grup, Pala ve Sopalarla Dehşet Saçtı