Son Dakika Haberleri: İbadethaneye Giren Pokemonlar Hindistan'ı Karıştırdı

İbadethaneye Giren Pokemonlar Hindistan'ı Karıştırdı

3 yıl önce

Son günlerin popüler mobil oyunlarından Pokemon GO, Hinduların dini hassasiyetlerine hakarette bulunduğu iddiasıyla mahkemelik oldu.

BBC'de yer alan habere göre, Gujarat eyaletindeki mahkemede, Pokemon GO'daki özellikle yumurta karakterlerinin Hindu ve Jainizm ibadet yerlerinde görünmemesi talebiyle dava açıldı. Mahkeme, oyunun yapımcılarına suçlamalara yanıt vermesi için çağrıda bulundu. Dava, sosyal medyada alay konusu oldu.

'YARGI SİSTEMİMİZ, BU TÜR ANLAMSIZ DAVALARLA TIKANMIŞ DURUMDA'

Eski bakanlardan Shashi Tharoor, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Bu tür davalar ancak Hindistan'da görülür. Yargı sistemimiz, bu tür anlamsız davalarla tıkanmış durumda" ifadelerini kullandı. Pokemon GO, Hindistan'da henüz resmen satışta değil. Ancak çok sayıda kişi, popüler oyunun demosunu indirmiş durumda.

BAZI ÜLKELERDE DE KISMİ YASAKLAR KONMUŞTU

Pokemon karakterlerinin yerleştirildiği yerler arasında çok sayıda tapınaklar da yer alıyor. Konum duyarlı Pokemon GO oyunu, oyunculardan popüler mekânlarda bazı görevleri yerine getirmelerini istiyor. Oyuncular, önceden belirlenmiş PokeStop adlı noktalarda artırılmış gerçeklik oyununun görsel karakterlerini yakalayarak ödül kazanıyor. Daha önce de Japonya, Fransa, Tayland'ın da aralarında olduğu bazı ülkelerde oyunun belirli yerlerde oynanması yasaklanmıştı.

Haber Yayın Tarihi : 07.09.2016 06:27 Ekrem İmamoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na Saldırıya İlk Yorum: Talimat Aldılar Bahçeli'den, Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya İlk Yorum: Memnuniyet Duymak Mümkün Değil Kemal Kılıçdaroğlu'na Yumruk Atan Saldırganın Kimliği Ortaya Çıktı!