İran Cumhurbaşkanı Ruhani: "ABD 83 milyon İranlının sağlığını rehin aldı" - Son Dakika

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: "ABD 83 milyon İranlının sağlığını rehin aldı"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şartlarında ilaçların gelişini engelleyerek "83 milyon İranlının sağlığını rehin aldığını" söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şartlarında ilaçların gelişini engelleyerek "83 milyon İranlının sağlığını rehin aldığını" söyledi.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Ruhani, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile son gelişmelere ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Finlandiya'nın ABD'nin İran'a karşı yaptırımlarını kınamasını isteyen Ruhani, "ABD, Kovid-19 şartlarında ilaçların ve zaruri maddelerin gelişini engelleyerek 83 milyon İranlının sağlığını rehin aldı." dedi.

Nükleer anlaşmanın uygulanmasının çok yönlü politikalar için iyi bir kazanım olduğunu ve ABD'nin tek yönlü ayrılmasıyla anlaşmanın sorunlarla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Ruhani, şöyle devam etti:

"Ne yazık ki ABD'liler hiçbir aşamada iyi niyet göstermediler. Kovid-19 şartlarında bile İran'a karşı yaptırımları ve ekonomik baskıları uygulamaya devam ettiler. ABD'liler bu yolun kendilerine fayda sağlamayacağını anlamalıdır. Nükleer anlaşmanın çökmesi herkesin zararınadır."

İran'ın, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile iş birliğine devam ettiğini ve nükleer faaliyetleri UAEA müfettişlerinin gözetiminde yürüttüğünü aktaran Ruhani, AB ülkelerinin nükleer anlaşmadaki 11 maddelik taahhütleri uygulaması halinde kendilerinin de anlaşmaya bağlı kalacaklarını ifade etti.

Ruhani, INSTEX ve İsviçre'nin kurduğu mali kanalların etkili olamadığını söyleyerek, bu kanalların daha aktif hale gelmesi için AB'nin adım atmasını istedi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö de nükleer anlaşmanın korunması için çaba göstermeye devam edeceklerini ve bu anlaşmanın tüm taraflarca uygulanması gerektiğini kaydetti.

Niinistö, ayrıca Uluslararası Para Fonunun (IMF) İran'a kredi vermesini desteklediklerini ve INSTEX'e katılmaya hazır olduklarını ifade etti.

Son Dakika

17:51 Türkiye'nin en yüksek köprüsü 11 Temmuz'da açılacak 17:27 Kılıçdaroğlu'dan İBB'ye atanan Can Akın Çağlar'la ilgili tartışmalara tek cümlelik yanıt 17:03 İzmir'de ekmek ücretlerine yüzde 20 zam yapıldı 16:41 Maske takmak koronavirüs riskini yüzde 65 azaltıyor 16:14 Murat Övüç'e kadın takipçisinden ilginç mesaj: Kocam yatak odasında sizi izliyor 15:03 13 yaşındayken tecavüz ettiği öğrencisiyle evlenen kadın öğretmen kanserden öldü 14:59 Fahriye Evcen, oğlu Karan'la yeni pozlarını paylaştı! Bir saatte rekoru beğeniye ulaştı 14:29 Maskesiz görüntülenen Hatice, açıklamasıyla pes dedirtti 14:17 Aslı Enver sezonu açtı! Güzel oyuncu, siyah beyaz bikinisiyle parmak ısırttı 13:33 İran'da koronavirüs salgınında en yüksek günlük ölüm sayısı yaşandı 11:22 Milli antrenör, sevgilisinden kaçıp salonuna sığınan kadına böyle sahip çıktı 11:09 Son dakika: FETÖ elebaşının yeğeni Zeynep Gülen'e 2 yıl 7 ay hapis cezası verildi 08:19 Son dakika: Koronavirüs 3 ülkede etkisini yitirmiyor! 24 saatte 2492 kişi hayatını kaybetti 07:54 Abdulkadir Selvi, edindiği kulis bilgileriyle mahkemenin kararını erkenden duyurdu: Ayasofya cami olacak 07:47 Listeye beş il daha eklendi, asker uğurlamanın yasaklandığı il sayısı 24'e yükseldi