Norveç'teki İzmirli'den İkinci Roman: Piri Reis ve Nostradamus - Son Dakika

Norveç'teki İzmirli'den İkinci Roman: Piri Reis ve Nostradamus

02.05.2015 10:34
Norveç'teki İzmirli'den İkinci Roman: Piri Reis ve Nostradamus, System.String[]

Norveç'in başkenti Oslo'da oturan İzmirli bilgisayar mühendisi 29 yaşındaki Sercan Leylek'in 2012 yılında okurlarıyla buluşan ilk bilim- kurgu romanı 'Cydonia'nın ardından tarihsel kurgu romanı 'Piri Reis ile 'Nostradamus', kitap marketlerde yerini aldı.

Norveç'in başkenti Oslo'da oturan İzmirli bilgisayar mühendisi 29 yaşındaki Sercan Leylek'in 2012 yılında okurlarıyla buluşan ilk bilim- kurgu romanı 'Cydonia'nın ardından tarihsel kurgu romanı 'Piri Reis ile  'Nostradamus', kitap marketlerde yerini aldı.

Osloa'da 2009 yılından bu yana yaşayan ve bir firmada 'Enerji analisti' olarak çalışan Sercan Leylek, 'Piri Reis ve Nostradamus'u birkaç amaca hizmet etmek için yazdığını söyledi. Nostradamus'un, dünya çapında tanınmış bir fenomen olmasına karşın Piri Reis'in hala hak ettiği ilgiyi tüm dünyada görememesinin kendini rahatsız ettiğini anlatan Leylek, ünlü denizcinin çalışmalarını uluslararası popüler kültür camiasında duyurmak isteğinin kendisini harekete geçirdiğini söyledi. Kitaptaki hikayelerin yüzde 40'ının Oslo'da geçtiğini belirten Sercan Leylek, şöyle konuştu:

"Çağdaş edebiyatımızda Oslo ve Norveç'i tüm gerçeğiyle anlatan yazınsal eser pek yok. Kitabın bu anlamda da geleceğe yönelik değeri olduğunu düşünüyorum. Kitabı tarihi gerçeklere göre, ana hatlarıyla hiçbir hata yapmadan yazdım. Her iki tarihi kişiliğin hayatlarının belli dönemlerinde nerede ikamet ettikleri ve ne yaptıkları tam olarak bilinmiyor. Tarihteki bu karanlık köşeleri iyi belirleyip, kurgusal hikayemi bu zaman dilimlerine döşedim. Ayrıca, kitapta Nostradamus'un ağzından bir dizi kehanet yazmak istedim ve bunu başarabilmek için Nostradamus'un şu ana dek yayınlanmış olan tüm kehanetlerini açıklamalarıyla okuyup, anlatım dilindeki şifrelemeleri not ettim. Bu şekilde, sanki onun ağzından dökülmüşçesine uygun kehanet satırları ekledim."

İKİSİ DE ŞAİR, İKİSİ DE HARİTACI

Piri Reis ve Nostradamus'un biyografileri incelendiğinde ilginç benzerliklerin ortaya çıktığını vurgulayan Leylek, şöyle devam etti:

"İkisi de aynı dönemde yaşamış ve Akdeniz kıyılarını dolaşmışlar. Her ikisi de şair. Nostradamus kehanetlerini şifrelenmiş manzum eserler olarak sunmuş. Piri Reis'in ise amcası Kemal Reis hakkında yazdığı şiirler meşhurdur. Aslına bakarsanız, her ikisi de birer haritacı. Piri Reis yeryüzü haritalarıyla uğraşmış, Nostradamus ise, gökyüzü haritalarında uzmanlaşmış. Bu listeyi daha fazla uzatmak mümkün. Kitapta kurguyla beraber dikkat çekmek istediğim tarihsel bir iddia daha var. Bu ihtimali bu zamana dek hiçbir tarihçinin dile getirdiğini görmedim. Bence Piri Reis'in 1513 haritasının arkasında Kemal Reis'in meçhul ölümü bulunuyor. Amcası Kemal Reis, Yavuz Sultan Selim'in sebep olduğu taht kavgalarının yaşandığı 1511 yılında kuşkulu bir şekilde hayatını kaybediyor. Bu acı haberi alan Piri Reis depresyona girip kendisini Çanakkale'deki Kilitbahir Kalesi'ne kapıyor. Fakat, nasıl olduysa 2 yıl sonra bu gizemli haritayla ortaya çıkıyor ve bir bakıma depresyonu da atlatıyor. Bence Piri Reis'in Amcası Kemal Reis, Yavuz Sultan Selim'in adamı olmadığı için öldürüldü ve yakında öldürüleceğini bilen Kemal Reis, yıllardır biriktirdiği çok eski haritaları güvendiği bir kişiye emanet etti. Vefatından sonra ise, bu haritalar varisi olan yeğeni Piri Reis'e ulaştırıldı. Kısaca sözünü ettiğim bu anlatım, tarihsel gerçeklerden yola çıkarak oluşturulmuş bir iddiayı temsil ediyor."

BOYOZU PİRİ REİS GETİRDİ

Sercan Leylek'in kitapla ilgili bir başka iddiası ise İzmir'e boyozu getiren kişinin Piri Reis olması. Bu iddiayı birkaç ay önce yerel bir televizyon kanalı ve bir internet gazetesindeki blog yazısında dile getiren Leylek, geçtiğimiz haftalarda bunu İzmir'deki Piri Reis Denizcilik Derneği üyeleriyle de paylaştığını belirtti. - İzmir

Norveç'teki İzmirli'den İkinci Roman: Piri Reis ve Nostradamus
Norveç'teki İzmirli'den İkinci Roman: Piri Reis ve Nostradamus
Norveç'teki İzmirli'den İkinci Roman: Piri Reis ve Nostradamus
Norveç'teki İzmirli'den İkinci Roman: Piri Reis ve Nostradamus
Norveç'teki İzmirli'den İkinci Roman: Piri Reis ve Nostradamus

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Norveç'teki İzmirli'den İkinci Roman: Piri Reis ve Nostradamus - Son Dakika


Son Dakika

Aleyna Tilki'nin yıllar önce İstiklal Caddesi'nde türkü söylediği video ortaya çıktı Bakan Albayrak'tan istihdam müjdesi: Hazine ve Maliye Bakanlığı'na 5 bin personel alınacak Son Dakika: Yüz yüze eğitimde üçüncü aşamanın detayları belli oldu 15 yıldır komada olan prens, ilk kez elini oynattı Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Eşinden ayrılan şahıs bunalım geçirdi, sokağı birbirine kattı Tekstil işçisi kahvehane tuvaletinde bileğini keserek intihar etti Erdoğan'ın S-400 açıklamasının hemen ardından ABD'nin vize işlemlerini askıya alması dikkat çekti