Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirler Okuyarak Andılar - Son Dakika
Güncel

Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirler Okuyarak Andılar

Orhan Veli\'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirler Okuyarak Andılar

Enver ALAS, İSTANBUL / DHA * Türk şiirinin büyük ustası Orhan Veli Kanık, ölümünün 67'nci yıl dönümünde sevenleri tarafından anıldı.

14.11.2017 16:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Enver ALAS, İSTANBUL/ DHA * Türk şiirinin büyük ustası Orhan Veli Kanık, ölümünün 67'nci yıl dönümünde sevenleri tarafından anıldı.  Bir grup şiir tutkunu, 1996'dan itibaren aksatmadan yaptıkları gibi bugün de büyük ustaya saygı ve sevgilerini sunmak için Taksim'den Aşiyan Mezarlığı'na yaklaşık 10 kilometre şiir okuyarak yürüdü.  Orhan Veli, mezarı başında da şiirleriyle anıldı.

Türk Edebiyatı'nda 'Garip' akımının kurucularından şair Orhan Veli Kanık, 36 yıllık yaşamına onlarca şiir sığdırdı. Sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşıyan büyük usta, aynı zamanda yürümekten hiç bıkmazdı.

22 YILDIR HER 14 KASIM'DA TAKSİM'DEN AŞİYAN MEZARLIĞI'NA

1950 yılında hayatını kaybeden Orhan Veli için sevenleri de 1996'dan itibaren her ölüm yıl dönümünde Taksim'den şairin kabrinin bulunduğu Aşiyan Mezarlığı'na yürüdü.

ŞİİRSEL YÜRÜYÜŞ

Orhan Veli tutkunları bugün de büyük ustayı anmak için Taksim Meydanı'nda toplandı. Saat 11.00'da başlayan yürüyüşte grup, Orhan Veli'nin çıkardığı 'Yaprak' isimli dergisinin ilk sayısının bulunduğu çerçeveyi en önde taşıdı. Yürüyüş boyunca kah Orhan Veli'nin kah onun arkadaşlarının şiirleri okundu. İki saat boyunca şiirlerle süren yürüyüş usta şairin Aşiyan Mezarlığı'nda sona erdi.

ORHAN VELİ'Yİ ŞİİRLE ANMAK

Şiir tutkunları, Orhan Veli'nin kabri başında da şiir okuyarak büyük ustayı andı. Yürüyüşü 22 yıl önce başlatanlar arasında yer alan Orhan Veli sevdalısı, yazar Şeref  Özsoy, yaptığı açıklamada, yürümeyi çok seven Orhan Veli'yi anmak için yapılacak en güzel şeyin şiirler okuyarak yürümek olduğunu söyledi. Özsoy,   "1996'da bir Orhan Veli yürüyüşü başlattık ve o günden beri Taksim'den mezarına kadar yürüyoruz" dedi.

"ORHAN VELİ'YE KARŞI BÜYÜK BİR TUTKUM VAR"

Orhan Veli'nin yazdığı şiirlerdeki mizahın onun kişiliğini gösterdiğini belirten Özsoy, "Neşeli bir insandı. Şiirleriyle birlikte hayatını sevdiğim nadir insanlardan biri olduğu için Orhan Veli'ye karşı büyük bir tutku var. Mezarına kadar şiirleriyle geldik. Yine burada da şiirler okuyarak anacağız" diye konuştu.

"ORHAN VELİ PARASIZLIKTAN YÜRÜYORDU BİZ İSE SEVGİMİZDEN YÜRÜYORUZ"

Yürüyüşe katılan bir başka Orhan Veli tutkunu Deniz Özgür ise şunları söyledi:

"Biz Orhan Veli'yi sevenleri olarak yürüyoruz. Orhan Veli, şiirlerinin yanı sıra onun yaşamından da ders aldığımız biri. Onun yaşamı bize çok şey anlatıyor. İçinden geçtiğimiz dönemde Orhan Veli bizim için tutunacak bir dal aynı zamanda. Çünkü çok başka zamanların şairi ve hala ondan çok katkı alıyoruz. Orhan Veli bu yürüyüşleri parasızlıktan yapıyordu; biz de ona olan sevgimizden dolayı yürüyoruz."

"ŞİİR İÇİN YÜRÜYORUZ"

Yürüyüştekilerden şair- yazar Fatin Hazinedar da Orhan Veli Kanık'ı çok yakından takip ettiğini belirterek, "22 yıldır devam eden bir yürüyüş. Bizi buluşturan şey aynı zamanda şiirdir ve şiir yolunda yürüyoruz. Bunun için de çok mutluyuz" şeklinde konuştu.

YÜRÜYÜŞÜN TEK KOŞULU BİR ORHAN VELİ KİTABI

Orhan Veli'yi anma yürüyüşünün ilkine büyük şairin kız kardeşi Füruzan Yolyapan da katılmıştı. Öte yandan yürüyüşe katılmanın tek koşulu ise bir Orhan Veli kitabı getirmek.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirler Okuyarak Andılar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Düzce'de Asayiş Olaylarında Yüzde 23 Düşüş
  17:11 Düzce'de Asayiş Olaylarında Yüzde 23 Düşüş

  Düzce Valisi Selçuk Aslan, jandarma ve polis ekiplerinin aldığı önlemler sayesinde kentte asayiş olaylarında yüzde 23 düşüş yaşandığını açıkladı. Evden hırsızlık, işyeri hırsızlığı, oto hırsızlığı, gasp gibi suçlarda önemli azalmalar olduğunu belirten Vali Aslan, vatandaşları telefon dolandırıcılarına karşı dikkatli olmaya çağırdı. Kişilere karşı işlenen suçlarda da yüzde 22 azalma olduğunu ifade eden Vali Aslan, kasten adam yaralama, tehdit, hakaret gibi suçlarda da düşüş yaşandığını söyledi.

 • Düzce'de Asayiş Olaylarında Yüzde 23 Azalma
  17:09 Düzce'de Asayiş Olaylarında Yüzde 23 Azalma

  Düzce Valisi Selçuk Aslan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, yılın ilk 2 ayında 1597 olaya müdahale edildiği ve alınan tedbirlerle asayiş olaylarında yüzde 23 azalma sağlandığı açıklandı. Ayrıca narkotik suçlarla mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda yüzde 153 artış, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadelede ise 35 operasyonda 41 kişinin yakalandığı belirtildi. Terör operasyonlarında ise yüzde 115 artış olduğu ifade edildi.

 • Marmaris'te uyuşturucu operasyonunda şüpheli gözaltına alındı
  17:09 Marmaris'te uyuşturucu operasyonunda şüpheli gözaltına alındı

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde yapılan uyuşturucu operasyonunda F.G.B. isimli şüpheli gözaltına alındı. Şüphelinin evinde yapılan aramalarda sentetik uyuşturucu, kokain, kenevir tohumları ve kenevir bitkisi ele geçirildi. Şüphelinin jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

 • TÜRKSOY Erciyes Büyük Slalom Kupası Yarışları Sona Erdi
  17:09 TÜRKSOY Erciyes Büyük Slalom Kupası Yarışları Sona Erdi

  Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından düzenlenen gençlik kış kampı kapsamında gerçekleştirilen TÜRKSOY Erciyes Büyük Slalom Kupası yarışları Erciyes Kayak Merkezi'nde sona erdi. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya'dan 60 sporcu yarışmalara katıldı. Yarışların ardından düzenlenen ödül töreninde konuşan Vali Gökmen Çiçek, Türk dünyasının bir ağacın dalları gibi olduğunu belirtti. TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf ise gençlerin spor aracılığıyla birbirlerini tanımasını ve kültür alışverişinde bulunmasını amaçladıklarını ifade etti. Yarışmada dereceye giren gençler tebrik edildi.

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye Karaçulha Toptancı Hali'nde Ürün Pazarlama Alanı ve Üretim Tesisi Açtı
  17:08 Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye Karaçulha Toptancı Hali'nde Ürün Pazarlama Alanı ve Üretim Tesisi Açtı

  Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Fethiye Karaçulha Toptancı Hali içinde üreticilerin olumsuz hava şartlarından etkilenmemeleri için kurulan ürün pazarlama alanı ve üzüm suyu, sirke, pekmez ve şarap üretim tesisi açılışı yapıldı.

 • Alanya'da çıkan yangında yaşlı kadın dumandan etkilendi
  17:08 Alanya'da çıkan yangında yaşlı kadın dumandan etkilendi

  Antalya'nın Alanya ilçesinde beş katlı bir binadaki dairede çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken, dumandan etkilenen yaşlı bir kadın hastaneye kaldırıldı. Yangın nedeniyle daire kullanılamaz hale geldi.

 • Aydın Karpuzlu'da Ağaçta Asılı Halde Bir Şahıs Bulundu
  17:08 Aydın Karpuzlu'da Ağaçta Asılı Halde Bir Şahıs Bulundu

  Aydın'ın Karpuzlu ilçesinde bir şahıs ağaçta asılı halde bulunurken, jandarma ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı. 47 yaşındaki Davut Armut'un cansız bedeni savcı incelemesinin ardından Çine Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

 • İlkadım Belediyesi Sokak Hayvanlarını Koruma Merkezi Projesi'ni Hayata Geçirecek
  17:07 İlkadım Belediyesi Sokak Hayvanlarını Koruma Merkezi Projesi'ni Hayata Geçirecek

  İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, sokaklarda başıboş dolaşan sahipsiz köpeklerin büyük bir problem haline geldiğini belirterek, 'Sokak Hayvanlarını Koruma Merkezi Projesi'ni hayata geçireceklerini açıkladı.

 • Amasya'nın son ozanı Fedai Koç vefat etti
  17:07 Amasya'nın son ozanı Fedai Koç vefat etti

  Amasya'da yetişen ozanlardan olan Fedai Koç, amansız hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti. Cenaze namazı Sultan II. Bayezid Camii'nde kılındı ve Tekirdede Mezarlığı'nda defnedildi. Amasya Belediye Başkanı da cenaze törenine katıldı.

 • Galatasaray, Adnan Aybaba, Serhat Ulueren ve Ahmet Akpınar Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu
  17:06 Galatasaray, Adnan Aybaba, Serhat Ulueren ve Ahmet Akpınar Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

  Galatasaray, sarı kırmızılı kulüp ve yöneticilerine yönelik suç teşkil eden açıklamaları gerekçe göstererek Adnan Aybaba, Serhat Ulueren ve Ahmet Akpınar hakkında suç duyurusunda bulundu. Kulüp, asılsız yakıştırmalarda bulunanlara tolerans gösterilmeyeceğini kamuoyuna hatırlattı.


Advertisement