Koronaya karşı umut olması beklenen Pfizer/BioNTech aşısının üretim süreci görüntülendi - Son Dakika

Koronaya karşı umut olması beklenen Pfizer/BioNTech aşısının üretim süreci görüntülendi

04.12.2020 19:23

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınına karşı Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşıların üretim aşamaları ilk kez görüntülendi. Dünya için umut olması beklenen aşı hakkında kesin başarı oranı yüzde 94 olarak açıklanmıştı.

Dünyayı ele geçiren koronavirüs salgınına karşı umut olması beklenen aşıda ilk kolilerin sevkiyatına başlandı. Aşı lisansı alan ilk şirketler arasında yer alan Pfizer, Belçika'daki üretim tesislerinden ilk kolileri kargolamaya başladı.

Dünya genelinde milyonlarca insana bulaşan ve küresel bir sağlık krizine dönüşen koronavirüs salgınına karşı geliştirilen ve merakla beklenen aşı üretimden çıkmaya başladı. Belçika'nın Puurs şehrinde üretim laboratuvarları bulunan ABD'li ilaç firması Pfizer, lisansını onaylayan İngiltere'ye gönderilmek üzere ilk aşı sevkiyatını dün gerçekleştirdi. Dünya'nın merakla beklediği aşının üretim aşamalarına dair özel görüntüleri İhlas Haber Ajansı ile paylaşan Pfizer, titiz üretimle elde edilen aşının hangi aşamalardan geçtiğini de gösterdi. Koronavirüs aşısı için ilk olarak hammaddeler üretim tesislerine getiriliyor. Son derece steril ortamlarda filtrelerden geçirilerek test edilen hammaddeler son teknoloji ürünü makinalarda işleniyor.

BUZLARLA DOLU ÖZEL KOLİLERE YERLEŞTİRİLİYOR

Aşının üretimini el değmeden gerçekleştiren makinalardaki işlenmiş aşı dolum tüplerinden kişisel kullanıma hazır tek birimlik şişelere dolduruluyor. Hassas cihazlarla kalite denetimi yapıldıktan sonra kendine özel depolama alanlarında soğutulan aşı tipleri buzlarla dolu özel kolilere yerleştirilerek sevkiyata hazır hale getiriliyor.

YÜZDE 94 ORANINDA ETKİLİ

Dünya için umut olması beklenen Kovid-19 aşısı hakkında kesin başarı oranı yüzde 94 olarak açıklanırken, aşının üretildiği ülke olan Belçika'da ise aşının 5 Ocak'tan itibaren erişilebilir olması bekleniyor. İlk olarak üretilen aşıların Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de kullanılması beklenirken diğer Avrupa ülkelerine dağıtım konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Koronaya karşı umut olması beklenen Pfizer/BioNTech aşısının üretim süreci görüntülendi

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Koronaya karşı umut olması beklenen Pfizer/BioNTech aşısının üretim süreci görüntülendi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Meteoroloji uyardı: 36 ilde kar yağışı bekleniyor ABD Merkez Bankası faiz kararını sabit bıraktı Son Dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu sonrası kısıtlama mesajı: Kontrolsüz gevşeme dalgalanmalara yol açabilir Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk ile görüştü Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme