Prof. Dr. Özlü'den dün açıklanan vaka sayılarıyla ilgili soruya dikkat çeken yanıt: Bu sayıları ben de görmüyordum - Son Dakika

Prof. Dr. Özlü'den dün açıklanan vaka sayılarıyla ilgili soruya dikkat çeken yanıt: Bu sayıları ben de görmüyordum

26.11.2020 17:10

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, katıldığı canlı yayında kendisine yöneltilen "Semptom göstermeyen korona vakalarının sayısı 28 bin 351 olarak açıklandı. Sanırım siz Bilim Kurulu üyeleri olarak bu rakamları zaten biliyordunuz?" sorusuna verdiği "Bu sayıları ben de görmüyordum" yanıtıyla şaşkınlık yarattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü koronavirüs toplantısı sonrası açık test uygulaması başlatıldığını açıklayarak 25 Kasım'ın koronavirüs tablosunda semptom göstermeyen korona vakalarının sayısını 28 bin 351 olarak açıklamıştı.

"BU VAKA SAYILARINI BEN DE GÖRMÜYORDUM"

Vaka sayılarıyla ilgili olarak Haber Global canlı yayınında açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, şunları söyledi:

"Bu vaka sayılarını ben de görmüyordum ama biz il çaplı veya bazı toplantılarda günlük olarak bazı verileri görüyorduk. Genel itibarıyla hasta sayıları, yatan hasta, vefat sayıları üzerinden hesaplarımızı yapıyorduk. Bazı aritmetik hesaplamalarla günlük vaka sayıları hakkında bazı tahminler yapıyorduk.

"ÇEVREMİZDE 1-2 KİŞİ VİRÜSÜ TAŞIYOR"

Test yapılmayıp asemptomatik olarak dolaşan çok daha fazla insan var. Bugün mesela 28 bin bulaştırıcı kişi olduğunu öğrendik ama öğrenmediğimiz ne kadar kişi var onu bilmiyoruz. 28 bin sadece düne ait, her gün on binlerce kişi virüsü bulaştırıcı olarak aramızda dolaşıyor şu anda. Şu anda karşılaştığımız herkesin virüsü taşıyor olma olasılığı var. Mutlaka çevremizde 1-2 kişi virüsü taşıyor. Rakamlar onu gösteriyor.

"UMARIM BU RAKAMLAR FARKINDALIĞIMIZI ARTIRIR"

Pek çok ülkede daha fazla vaka sayıları var ve bunlar paylaşılıyor. ABD'de günde 160-180 bin vakalar oldu. Bunu biliyor olmak insanların dikkat etmesi sonucunu otomatik olarak doğurmuyor. Uzakdoğu toplumlarında bunu kontrol edebildiler, daha erken dönemde kısıtlamalara gerek kalmadan toplum uyum gösterdi ama bizde, ABD'de, Avrupa'da olmadı. Umarım bu rakamlar biraz daha farkındalığımızı artırır."

Prof. Dr. Özlü'den dün açıklanan vaka sayılarıyla ilgili soruya dikkat çeken yanıt: Bu sayıları ben de görmüyordum

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Özlü'den dün açıklanan vaka sayılarıyla ilgili soruya dikkat çeken yanıt: Bu sayıları ben de görmüyordum - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • Bari bunu bil: Tüm dünyada bilim insanları laboratuvarda çalışırken, bizim virüs profları TVlerde birbirini tutmayan, birbirleri ile çelişen açıklamalar yapıp TV fenomeni olma peşinde. Bizim virüs proflarının tedbirde geldikleri son norka: Kreş açık, cami açık, otel açık, otel restorantı açık ama okul kapalı, kahve, lokanta kapalı. Aferin size. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

"Daha önce F.Bahçeliydi" diyen baba Kahveci'den transfer sözleri: İrfan Can G.Saray'ı istiyor Zorunlu Deprem Sigortası'nda değişiklik Resmi Gazete'de! Azami teminat tutarı 268 bin liraya yükseltildi Hastanede korona tedavisi gören Okan Karacan, nefes almanın öneminden bahsederken gözyaşlarına boğuldu Katliam gibi kazada uzman çavuş, eşi ve minik oğulları yaşamını yitirdi Vakalar düşünce normalleşme gündeme geldi! Tedbirlerin mart ayında esnetilmesi bekleniyor 5 ilde yasa dışı bahis operasyonu: 3 valiz dolusu para ve 3 milyon değerinde altın ele geçirildi Temsilci atamayan Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu Aşılama programının ikinci adımına geçiliyor! Huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar aşılanacak