Putin, Rusya'daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına yönelik yasayı onayladı - Son Dakika

Putin, Rusya'daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına yönelik yasayı onayladı

25.05.2022 09:40

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya'daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına izin veren yasayı onayladı. Yasanın önümüzdeki günlerde Putin tarafından imzalanması ön görülüyor.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarının bürolarını kapatmasının ardından Rusya'daki yabancı haber kuruluşlarının "düşmanca davranması" durumundan savcılara söz konusu haber kuruluşlarının bürolarını kapatma yetkisi veren yasayı onayladı.

"RUS MEDYA KURULUŞLARINA KARŞI EYLEMLERİNE KARŞILIK VERECEĞİZ"

Yasa tasarısına göre, kapatılan yabancı haber kuruluşlarına bağlı gazetecilerin akreditasyonları da iptal edilecek. Duma milletvekilleri tasarıya ilişkin, "Mevcut jeopolitik durumda, kitle iletişim araçları toplumun bilgi durumu üzerinde bir etki aracı haline geldi" dedi. Rus milletvekili Andrey Lugovoy onaylanan yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Batılı devletlerin Rus medya kuruluşlarına karşı eylemlerine aynı şekilde karşılık verebileceğiz. Gerçeklerden korktukları için son 2 ayda batılı ülkelerde yayın yapan Rus medya kuruluşları kategorik olarak sağduyuya aykırı ve yasadışı olarak nasıl durdurulduklarını gözlemleyebiliyoruz" dedi.

DAĞITIMLARI DA YASAK

Lugoyov ayrıca, bu yasa tasarısına göre başsavcı ve yardımcılarının bu medya kuruluşlarının yayın lisanslarını geçersiz kılma veya lisanslarını feshetme hakkına sahip olduğunu da hatırlattı. Duma tarafından ilk okumada kabul edilen yasa tasarısı, savcılık tarafından kapatılan haber kuruluşlarının makalelerinin veya diğer materyallerinin dağıtılmasını da yasaklıyor. Yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde onaylanması ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

"SAHTE" HABER YAYANLARA 15 YIL HAPİS CEZASINI ONAYLAMIŞTI

Öte yandan geçtiğimiz mart ayında Putin, Rus ordusu hakkında kasıtlı olarak "sahte" haberler yayanlar hakkında 15 yıla kadar hapis cezası veren bir yasayı imzalamıştı.

YORUMLAR
500
Ukrayna: 'Rus ordusu Severodonetsk'i tamamen işgal etti' Ukrayna: 'Rus ordusu Severodonetsk'i tamamen işgal etti' Putin: 'ABD, Avrupa'da 200 adet taktik nükleer silahını barındırıyor' Putin: 'ABD, Avrupa'da 200 adet taktik nükleer silahını barındırıyor' Ukrayna savaşı: Rusya, doğudaki Severodonetsk'te tam kontrolü ele geçirdi Ukrayna savaşı: Rusya, doğudaki Severodonetsk'te tam kontrolü ele geçirdi
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Putin, Rusya'daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına yönelik yasayı onayladı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement