Sibel K. Türker, Ödülünü TÜYAP'ta Alacak - Son Dakika

Sibel K. Türker, Ödülünü TÜYAP'ta Alacak

31.10.2013 09:48
Sibel K. Türker, Ödülünü TÜYAP'ta Alacak, System.String[]

Çankaya Belediyesinin Ebubekir Hazım Tepeyran adına düzenlediği roman yarışmasını kazanan yazar Sibel K. Türker, ödülünü TÜYAP Kitap Fuarı'nda alacak.

Çankaya Belediyesi'nin yazar Oktay Akbal'ın büyükbabası olan romancı Ebubekir Hazım Tepeyran adına düzenlediği roman yarışmasını kazanan yazar Sibel K. Türker, ödülünü TÜYAP Kitap Fuarı'nda alacak.

Çankaya Belediyesi'nin Niğde Kültür ve Sanat Platformu Girişimi ile birlikte 20. yüzyılın ilk Türk köy romanı 'Küçük Paşa'nın yazarı ve Oktay Akbal'ın büyükbabası olan Ebubekir Hazım Tepeyran adına düzenlediği roman yarışmasının ödül töreni, TÜYAP Kitap Fuarı'nda düzenlenecek.

Yarışmayı "Hayatı Sevme Hastalığı" adlı romanıyla kazanan Sibel K. Türker, ödülünü 3 Kasım 2013 tarihinde Beylikdüzü'nde düzenlenen fuardaki Büyükada Salonu'nda alacak. 13.15-14.15 saatleri arasında 'Tepeyran Roman Ödülü' başlıklı söyleşinin de düzenleneceği ödül törenine, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Gazeteci Yazar Altan Öymen, Doğan Hızlan, Güray Öz'ün yanı sıra Yazar Sırma Köksal, Kevser Ruhi ve Niğde Kültür Sanat Platformu Başkanı Hikmet Altınkaynak katılacak.

2012 yılında yayımlanmış yapıtların katıldığı yarışmanın seçici kurulunu oluşturan Doğan Hızlan, Tahsin Yücel, Güray Öz, Metin Celal, Osman Şahin, Hikmet Altınkaynak, Türker'in romanını, romana getirdiği anlatım zenginliği, işlediği temalardaki evrensellik ve yürekliliği dikkate alarak oy çokluğuyla seçmişti.

Türker, Can Yayınları arasında çıkan söz konusu romanıyla daha önce de Cumhuriyet Gazetesi'nin Yunus Nadi Roman Ödülü ile Doğan Kitap'ın Duygu Asena Roman Ödülü'nü almıştı.

ROMANCI, VALİ, MİLLETVEKİLİ KİŞİLİĞİYLE TEPEYRAN

Romancılığının yanında Dahiliye Nazırlığı ile Milli Mücadeleye katkılarıyla Ankara, Niğde Valiliği ve Niğde Milletvekilliği gibi devlet adamlığı ile toplumda saygın bir yere sahip olan Ebubekir Hazım Tepeyran, yazar Oktay Akbal'ın büyük babası.

Tepeyran, Milli Mücadele içinde yer alması nedeniyle idama mahkum olmasının ardından cezası küreğe çevrildi ve Cumhuriyet'in ilanıyla serbest kaldı. Tepeyran aynı zamanda 20. yüzyılın ilk Türk köy romanı olan 'Küçük Paşa'nın da yazarı. - ANKARA

Sibel K. Türker, Ödülünü TÜYAP'ta Alacak
Sibel K. Türker, Ödülünü TÜYAP'ta Alacak

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Sibel K. Türker, Ödülünü TÜYAP'ta Alacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: Zengilan şehri bizimdir Kılıçdaroğlu ve İnce, Bekir Coşkun'un cenazesinde yan yana saf tuttu Alanya maçında 11'e alınmayan Feghouli ısınma çalışmalarında yer almadı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Büyük zafer için tarih verildi: Azerbaycan 10-15 gün sonra toprak bütünlüğünü sağlayacak Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde "Mekanın sahibi geri geliyor" diyen Buket Aydın, yeni projesini duyurdu Son Dakika! Akşener'den Ümit Özdağ'ın iddiasına yanıt: İstanbul İl Başkanı'na karşı FETÖ'cü söylemi çok büyük yalandır