TBMM'de Gündem Askerlik - Son Dakika

TBMM'de Gündem Askerlik

Meclis, Bu Hafta Askerlikle İlgili Önemli Bir Düzenleme İçin Mesai Yapacak.

TBMM'de Gündem Askerlik, System.String[]

Meclis, bu hafta askerlikle ilgili önemli bir düzenleme için mesai yapacak.

TBMM Genel Kurulunun bu haftaki en önemli gündem maddesi sözleşmeli erbaş ve er istihdamı ile Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ilişiği kesilenlere emeklilik ve istihdam imkanı sağlayan düzenleme olacak.

Tasarıyla, TSK'dan ilişiği kesilenlere, emsali rütbedekilere denk özlük hakları üzerinden emeklilik imkanı sağlıyor. Tasarının en önemli unsurlarından biri ilişik kesmeye esas bilgi ve belgeler bu kişilerin dosyalarından çıkarılması olacak.

Yapılacak atamalarda kullanılmak üzere bin 500 araştırmacı kadrosu ihdasını öngören düzenleme, başvurusu reddedilenlere Askeri Yüksek İdare Mahkemesine dava açabilme hakkı da tanıyor.

Tasarıyla, ayrıca en az ilköğretim mezunu olanlar, askerliklerini erbaş ve er olarak tamamlayanlar, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmeyenler ve 26 yaşından gün almayanların sözleşmeli olabilme imkanı getiriyor. Sözleşmeler, 29 yaşın bitirildiği yılın sonuna kadar uzatılabilecek.

Askeri okullardan ve TSK'dan her ne sebeple olursa olsun ilişikleri kesilen personel sözleşmeli erbaş veya er olarak alınmayacak.

Genel Kurulda, bu tasarının yanı sıra uluslararası anlaşmaların onaylanmasını içeren çok sayıda yasa tasarısı da görüşülecek.

Meclisin bu haftaki önemli bir gündemi ise Anayasa Komisyonunda ele alınacak. Anayasa Mahkemesini yeniden yapılandıran tasarı 24 Şubat Perşembe günü görüşülecek. - TBMM


Son Dakika

Kerem Bürsin ve Hande Erçel'in paylaşımları ikili arasındaki aşk dedikodularını güçlendirdi Beyrut patlamasının ilk inceleme sonuçları belli oldu! 6 ay önceki uyarı kelime kelimesine gerçek oldu Teknoloji devi Samsung, yeni Galaxy ürünlerinin tanıtımını yaptı Parti kuracağı konuşulan İnce, Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz'la görüştü mü? İddialara canlı yayında yanıt verdi Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıköğretim psikolojiyle ilgili kararını açıkladı: Kapatılması daha yararlı olur Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi Bakan Koca, Konya için söylenen "Hastaneler yüzde yüz doldu" iddialarına yanıt verdi Merve Boluğur, kalçasına yaptırdığı yeni dövmeyi paylaşınca beğeniler yağmur olup yağdı Alanyaspor'un yeni teknik direktörü Çağdaş Atan oldu Ebru Şallı, tatil paylaşımlarına kötü yorum yapanlara sert çıktı: Kimseye hesap vermeyeceğim Fatih Terim'e "Futbolun mafyası sen misin?" diyen eski futbolcu, tehdit aldığını itiraf etti Lübnan'daki patlamayla ilgili kafa karıştıran sözler: Ciddi şüpheler var Birleşik Arap Emirlikleri'nin Acman kentinde bir çarşıda yangın çıktı Başakşehir, Kopenhag'a deplasmanda 3-0 yenildi ve UEFA Avrupa Ligi'ne veda etti Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç'tan koronavirüs uyarısı: Hastaneler ve yoğun bakımlar doldu