Thatcher'a Türk Bayraklı Çelenk - Son Dakika

Thatcher'a Türk Bayraklı Çelenk

7 yıl önce

Hüseyin Özer, 87 yaşında ölen İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher'ın Londra'daki evinin kapısının önüne Türk bayraklı çelenk bıraktı.

Thatcher'a Türk Bayraklı Çelenk, System.String[]

Thatcher'ın vefatı ardından, başkent Londra'nın Belgravia semtindeki evinin önünü çok sayıda kişi ziyaret ediyor ve çiçekler bırakıyor. Basının da vefat haberinin ardından akın ettiği evin bulunduğu sokakta, birkaç polis memuru görev yapıyor. Thatcher'ın cenaze törenine hazırlıklar sürerken Thatcher'ın kızı Carol "Zor ve gözyaşı dolu bir haftanın kendisini beklediğini" söyledi.


TÜRK BAYRAKLI ÇELENK


Türk işadamı Hüseyin Özer de İngiltere'deki Türklerı adına eski Başbakan'ın evinin önüne Türk bayraklı çelenk bıraktı. Thatcher'ın evinin önünde bekleyen yerli ve yabancı basın mensupları, ünlü işadamına yoğun ilgi gösterdi.


Özer, Türkiye Cumhuriyeti'ni yurt dışında temsil etmenin sadece devletin işi olmadığını anlatırken, bunun aynı zamanda işadamlarına da düştüğünü söyledi. Özer, şöyle dedi:


"İşadamının görevi sadece para kazanmak değildir. Memleketi iyi temsil edelim. Ben burada 'Türk Hüseyin'im. Türkiye'ye gittiğim zaman hiç birşey değilim. Buradaki işadamları ve sade vatandaşlar da Türkiye'yi temsil ediyor. Yaptığı yanlış veya doğru her hareketten Türkiye Cumhuriyeti sorumludur. Nasıl ki bir İngiliz centilmeni Türkiye'ye geldiği zaman 'İngiliz centilmeni geldi' deniyor. Burada da 'Türk centilmeni' vardır. Benim gibi düşünenler için vatanını, milletini sevenler için Türk bayrağı çelengi koydum. Önce çiçek alacaktım ama sonra Türk bayrağının daha uygun olacağını düşündüm."


"MEKANI CENNET OLSUN"


Margaret Thatcher'ı sevdiğini söyleyen Özer, şöyle konuştu:


"Seviyorum; çünkü memleketi kurtaran bir insandır. Büyük liderdir. Onun için 'Büyük lider, mekanın cennet olsun' diye yazdırdım. Benim içimden gelen buydu. Allah benim sevaplarımdan alıp ona versin. Vatanı kurtardı. Bu memleket onun zamanında batıyordu. Bu memleket batarken ben de batar mıydım bilmiyorum. Bana ayrıca bir faydası dokunmuş değildir. Sadece zamanında KDV'yi getirdi. Tam da ben yeni dükkan açmıştım. Herkes isyan etti, ben 'Helal olsun!' dedim. Çünkü vatana o vergi gerekiyordu. KDV'yi ilk defa bu hanım icat etti. Turgut Özal da bunu takip etti. O da Türkiye'yi kurtardı. Çığır açtı. Bu iki insan çığır açan insanlardır. Bunu takip eden liderlemiz de var ama, ölmeden onların hakkında konuşulmaz. Güzel şeyler yapıyor insanlar. Margaret nur içinde yatsın vefat etti. Bundan sonrada ardından rahatça konuşabiliriz. Özal vefat etti onun hakkında da rahatça konuşabiliyoruz. O da nur içinde yatsın. Türkiye'yi değiştirmişti. Madem ki yut dışında yaşıyoruz, o zaman vatana iyi hizmet etmek lazım. Sadece paraları cebe doldurmak yeterli değildir yurt dışında. Türkiye'de yeterli olabilir ama yurt dışında değil. Yurt dışındaki Türkler'in hepsi memleketinden sorumludurlar. Davranışlarına ona göre dikkat etmeli, giyimini, kuşamını, yemek tarzını o memelekete göre uydurmalı ve İngilizce konuşmalıdır. Türkler'in İngilizce konuşmasını istiyorum. Almanca konuşmayı çocuklar nasıl başardıysa., konuşamayanlar Türkiye'nin itibarı zedeleniyorsa. Buradaki her Türk vatandaşının Türkiye Cumhuriyeti adına doğru yaşamasını istiyorum. Bu çiçek Türkiye Cumhuriyeti adına, benim gibi düşünenler adına oraya koyulmuştur. Ben seviyorum Margaret Thatcher'ı. Büyük lider. İnşallah benim gibi düşünenlerde bu olaydan mutluluk duyar."


CENAZE TÖRENİ ST PAUL'S KATEDRALİ'NDE YAPILACAK


Thatcher'ın cenaze töreninin 16 Nisan salı günü Londra'daki Aziz Paul's Katedrali'nde düzenlenmesi bekleniyor. 1925 doğumlu Thatcher, Oxford Üniversitesi mezunuydu. İş adamı olan eşi Denis Thatcher'ı 2003 yılında kaybeden İngiltere'nin ilk kadın Başbakanı, Mark ve Carol isimli ikiz çocuk sahibiydi. Muhafazakar Partili Thatcher, 1979-1990 döneminde başbakanlık görevinde bulunmuştu. Thatcher'ın birçok kamu kurumunu özelleştirmesi ve Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi politikaları, eleştiriler almasına neden olmuştu.

Haber Yayın Tarihi: 13.04.2013 05:41 Kaynak: DHASon Dakika

Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren tayin kararı
Bakan Selçuk, okul müdürünün velilere gönderdiği mesajı paylaştı Şırıngalı çikolata yüzünden hayatını kaybeden Mert'e ilk müdahaleyi yapan doktor: Boğazında bir cismin takılı olduğu söylenmedi