Toprakkale'nin 50 Yıllık Su İhtiyacı Karşılandı - Son Dakika

Toprakkale'nin 50 Yıllık Su İhtiyacı Karşılandı

29.06.2013 17:49
Toprakkale'nin 50 Yıllık Su İhtiyacı Karşılandı, System.String[]

Osmaniye'nin 10 bin nüfuslu Toprakkale ilçesinin 50 yıllık su ihtiyacı 1 milyon 600 bin liralık yatırımla karşılandı.

İçme suyu şebekesi açılış töreninde konuşan Toprakkale Belediye Başkanı Sedat Şanal, ilçenin 50 yıllık içme suyu hayalini 4 yılda gerçekleştirdiklerini söyledi. Şanal, "Proje için 1 milyon 600 bin lira harcandı. Bu paranın yüzde 50'si İller Bankası'ndan hibe olarak karşılandı. Aslanpınarı Köyünden 20 dönümlük bir arazi alarak başladığımız çalışmalar kapsamında 9 bin 235 metre ishale hattıyla 1 terfi cazibeli saniyede 36 litre su debisiyle Toprakkale'nin en üst noktasına su deposu yapıldı. Su analizleri ise Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından yapıldı. İller Bankası, DSİ ve Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre ilçenin 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere yapılan bir hizmet. Bu gün ilçemize 50 yıl yetecek 10 kilometrelik mesafeden getirdiğimiz içme suyunu şebekelere verdiğimiz gündür. En kötü günümüz böyle olsun." diye konuştu.

Törene katılan İller Bankası Adana Bölge Müdürü Hüseyin Sönmezler, Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de 184 belediyeye hizmet götürüldüğünü belirtti. Dünyada ülkelerin değil, şehir ve yaşam merkezlerinin yarıştığını, bu yarışta altyapı sorunlarını çözmeden başarılı olunamayacağını ifade eden Sönmezler, "Bizim atalarımız da içme suyuna çok önem vermiştir. Bizde de su gerçekten de azizdir. İller Bankası olarak bölgede daha çok alt yapı çalışmaları yapan bir kuruluşuz. Ancak bize bir proje ile gelinmedikten sonra yapacağımız fazla bir yok. Biz modern belediyeciliğin olmazsa olmazlarını belediye başkanlarımızla birlikte yürütüyoruz. Alt yapı sorunlarını çözmediğimiz zaman her zaman geri kalırız. Bu da imar planlarının iyi yapılmasından geçer. Her şeyden önce imar planını iyi yapmalısınız. Bu anlamda Toprakkale Belediyemiz örnek bir belediye oldu." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Osmaniye Vali Yardımcısı Ali Çağlar, Toprakkale Kaymakamı Murat Uzunparmak, Ak Parti İl Başkanı Emir Hasan Arslantaş'ın da katılımıyla içme suyu şebekesinin açılışı yapıldı.

Toprakkale'nin 50 Yıllık Su İhtiyacı Karşılandı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Toprakkale'nin 50 Yıllık Su İhtiyacı Karşılandı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Akıllara durgunluk veren olay! 8 yaşındaki çocuk 3 kişiyi öldürdü 2 günlük bebeğini öldürdüğü ileri sürülen anne, Serap Paköz'ün programının canlı yayınında gözaltına alındı Hatay'daki saldırıdan yeni görüntüler! İkinci teröristin etkisiz hale getirilme anları kamerada Silikonlarını yenilettiği konuşulan Serenay Sarıkaya eve çağırdığı doktoruna muayene oldu Yabancı uyruklu adam ve kadını otomobilden indirip üzerlerine kurşun yağdırdılar Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldı Son Dakika: Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı