Vetvendosye Protestocuları Sınır Kapılarını Ablukaya Alacak - Son Dakika

Vetvendosye Protestocuları Sınır Kapılarını Ablukaya Alacak

11.01.2012 19:29
Vetvendosye Protestocuları Sınır Kapılarını Ablukaya Alacak, System.String[]

Vetvendosye hareketi Kosova'ya giren Sırbistan mallarını durdurmak için 14 Ocak Cumartesi günü Merdar ve Leu i Barl sınır kapılarını ablukaya almaya çalışacak.

Vetvendosye hareketi Kosova'ya giren Sırbistan mallarını durdurmak için 14 Ocak Cumartesi günü Merdar ve Leu i Barl sınır kapılarını ablukaya almaya çalışacak. Abluka girişimini durdurmak için bin kişilik özel polis birlikleri Kosova sınır kapılarına hareket etmek için hazırlanıyor.

Kosova ile Sırbistan arasında karşılıklı ticaret anlaşmasına varılmış, Kosova Sırbistan'a karşı uyguladığı ambargoyu kaldırmıştı. Sırbistan'dan Kosova'ya serbestçe girerken, Sırbistan anlaşmaya uymamış, Kosova mallarının Sırbistan'a girmesine müsaade etmemişti. Vetvendosye hareketi milletvekilleri konuyu meclise taşımıştı. 18 Aralık tarihinde Sırbistan'a yeninden mal ambargosu uygulamak için oylama yapıldı. Oylama sonucunda Sırbistan'a yeninden mal ambargosunun uygulanması için karar çıktı. Ancak hükümet meclisten çıkan kararı uygulamayacağını bildirdi.

Vetvendosye hareketi yaptığı toplantıda, Kosova hükümetini cumhuriyet ilkeleri ihlal etmekle suçlayarak, Kosova Meclisinin kararını ve Meclisi savunmak için 14 Ocak tarihinde Merdare ve Leu i Barl sınır geçitlerini abluka altına alacağını bildirdi. Vetvendosye hareketinin eylemini Kosova, Arnavutluk ve Makedonya'daki sivil toplum örgütleri ve öğrenciler destekleyecek. Eylemciler, 14 Ocak tarihinde Merdare ve Leu i Barl sınır kapılarında gerçekleşecek ablukaya katılacaklarını belirttiler. Tahminlere göre 14 Ocak tarihinde 5 bine yakın kişi iki sınır kapısını ablukaya almaya çalışacak.

Vetvendosye'nin bu eylemi bugüne kadar yapılan en büyük eylemlerden biri olarak değerlendirilirken, Kosova Hükümeti böyle bir eylemden vazgeçilmesi talebinde bulundu. Kosova Hükümeti eylemden vazgeçilmediği takdirde eylemi durdurmak için polisin müdahalede bulunacağını açıkladı. Çağrıya karşılık olarak Vetvendosye hareketi hayatları pahasına eylemden vazgeçmeyeceklerini açıkladılar. Bu cevap üzerine bin kişiden oluşan Kosova Özel Polis Birlikleri iki sınır kapısına hareket etmek için son hazırlıkları yapıyor.

Vetvendosye Protestocuları Sınır Kapılarını Ablukaya Alacak

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Vetvendosye Protestocuları Sınır Kapılarını Ablukaya Alacak - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Salgın tüm Türkiye'de yeniden tırmanışa geçmiş durumda Ermeni komutan cepheden kaçan askerlerini ikna etmeye çalıştı: Görevinize devam edin Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 489,5 liradan işlem görüyor Kemar Roofe, orta sahadan attığı golle Avrupa Ligi'ne damga vurdu Maltepe'de film senaryolarını aratmayan karantinadan kaçış planı! Kendilerini hakim ve savcı olarak tanıtmışlar Emekli milletvekili ve cumhurbaşkanlarına zam! İşte önümüzdeki yıl alacakları maaşlar Kocasını başka bir kadının evinde yakalayan eş, mahalleyi ayağa kaldırdı 8 yıl önce yanan odayı dava bitmediği için kilitli tutmak zorunda kalan aile, senelerdir aynı kabusu yaşıyor