Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Makedonya haberleri, Makedonya son dakika, son dakika Makedonya

Son Dakika Makedonya Haberleri

Son dakika Makedonya haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son makedonya haberleri anında burada.


 • 02.12.2023 02 Ara 22:27 Üsküp'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi

  Üsküp'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) himayelerinde gerçekleştirilen 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni'ne, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, Balkan bölgesinden şairler ve edebiyatseverler katıldı. MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim, Beyatlı'nın Türk edebiyatının temel taşlarından biri olduğunu vurgulayarak, onun şiirlerinin hala büyük hayranlıkla okunduğunu belirtti. Programda, bölgeden gelen şairler kendi yazdıkları şiirleri okudu.

 • 02.12.2023 02 Ara 11:17 Engelliler Avrupa Birliği projesiyle sosyalleşiyor

  Engelliler Avrupa Birliği projesiyle sosyalleşiyor Avrupa Birliği projesi kapsamında farklı ülkelerden gelen engelliler, çevre temizliği ve spor faaliyetleri gibi etkinliklerle sosyalleşirken işitme engelliler birbirlerine kendi ülkelerinin işaret dilini öğretiyor. Proje sayesinde engelliler, farklı kültürleri tanıma ve sosyal hayatta daha aktif rol alma imkanı buluyor.

 • 01.12.2023 01 Ara 19:52 AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp'te sona erdi

  AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp'te sona erdi Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığında düzenlenen AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı sona erdi. Toplantıda AGİT'in çalışmalarını devam ettirmesi için uzlaşıya varıldığı ve Malta'nın 2024 Dönem Başkanlığını devralacağı açıklandı. AGİT Genel Sekreteri, istikrar, güvenlik, insan hakları ve temel özgürlükleri desteklemek için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

 • 01.12.2023 01 Ara 17:41 Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Ukrayna'da siyasi çözüm arayışı yok

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Ukrayna'da siyasi çözüm arayışı yok Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AGİT toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki savaşa yönelik siyasi çözüm arayışı olmadığını belirtti. Lavrov ayrıca, AGİT'in yapısına zarar veren Batılı ülkelerin politikalarını eleştirdi ve Ukrayna'da kurulması planlanan Amerikan ve İngiliz askeri üslerini kabul edilemez riskler olarak nitelendirdi.

 • 01.12.2023 01 Ara 16:23 Lavrov: Gazze'deki durum çok ağır

  Lavrov: Gazze'deki durum çok ağır Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Gazze Şeridi'ndeki durumun 'çok ağır' olduğunu belirterek, ölen sivil ve çocuk sayısının 6 bini geçtiğini ve ölen kadın sayısının 4 binden fazla olduğunu söyledi. Lavrov ayrıca, Batılı ülkelerin AGİT'i yok etmeye yönelik politikalarını eleştirerek, AGİT'te yaratılan her şeyin tamamen bozulduğunu ifade etti.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:58 Edirne İl Jandarma Komutanlığı trafik jandarmasına eğitim verdi

  Edirne İl Jandarma Komutanlığı trafik jandarmasına eğitim verdi Edirne İl Jandarma Komutanlığı, güvenli trafik akışının sağlanması ve kaza önlenmesi amacıyla personeline eğitim verdi. Eğitimde kışın araç kullanımı ve kış lastiği konuları ele alındı. Ayrıca araç sürücülerine zincir sökme ve takma eğitimi de verildi.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:23 AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp'te devam ediyor

  AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp'te devam ediyor Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığında düzenlenen AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor. Bugün AGİT-Asya ortakları toplanacak. Toplantıda, belge ve kararlar kabul edilecek ve Malta'nın 2024 AGİT Dönem Başkanlığı resmiyet kazanacak.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:16 Antalyalı Ziraat Yüksek Mühendisi 35 Ülkeye Tohum İhracatı Yapıyor

  Antalyalı Ziraat Yüksek Mühendisi 35 Ülkeye Tohum İhracatı Yapıyor Antalya'nın Aksu ilçesindeki bir çiftçi, eşiyle birlikte hibrit tohum üretimi yaparak 35 ülkeye ihracat yapıyor. GDO ve hibrit tohumun farklı olduğunu belirten çiftçi, doğada gerçekleşen tozlaşmanın serada kontrol edildiğini söyledi. Üretim kapasitelerini artırmayı hedeflediklerini belirten çiftçi, Türkiye'nin tohumculuk sektöründe büyük potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

 • 30.11.2023 30 Kas 20:15 AGİT Bakanlar Konseyi'nde bölgede yolsuzlukla mücadele için ortak bildiri imzalandı

  AGİT Bakanlar Konseyi'nde bölgede yolsuzlukla mücadele için ortak bildiri imzalandı Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığını yürüttüğü AGİT Bakanlar Konseyi'nde, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ ve Sırbistan ortak bildiri imzalayarak bölgede yolsuzlukla mücadelede işbirliği yapma kararı aldı.

 • 30.11.2023 30 Kas 19:25 Arnavutluk Bakanı: Kosova'daki saldırı, Ukrayna'daki savaştan dikkatleri çekme çabası

  Arnavutluk Bakanı: Kosova'daki saldırı, Ukrayna'daki savaştan dikkatleri çekme çabası Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı İgli Hasani, Kosova polisine yapılan saldırının, Batı Balkanlar'daki çatışmayı körükleyerek dikkatleri Ukrayna'daki savaştan çekme çabasının açık bir kanıtı olduğunu söyledi. Hasani, AGİT toplantısında yaptığı konuşmada, Batı Balkanlar'ın istikrarı için Kosova'nın bağımsızlığının kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

 • 30.11.2023 30 Kas 18:52 Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: AGİT uçurumun kenarında

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: AGİT uçurumun kenarında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AGİT'in içler acısı durumda olduğunu ve geleceğinin belirsiz olduğunu belirtti. Lavrov, Batı'nın Rus ekonomisine yönelik yaptırımlarına tepki göstererek AGİT'in uçurumun kenarında olduğunu ifade etti. Ayrıca Lavrov, Moldova'nın Rusya'ya karşı başlatılan hibrit savaşın bir sonraki kurbanı olacağını söyledi.

 • 30.11.2023 30 Kas 17:17 Dışişleri Bakan Yardımcısı Akçapar: İnsanlık, bu kadar büyük sivil can kaybı görmedi

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Akçapar: İnsanlık, bu kadar büyük sivil can kaybı görmedi Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, AGİT Bakanlar Konseyi Toplantısında yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşanan büyük sivil kayıpların insanlığı temelden sarsdığını belirtti. Akçapar, AGİT'in önemini vurgulayarak, Avrupa'da güvenlik ve işbirliği için korunması gerektiğini söyledi.

 • 30.11.2023 30 Kas 17:03 Rusya ve Ermenistan, temasların sürdürülmesine ihtiyaç duyulduğunu teyit etti

  Rusya ve Ermenistan, temasların sürdürülmesine ihtiyaç duyulduğunu teyit etti Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, AGİT toplantısı kapsamında bir araya geldi. Görüşmede, Rusya ile Ermenistan arasındaki ilişkiler, uluslararası platformlardaki etkileşim ve bölgesel konular ele alındı. Ayrıca, temasların çeşitli düzeyde sürdürülmesine ihtiyaç duyulduğu teyit edildi.

 • 30.11.2023 30 Kas 15:43 AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Başladı

  AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Başladı Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığını yürüttüğü AGİT'in 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nın açılış oturumu düzenlendi. Konuşmalarda ulusal gündemlerin kenara bırakılması, Rusya-Ukrayna Savaşı ve AGİT'in önemi vurgulandı. Ayrıca, 2024 AGİT Dönem Başkanlığı'nın Malta'ya devredileceği açıklandı.

 • 30.11.2023 30 Kas 15:40 Kremlin Sözcüsü: Bulgaristan'ın Rus uçağını engelleme kararı saçma ve aptalca

  Kremlin Sözcüsü: Bulgaristan'ın Rus uçağını engelleme kararı saçma ve aptalca Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Bulgaristan'ın Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'yı taşıyan uçağın hava sahasından uçmasına izin vermeme kararının 'saçma' ve 'aptalca' olduğunu söyledi. Peskov, NATO ve Ukrayna arasında imzalanan işbirliği programını da kışkırtıcı bir eylem olarak değerlendirdi.

 • 30.11.2023 30 Kas 12:14 AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp'te başladı

  AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp'te başladı Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığını yaptığı AGİT'in 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı, Üsküp'te başladı. Türkiye'yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar temsil ediyor. Toplantıya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılımı beklenirken, bazı ülkeler Lavrov katılırsa toplantıyı boykot edeceklerini açıkladı.

 • 30.11.2023 30 Kas 01:27 ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Kuzey Makedonya Başbakanı ile görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Kuzey Makedonya Başbakanı ile görüştü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ve Kuzey Makedonya'nın AB yolculuğu ele alındı. Blinken, Kuzey Makedonya'yı AGİT dönem başkanlığı dolayısıyla tebrik etti.

 • 28.11.2023 28 Kas 17:43 Özgür Özel: "Bu Ülkede İktidar Yanlıları Eşittir; Muhaliflere Düşman Hukuku Uyguladığınız İçin Muhalifler Daha Az Eşittir"

  Özgür Özel: 'Bu Ülkede İktidar Yanlıları Eşittir; Muhaliflere Düşman Hukuku Uyguladığınız İçin Muhalifler Daha Az Eşittir' CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM grup toplantısında, “Cumhur İttifakı’nın Kürt vatandaşlarımıza bakışını anlatırken şöyle bir cümle kurdum: ‘Türkiye'de bu dönemde herkes eşittir ama Kürtler daha az eşittir.’ Bugün Devlet Bey de grup toplantısında çıkmış, birtakım şeyler söylemiş ve bu ifadeyi eleştirmiş. Neredeyse, ‘Benim Kürt komşularımla aram çok iyi’ diyecek. Bunları bırakacaksınız. Devlet Bey, benim memleketim Manisa’da hemşehrilerimiz, sandığa gidip oy verip MHP’li bir belediye başkanı seçebiliyorlar, mazbatasını alıyor, görevini yapıyor. Sizin memleketiniz Osmaniye’de geçmişte AK Partili seçtiler, görev yaptı; MHP’liyi seçtiler, yaptı. Rize’de Tayyip Bey’in hemşehrileri istediği belediye başkanını seçebiliyor. Ama Diyarbakır’da, Batman’da, Van’da, Mardin’de toplam 54 merkezde Kürtler belediye başkanı seçiyor. O belediyelere siz kayyım atıyorsunuz. Manisalılar, Osmaniyeliler, Rizeliler eşittir; sizin bu uygulamalarınız yüzünden Kürtler Türkiye’de daha az eşittir. Devlet Bey sizin, benim ibadethanem camiler, ibadethane kabul ediliyor. Ama Alevilerin ibadethanesi cemevleri, ibadethane kabul edilmiyor. Sünniler eşittir ama bu uygulama yüzünden ve uğradıkları birçok ayrımcılık yüzünden Aleviler bu memlekette daha az eşittir. Yarın verin bir talimat, Ülkü Ocakları Taksim’e çıkar, Tayyip Bey isterse Osmanlı Ocakları çıkar; 1 Mayıs olur, sendikalar Taksim’e çıkamaz. 8 Mart olur, kadınlar Taksim’e çıkamaz. Evladını arayan Cumartesi Anneleri, Taksim’e çıkamaz. Muhalif gazeteciler haber yazarlar, kodesten çıkamazlar. Bu ülkede iktidar yanlıları eşittir; muhaliflere düşman hukuku uyguladığınız için muhalifler daha az eşittir” dedi.

 • 28.11.2023 28 Kas 16:54 Özgür Özel'den Erdoğan'a 'Gazze'ye birlikte gitme' çağrısı

  Özgür Özel'den Erdoğan'a 'Gazze'ye birlikte gitme' çağrısı CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Gazze'ye beraber gitme çağrısında bulunarak, "Tek başına giderek orada bir şey yapmak yerine orada bütün siyasi parti liderlerinin gücünü, Türkiye'nin iradesini ortaya koymaya davet ediyorum.

 • 28.11.2023 28 Kas 16:43 Özel, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)

  Özel, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2) CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "30 Kasım Perşembe akşamı, 21. gününde, 500. saatinde CHP'nin Anayasa'ya sahip çıkmak için başlattığı 'adalet' oturumunu burada sonlandıracağız." dedi.

 • 28.11.2023 28 Kas 10:40 ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu'ya üçüncü kez ziyaret edecek

  ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu'ya üçüncü kez ziyaret edecek ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Orta Doğu'ya yapacağı ziyaretler için Brüksel'e gitti. Blinken'in İsrail, Batı Şeria ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret etmesi bekleniyor.

 • 27.11.2023 27 Kas 21:36 Trakya Üniversitesi'nden eski Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov'a 'fahri doktora' ünvanı

  Trakya Üniversitesi'nden eski Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov'a 'fahri doktora' ünvanı Trakya Üniversitesi'nde düzenlenen 'Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi Toplumlarının Bir Arada Yaşamasını Sağlayan Osmanlı Modeli' konulu sempozyumda, eski Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gjorge Ivanov'a fahri doktora beratı takdim edildi.

 • 27.11.2023 27 Kas 21:12 Trakya Üniversitesi'nde Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi Toplumlarının Bir Arada Yaşamasını Sağlayan Osmanlı Modeli Sempozyumu Düzenlendi

  Trakya Üniversitesi'nde Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi Toplumlarının Bir Arada Yaşamasını Sağlayan Osmanlı Modeli Sempozyumu Düzenlendi Trakya Üniversitesi'nde düzenlenen 'Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi Toplumlarının Bir Arada Yaşamasını Sağlayan Osmanlı Modeli' konulu sempozyumda, eski Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gjorge Ivanov'a fahri doktora beratı takdim edildi.

 • 27.11.2023 27 Kas 21:05 Malta, AGİT'in 2024 dönem başkanlığına hazır

  Malta, AGİT'in 2024 dönem başkanlığına hazır Malta Başbakanı Robert Abela, Estonya'nın AGİT'in 2024 dönem başkanlığını üstlenmek istemesi durumunda kendilerinin bu görevi üstlenebileceğini açıkladı. AGİT'in dönem başkanlığı ve diğer önemli pozisyonlar henüz belirlenmedi.

 • 27.11.2023 27 Kas 15:57 Eski Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov:  Dünyanın kafası barıştan çok savaşla meşgul

  Eski Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov:  Dünyanın kafası barıştan çok savaşla meşgul ESKİ Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Prof. Dr. George İvanov, Google'da savaş ve barış kelimeleri taratıldığında 8 milyar 60 milyon kez savaş, 3 milyar 100 milyon kez de barış sözcüğünün geçtiğini söyledi.

 • 27.11.2023 27 Kas 15:28 Ercan Kahya, Bornova Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı

  Ercan Kahya, Bornova Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı Bornova Belediyesi Meclis Üyesi ve eski Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Kahya, Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bornova Şubesi açılışında Bornova Belediye Başkan aday adaylığını da açıkladı. Kahya, deneyimli ve liyakatli kadrolarla göreve talip olduğunu, Bornova'nın sorunlarını ve ihtiyaçlarını bildiğini ve bunları çözebilecek liyakatli bir ekibe sahip olduğunu söyledi.

 • 26.11.2023 26 Kas 16:21 Mardin'de 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maraton Koşusu düzenlendi

  Mardin'de 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maraton Koşusu düzenlendi Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen 2. Uluslararası Mezopotamya Yarı Maraton Koşusu'na Türkiye ve çeşitli ülkelerden 783 sporcu katıldı. Kenyalı Sang Benard Cheruiyot erkekler kategorisinde birinci olurken, Nursena Çeto kadınlar kategorisinde birincilik elde etti. Ayrıca halk koşusu ve çocuk koşusu da gerçekleştirildi.

 • 25.11.2023 25 Kas 15:46 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya: "Kimlik siyasetini değil birlik siyasetini destekliyoruz"

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya: 'Kimlik siyasetini değil birlik siyasetini destekliyoruz' Marmara Bölge Toplantısı Bursa'da gerçekleşti.

 • 24.11.2023 24 Kas 21:49 AB, Ürdün ile birlikte Orta Doğu barışı konulu toplantı düzenleyecek

  AB, Ürdün ile birlikte Orta Doğu barışı konulu toplantı düzenleyecek Avrupa Birliği (AB), İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenecek olan 'Orta Doğu barışı' konulu toplantıya Ürdün ile eş başkanlık yapacağını duyurdu. Toplantıda, Gazze'deki durum ele alınacak ve Orta Doğu'da kalıcı barış için ortak bir yaklaşım oluşturulması amaçlanacak.

 • 24.11.2023 24 Kas 11:44 TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı

  TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı TBMM, 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısını bir önceki döneme göre artırarak 147'ye çıkardı. Hollanda, El Salvador, Trinidad ve Tobago ile Filipinler de dostluk grupları arasına katılan ülkeler arasında yer aldı.

 • 23.11.2023 23 Kas 12:12 Erzurum Teknik Üniversitesi Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı'na Katıldı

  Erzurum Teknik Üniversitesi Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı'na Katıldı Erzurum Teknik Üniversitesi, Kuzey Makedonya'da düzenlenen Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı'na katıldı. Fuar kapsamında ETÜ, ülkemizdeki üniversiteleri tanıtarak öğrencilere bilgi verdi ve iş birliği anlaşmaları imzaladı.

 • 23.11.2023 23 Kas 12:03 Askeri okulda Atatürk fotoğrafı krizi iddiası! MSB kaynaklarından açıklama geldi

  Askeri okulda Atatürk fotoğrafı krizi iddiası! MSB kaynaklarından açıklama geldi Tuzla Piyade Temel Okul Komutanlığı'nda 10 Kasım töreninde bir teğmenin yakasına Atatürk fotoğrafı takmayı reddedip yırttığı ve bazı askerlerin tepki göstermesiyle arbede yaşandığı iddiası büyük ses getirdi. MSB kaynakları söz konusu iddianın sorulması üzerine, haberleri "Dezenformasyonun bariz bir örneği" olarak nitelendirerek, konuyla ilgili adli ve idari sürecin başlatıldığını belirtti.

 • 23.11.2023 23 Kas 00:27 Bakan Güler: Moldova'nın SEDM sürecine tam üyeliğini de onayladık

  Bakan Güler: Moldova'nın SEDM sürecine tam üyeliğini de onayladık Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Moldova'nın Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı'na tam üyeliğini onayladıklarını açıkladı. Güler, SEDM'in bölgede istikrar, iş birliği ve iyi komşuluk ilişkilerine katkı sağladığını belirtti.

 • 22.11.2023 22 Kas 20:57 Beşiktaş, Kangoeroes Mechelen'i mağlup etti

  Beşiktaş, Kangoeroes Mechelen'i mağlup etti Beşiktaş, FIBA Kadınlar Avrupa Kupası E Grubu'nun 5. haftasında Kangoeroes Mechelen'i 93-79 mağlup etti. Beşiktaş, bu galibiyetle 4. zaferini elde etti.

 • 22.11.2023 22 Kas 20:44 Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Moldova Savunma Bakanı Anatolie Nostaii ile Görüştü

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Moldova Savunma Bakanı Anatolie Nostaii ile Görüştü Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından Moldova Savunma Bakanı Anatolie Nostaii ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Ayrıca, Kuzey Makedonya Savunma Bakan Yardımcısı Tiron Jajaga da Bakan Güler tarafından kabul edildi.

 • 22.11.2023 22 Kas 17:13 NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp'te Son Buldu

  NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp'te Son Buldu Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı sona erdi. Toplantıda Batı Balkanlar'da karşılaşılan güvenlik zorlukları ve bölgedeki istikrarın önemi ele alındı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya gibi otoriter ülkelerin demokrasileri tehdit ettiğini belirtti. Toplantıya katılan liderler, bölgedeki diyalog ve diplomasiyi destekleyerek istikrarın sağlanmasının önemine vurgu yaptılar.

 • 22.11.2023 22 Kas 14:40 GÜNEYDOĞU AVRUPA TUGAYI'NIN FAALİYETLERİNE İLİŞKİN İSTİŞARE

  GÜNEYDOĞU AVRUPA TUGAYI'NIN FAALİYETLERİNE İLİŞKİN İSTİŞARE Moldova'nın tam üyeliğinin onaylandığı SEDM toplantısında, Türkiye ve Romanya Savunma Bakanları ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Güler, toplantının verimli geçtiğini belirterek, SEDM sürecinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, SEEBRIG'in güçlendirilmesi ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne destek konularında görüşler paylaşıldı.

 • 22.11.2023 22 Kas 14:20 İstanbul 2 No'lu Baro Başkanı Yasin Şamlı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurdu

  İstanbul 2 No'lu Baro Başkanı Yasin Şamlı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurdu İstanbul 2 No'lu Baro Başkanı Yasin Şamlı ve beraberindeki hukukçular, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında işlediği savaş suçlarına dair delillerle Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurmak üzere Lahey'e hareket etti. Şamlı, saldırılarda ölenlerin sayısının 13 bin 300'ü aştığını ve katledilenlerin çoğunun sivil, masum insanlar olduğunu belirtti.

 • 22.11.2023 22 Kas 14:02 NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp'te düzenlendi

  NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı Üsküp'te düzenlendi Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te NATO Bölge Müttefikleri Gayriresmi Liderler Toplantısı gerçekleştirildi. Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in ev sahipliği yaptığı toplantıya, Arnavutluk, Karadağ ve Hırvatistan başbakanları da katıldı. Liderler, bölgedeki güvenlik meseleleri, Ukrayna'daki savaş, Gazze Şeridi'ndeki çatışma ve uzun vadeli barış, güvenlik ve istikrar konularını ele aldılar.

 • 22.11.2023 22 Kas 13:25 NATO Genel Sekreteri İsrail-Hamas arasındaki insani ara verecek uzlaşmayı memnuniyetle karşıladı

  NATO Genel Sekreteri İsrail-Hamas arasındaki insani ara verecek uzlaşmayı memnuniyetle karşıladı NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Makedonya'da düzenlenen NATO liderler toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara insani ara verecek uzlaşmayı memnuniyetle karşıladığını belirtti. Stoltenberg, Kuzey Makedonya'nın NATO'ya olan bağlılığına teşekkür ederek, bölgenin güvenliği ve diğer zorluklarla ilgili liderlerle görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

 • 22.11.2023 22 Kas 11:10 Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı Ankara'da Başladı

  Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı Ankara'da Başladı Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları (SEDM) Toplantısı, Ankara Merkez Orduevi'nde 16 üye ülkenin savunma bakanları, bakan yardımcıları ve temsilcilerinin katılımıyla başladı. Toplantıda bölgesel güvenlik, istikrar ve iş birliği konuları ele alınacak ve Moldova'nın tam üyeliği onaylanacak.

 • 22.11.2023 22 Kas 10:15 Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı Ankara'da başladı

  Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı Ankara'da başladı Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları (SEDM) Toplantısı, Güneydoğu Avrupa'da bölgesel güvenlik, istikrar ve iş birliğini geliştirmek amacıyla Ankara'da başladı. Toplantıya Gürcistan, Moldova, Karadağ, Romanya ve Türkiye'den savunma bakanları katıldı. Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Sırbistan ise bakan yardımcısı seviyesinde toplantıya katıldı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) maslahatgüzar seviyesinde katılımda bulunurken, Ukrayna askeri ateşe seviyesinde toplantıya katıldı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, toplantıya katılan ülkelerin temsilcilerini karşıladı. 2023 yılı Savunma Bakanları Toplantısı ise Ankara'da düzenlenecek.

 • 21.11.2023 21 Kas 22:57 NATO Genel Sekreteri Kuzey Makedonya'da

  NATO Genel Sekreteri Kuzey Makedonya'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Batı Balkan turu kapsamında Kuzey Makedonya'ya ziyaret gerçekleştirdi. Stoltenberg, Kuzey Makedonya'nın NATO'ya değerli bir müttefik olduğunu vurgulayarak, ülkenin NATO misyonlarına katkı sağladığını ve savunmaya harcama taahhüdünde bulunduğunu belirtti. Ayrıca Stoltenberg, Batı Balkanların güvenliğinin NATO için önemli olduğunu vurguladı ve Bosna-Hersek'in siyasi liderlerine bölücü söylemlerden kaçınma çağrısı yaptı. Kuzey Makedonya Başbakanı Kovaçevski ise NATO'ya üyeliğin güvenlik anlamına geldiğini ifade ederek, AB üyeliği hedefine ulaşmak için NATO ve Avrupa-Atlantik topluluğunun desteğine güvendiklerini belirtti.

 • 21.11.2023 21 Kas 13:12 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Sırbistan'ın NATO ile koordinasyonundan memnun

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Sırbistan'ın NATO ile koordinasyonundan memnun NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Batı Balkan turu kapsamında Sırbistan'a gelerek Cumhurbaşkanı Vucic ile görüştü. Stoltenberg, Sırbistan'ın NATO ile koordinasyonundan memnun olduklarını belirterek, Sırbistan ile Kosova arasındaki gerginliği ele aldıklarını ve barışın korunmasında KFOR'un önemine dikkat çekti. Vucic ise Sırbistan için NATO ve KFOR ile işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayarak, Sırpların yaşadığı baskı ve zulüm nedeniyle NATO ile daha iyi bir iletişim kuracaklarını söyledi.

 • 21.11.2023 21 Kas 11:12 A Milli Futbol Takımı, EURO 2024 Elemelerinde Grup Liderliği İçin Galler ile Karşılaşıyor

  A Milli Futbol Takımı, EURO 2024 Elemelerinde Grup Liderliği İçin Galler ile Karşılaşıyor A Milli Futbol Takımı, UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri D Grubu'nda liderlik için Galler ile karşılaşacak. Türkiye, tarihinde ilk kez bir grup aşamasını lider tamamlayarak bir turnuvaya grup lideri olarak katılmayı hedefliyor.

 • 21.11.2023 21 Kas 01:50 EURO 2024 Elemelerinde Finallere Giden Ülkeler Belli Oldu

  EURO 2024 Elemelerinde Finallere Giden Ülkeler Belli Oldu 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri C, E ve H gruplarında oynanan maçlar sonucunda finallere gitmeye hak kazanan ülkeler belirlendi. Almanya'nın ev sahipliğinde yapılacak olan finallere İngiltere, İtalya, Çekya, Arnavutluk, Danimarka ve Slovenya katılacak.

 • 21.11.2023 21 Kas 01:16 İtalya, Ukrayna'yı beraberlikle geçerek Almanya biletini aldı

  İtalya, Ukrayna'yı beraberlikle geçerek Almanya biletini aldı 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri C Grubu'nda son maçta Ukrayna ile berabere kalan İtalya, ikili averajda üstünlük sağlayarak Almanya'ya gitmeye hak kazandı. İtalya, 8 maç sonunda 14 puan toplayarak Ukrayna'yı geride bıraktı ve finallere katılma hakkı elde etti.

 • 21.11.2023 21 Kas 01:05 EURO 2024 Elemeleri'nde İtalya, Çekya ve Slovenya finallere katıldı

  EURO 2024 Elemeleri'nde İtalya, Çekya ve Slovenya finallere katıldı 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri'nin 10. haftasında C, E ve H gruplarında oynanan maçlar sonucunda İtalya, Çekya ve Slovenya finallere katılmaya hak kazandı. İtalya, Ukrayna ile 0-0 berabere kalarak EURO 2024'e katılma hakkını elde etti. Çekya ise Moldova'yı 3-0 mağlup ederek finallere adını yazdırdı. Slovenya ise Kazakistan'ı 2-1 yenerek EURO 2024'e katılan diğer takım oldu.

 • 21.11.2023 21 Kas 00:56 EURO 2024 Elemeleri'nde İtalya, Çekya ve Slovenya finallere katılmayı garantiledi

  EURO 2024 Elemeleri'nde İtalya, Çekya ve Slovenya finallere katılmayı garantiledi 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri'nde oynanan 10. hafta maçları sonucunda İtalya, Çekya ve Slovenya finallere katılmayı başardı. C, E ve H gruplarında oynanan 7 maçın ardından bu üç takım EURO 2024'te yer almaya hak kazandı.

 • 20.11.2023 20 Kas 22:37 NATO Genel Sekreteri Kosova'da güvenli ve emniyetli bir ortam sağlayacak

  NATO Genel Sekreteri Kosova'da güvenli ve emniyetli bir ortam sağlayacak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Balkan turu kapsamında Kosova'yı ziyaret ederek, Kosova'da güvenli ve emniyetli bir ortam sağlamak için gerekeni yapacaklarını söyledi. Stoltenberg, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya gelerek bölgedeki güvenlik durumunu değerlendirdi. Ayrıca, NATO'nun Kosova'ya ilave güç ve zırhlı araçlar gönderdiğini ve KFOR devriyelerini sıkılaştırdığını belirtti. Stoltenberg, istikrarın tüm tarafların diplomasiyi tercih etmesine bağlı olduğunu vurguladı ve Belgrad ve Priştine arasındaki diyaloğu desteklediklerini ifade etti. Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ise NATO'nun Kosova ve bölgede istikrarın korunmasında belirleyici bir rol oynadığını söyledi.

Advertisement