Yetki belgesi olmayan artık kuyumculuk yapamayacak - Son Dakika

Yetki belgesi olmayan artık kuyumculuk yapamayacak

14.04.2021 09:43

Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre artık kuyumculuk yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacak. Yetki belgesi, her bir kuyum işletmesi için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek.

Ticaret Bakanlığının konu ile ilgili Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğin amacı, kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olarak gösterildi.

Yönetmelik, gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kuyum ticareti faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esaslar ile kuyum ticaretine ilişkin ilke, kural ve yükümlülükleri, Bakanlık, yetkili idare ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların kuyum ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsıyor.

YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU

Yönetmeliğe göre, Kuyum ticareti, yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacak. Yetki belgesi bulunmayan işletmeler, kuyum ticaretiyle iştigal edildiği izlenimi veren işaret ve ifadeler kullanamayacak.

Yetki belgesi, kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üzerinden verilecek, yenilenecek ve iptal edilecek.

YETKİ BELGESİ DEVREDİLEMEYECEK

Ticari işletme adına düzenlenen yetki belgesinde asgari olarak, MERSİS numarası ve MERSİS'e kayıtlı işletme adı ve adresi ile ticaret unvanı esnaf ve sanatkâr işletmesi adına düzenlenen yetki belgesinde ise ESBİS'e kayıtlı işletme adı ve adresi ile işletme sahibinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarası yer alacak.

Yetki belgesi, her bir kuyum işletmesi için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek.

Yetki belgesi olmayan artık kuyumculuk yapamayacak

Son Dakika Ekonomi Yetki belgesi olmayan artık kuyumculuk yapamayacak - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (5)
  • Yanlış karar : Yeterince usta belgesi var mi? Meşhul! Ayrıca 35 yıllık kuyumcu zaten 2-3 kişi ile zor dönüyorKiralar yüksek, yetmedi birde usta belgeli bir çalışan nerden kimi bulacağız bulsak dünyanın parasini ister, biz almak için 11 yıl çalışmamız lazım nedir bu ya.?? 500 gram altın daha mantıklı idi, ne yapacağımı şaşırdım Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Usta işsiz : 20 sene öncesinden Bir sürü ustalık belgesi aldırdılar yoksa dükkan açamazsın diye.Hiçbir işe yaramadı.Dükkan kapandı ustalık belgelerim kanape altında küfleniyor.Zanaat yetenek isteyen mesleklerde belge kurs şart ama sermayeye dayalı esnaflıkta hiçbir esprisi yok Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Kaçan şampiyonluğun ardından Arda, TFF'yi hedef aldı: Kimi Fatih Terim düşmanı kimi Galatasaray Kaçan şampiyonluğun ardından Arda, TFF'yi hedef aldı: Kimi Fatih Terim düşmanı kimi Galatasaray Emre Akbaba'ya tepkiler çığ gibi! Şampiyonluk maçındaki performansı gündeme oturdu Emre Akbaba'ya tepkiler çığ gibi! Şampiyonluk maçındaki performansı gündeme oturdu Süper Lig'de tarihi sezonun şampiyonu Beşiktaş Süper Lig'de tarihi sezonun şampiyonu Beşiktaş Güldür Güldür Show'un Mustafa Sarıgül skeci sosyal medyada gündem oldu Güldür Güldür Show'un Mustafa Sarıgül skeci sosyal medyada gündem oldu Hamas saldırılara karşılık verdi, o anda plajda olan İsrailliler korku içinde sığınaklara kaçtı Hamas saldırılara karşılık verdi, o anda plajda olan İsrailliler korku içinde sığınaklara kaçtı İsrail'den gelen yolculardan PCR testi istenecek İsrail'den gelen yolculardan PCR testi istenecek
Advertisement