Şark Bülbülü Celal Güzelses, Vefatının 65. Yılında Diyarbakır'da Anıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

Şark Bülbülü Celal Güzelses, Vefatının 65. Yılında Diyarbakır'da Anıldı

Şark Bülbülü Celal Güzelses, Vefatının 65. Yılında Diyarbakır\'da Anıldı

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1917 yılında tesadüfen tanışarak şarkılarını dinlediği ve güçlü sesinden dolayı 'Şark Bülbülü' ünvanını verdiği ses sanatçısı Celal Güzelses, vefatının 65. yılında Diyarbakır'da anıldı. Anma etkinlikleri kapsamında Güzelses'in yaşadığı sokağa ismi verildi ve torunu Celal Güzelses tarafından açılışı gerçekleştirildi. Programda, Güzelses'in eserleri sanatçılar tarafından seslendirildi.

02.02.2024 16:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1917 yılında tesadüfen tanışarak şarkılarını dinlediği ve güçlü sesinden dolayı "Şark Bülbülü" ünvanını verdiği ses sanatçısı Celal Güzelses, vefatının 65. yılında Diyarbakır'da anıldı.

Anma etkinlikleri kapsamında merkez Sur ilçesi Kıbrıs Caddesi'nde bulunan ve Güzelses'in yaşadığı sokağa ismi verildi.

Güzelses ile aynı ismi taşıyan torunu Celal Güzelses, burada yaptığı konuşmada, dedesinin isminin kentteki sokaklarda ve kalplerde yaşatıldığını söyledi.

Bu sokağa da isminin verilmesinin anlamlı olduğunu aktaran Güzelses, "Çünkü burada çok uzun yıllar yaşadı. Eserlerini burada yazdı ve besteledi. Oğlunu bu sokakta kaybetti. İsminin bu sokağa verilmesinde emeği geçenlere ve Diyarbakırlılara teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmanın ardından sokağın açılışı gerçekleştirildi.

Daha sonra Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfında (DİTAV) devam eden etkinlikte, Güzelses'in torunu "Ben Celal Güzelses" kitabını imzaladı.

Programda, sanatçılar Bedri Ayseli, İbrahim Macit ve Yervant Bostancı tarafından Güzelses'in eserleri seslendirildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Şark Bülbülü Celal Güzelses, Vefatının 65. Yılında Diyarbakır'da Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İzzet Mehmet Paşa Camii: Asırlara Meydan Okuyan Bir Eser
  15:51 İzzet Mehmet Paşa Camii: Asırlara Meydan Okuyan Bir Eser

  UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bulunan İzzet Mehmet Paşa Camii, minaresinin eğikliği ve fevkani tarzıyla dikkat çekiyor. 1796 yılında yapılan cami, tamamen kesme taştan inşa edilmiş olup, Akçasu Kanyonu'nun derin bir vadi oluşturduğu noktaya konumlandırılmıştır. Caminin minaresi ise rüzgara karşı dayanıklı olması için eğik yapılmıştır. İzzet Mehmet Paşa Camii, 228 yıldır ayakta kalmayı başarmış ve birçok restorasyon geçirmesine rağmen tahribatı neredeyse gözlemlenmemiştir.

 • Gaziantep'teki çocuklar sanat etkinliklerinde buluştu
  15:39 Gaziantep'teki çocuklar sanat etkinliklerinde buluştu

  Gaziantep Çocuk Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinliklere 500 küçük sanatsever katıldı. Çocuklar, atölye çalışmalarında sanatsal faaliyetlerde bulunarak eğlendi ve kabiliyetlerini geliştirdi. Merkez koordinatörü, amacın çocuklara sanatı sevdirmek ve onları iyi yerlere getirmek olduğunu belirtti.

 • Dune 2 Gişede Büyük Başarı Yakalıyor
  15:09 Dune 2 Gişede Büyük Başarı Yakalıyor

  Dune 2 filmi, büyük bütçelerle çekilen yapımların gişede başarısız olduğu dönemde büyük bir başarı elde ediyor. Timothée Chalamet ve Zendaya gibi oyuncuları barındıran film, dünya genelinde 684 milyon dolar gişe yaparak beklentilerin üzerine çıkıyor. Sektör analistlerine göre film, hala vizyonda olduğu sürece gişede 700 milyon doların üzerine çıkabilir. Dune 2'nin devam filminde de ana oyuncu kadrosu korunuyor.

 • Öğrenciler Tarihi Alanda Kazı Çalışmalarına Katıldı
  14:57 Öğrenciler Tarihi Alanda Kazı Çalışmalarına Katıldı

  Adıyaman'da bulunan Perre Antik Kent'te devam eden kazı çalışmalarına, 16 ilk ve ortaöğretim okulu öğrencisi katıldı. Öğrenciler, arkeologlarla birlikte kazı yaparak tarih kokan Adıyaman'ın keyfini çıkardı. Kazı çalışmaları, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi.

 • Edirne'de Tarihi Alanlar Nostaljik Tramvay Görünümlü 'Gezi Treni' ile Ziyaret Edilebilecek
  14:51 Edirne'de Tarihi Alanlar Nostaljik Tramvay Görünümlü 'Gezi Treni' ile Ziyaret Edilebilecek

  Edirne Valiliği, turizm noktalarına ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla lastik tekerlekli 'Edirne Turistik Gezi Treni'ni hizmete sundu. Ücretsiz olarak hizmet verecek tren, Selimiye Meydanı'ndan başlayarak tarihi Tren Garı ve Lozan Anıtı'nın bulunduğu Karaağaç Mahallesi'nde rotasını tamamlayacak. Edirne Valisi Yunus Sezer, kentin tarihi ve kültürel altyapısını ayağa kaldırmayı amaçladıklarını belirterek, projeleri kapsamında 7 farklı rota belirlediklerini ve tur otobüsleriyle geziler düzenleyeceklerini söyledi. Ayrıca, Tunca ve Meriç nehirlerinde kayık gezileri düzenlenerek bu nehirlerin aktif olarak kullanılması planlanıyor.

 • Samsun'da yöresel lezzetlerin tanıtıldığı gastronomi ve tadım etkinliği yapıldı
  13:57 Samsun'da yöresel lezzetlerin tanıtıldığı gastronomi ve tadım etkinliği yapıldı

  Samsun'da Valilik tarafından düzenlenen bir etkinlikte, Samsun pidesi, Bafra manda kaymaklı lokumu, Yakakent mantısı gibi yöresel lezzetler tadıldı. Vali Orhan Tavlı, Samsun mutfağının zenginliğini Türkiye'ye tanıtmak istediklerini belirtti. Etkinliğe destek veren kadınlara teşekkür eden Tavlı, Samsun mutfağının zenginliğini hem Samsun'a hem Türkiye'ye tanıtmak istediklerini söyledi.

 • Myanmar'da düzenlenen Thingyan Su Festivali'nde su sıçratma geleneği yaşandı
  13:30 Myanmar'da düzenlenen Thingyan Su Festivali'nde su sıçratma geleneği yaşandı

  Myanmar'ın Yangon kentinde düzenlenen Thingyan Su Festivali'nde insanlar serinleyebilmek için birbirlerine su sıçrattı. Festivale özgü bu su sıçratma geleneği, kötü şansı uzaklaştırmayı ve sağlık ile mutluluğa ulaşmayı temsil ediyor. Myanmar Yeni Yılı'nın başlangıcına işaret eden festival genellikle Nisan ayı ortasında gerçekleşiyor ve dört ila beş gün sürüyor. Festival bu yıl 13 Nisan'a denk geldi.

 • Karadeniz'in dalgalarından esinlenen Samsun Müzesi, kent turizmine hareket kazandırıyor
  13:15 Karadeniz'in dalgalarından esinlenen Samsun Müzesi, kent turizmine hareket kazandırıyor

  Samsun Müzesi, Karadeniz'in dalgalarından esinlenerek inşa edilen ve 15 bin metrekare alana sahip olan bir müzedir. Müzede Hitit, Pers, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait birçok eser bulunmaktadır. Ayrıca mamut fosilleri, deniz lalesi ve deniz salyangozu fosilleri gibi tabiat varlıkları da ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkarmaktadır. Müze, açıldığı ilk ayda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerek kent turizmine hareket getirmiştir. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, müzenin Samsun'un ve bölgenin en önemli müzesi olduğunu belirtmiş ve ziyaretçi sayısının artarak devam edeceğini söylemiştir. Müzeyi ziyaret edenler de eserlerin detaylı ve güzel bir şekilde sergilendiğini ifade etmişlerdir.

 • Yuyuan Bahçesi'nde düzenlenen Bahar Çiçek Festivali
  12:49 Yuyuan Bahçesi'nde düzenlenen Bahar Çiçek Festivali

  Çin'in doğusundaki Shanghai kentinde bulunan Yuyuan Bahçesi'nde düzenlenen Bahar Çiçek Festivali diye de bilinen Huazhao Festivali, ziyaretçilere geleneksel Çin kültürüne dair sürükleyici bir deneyim sunuyor.


Advertisement