BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın Basın Toplantısı...(2) - Son Dakika
Politika

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın Basın Toplantısı...(2)

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bugün birçok ilde eş zamanlı yapılan operasyonların bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleştiğini ileri sürerek, "Bu grup toplantısında, partimizi, parti yöneticilerimizi, milletvekillerimizi"...

13.01.2012 14:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bugün birçok ilde eş zamanlı yapılan operasyonların bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleştiğini ileri sürerek, "Bu grup toplantısında, partimizi, parti yöneticilerimizi, milletvekillerimizi açıktan hedef gösterdi. Faşizan bir uygulamayla partimize yönelik baskı dalgasının düğmesine bastı. Türkiye'de demokrasi Tayyip Erdoğan'ın ayaklarının altına alınmıştır artık" dedi.

Kışanak, BDP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında birçok ilde eşzamanlı düzenlenen KCK operasyonlarına tepki gösterdi. Kışanak, bugün bir kez daha sabahın erken saatlerinde 'kapılar kırılarak' Türkiye'nin dört bir yanında 'eşkıya operasyonu' yapıldığını söyledi. Kışanak, "Açıkça, karşılaştığımız uygulama eşkıyanın, şehre indiğini net bir şekilde ortaya koymuştur" dedi.

"HEDEF GÖSTERDİ"

Kışanak, 'Başbakan Erdoğan'ın da bu yüzünü gizlemediğini ve her operasyon öncesinde açıkça BDP'yi Türkiye'nin demokrasi güçlerini, herkesi hedef gösterdiğini' ifade ederek, bu operasyonda da öyle olduğunu söyledi. Kışanak, şunları kaydetti:

"Bu grup toplantısında, partimizi, parti yöneticilerimizi, milletvekillerimizi açıktan hedef gösterdi. Faşizan bir uygulamayla partimize yönelik baskı dalgasının düğmesine bastı. Türkiye'de demokrasi Tayyip Erdoğan'ın ayaklarının altına alınmıştır artık. Bu ülkede demokrasinin kurumlarından ve demokrasinin güvencesi olan yasalardan artık bahsedilemez. Başbakan bu yüzünü de gizleme gereği duymuyor. Her gün yeniden yeniden nasıl bir diktatör olduğun, nasıl otoriter bir rejim inşa ettiğini Türkiye kamuoyuna

deklare ede ede, açıkça herkesin gözü önünde, bu ülkede demokrasiyi ayaklar altına, askıya alıyor. Bunu yüzde 50 oy aldım diyerek, bu yüzde 50'yi halkın iradesi gibi göstererek kamufle etmeye çalışıyor. Ama geriye kalan yüzde 50'yi sindirmek, teslim almak için de hukuk dışı her tür uygulamanın açıkça talimatını vererek bu yüzde 50'yi bir çoğunluk diktatörlüğüne çevirdiğini açıkça ilan ediyor. Başbakan, çoğunluk olmak tek başına marifet değildir. Tek başına marifet olsaydı, Hitler'den daha iyi demokrasi

havarisi olamaz. Bugün insanlık arkasında milyonları sürükleyen Hitler'i vicdanında mahkum etmiştir. Çoğunluğun iradesini gasp etmiş olmaz, onların kandırmış, peşine takmış olmaz sana meşruiyet kazandırmaz. Senin yönetim anlayışın, senin hukuk demokrasi anlayışın, senin demokrasi anlayışın senin meşruiyetini ortaya koyan bir durumdur. Yaptıkların, uygulamaların meşruiyetin olmadığını, demokratik bir yönetim anlayışının olmadığını, çoğunluğun diktasını kuran, faşizan, senin deyiminle 'ileri demokrasi' değil,

'ileri faşizm' olan bir yönetimle bu ülkeyi yönetmeye çalışıyorsun."

Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk ise, yaşananların, Ortadoğu'da gelişen olaylara karşı Kürtleri, devrimcileri susturmaya yönelik bir projenin yürürlüğe koyulması olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Sadece bizim çalışmalarımızdan rahatsız değil. Bizim gelecekle ilgili yapacaklarımıza karşı direnişimizi kırmak için aslında bugün hükümet çok büyük bir projenin, büyük bir oyunun içindedir. Bunu Türkiye halkı görmelidir. Türkiye halkını felakete sürükleyecek bir Ortadoğu politikasına hazırlanan bir hükümet vardır ve bunun fikir babası ABD'dir. Son dönemdeki görüşmeler, gelişmeler aslında ABD emperyalizminin Ortadoğu'yu Türkiye ile elde etmesi ve Türkiye'yi kullanarak Ortadoğu'yu ele geçirme planıdır.

Burada en güçlü muhalefet nedir? Kürtlerdir. Emperyalizme karşı olan güç Kürtler, emekçi ve devrimcileri susturma projesidir; böyle bakmak lazım" dedi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın Basın Toplantısı...(2) - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gökan Zeybek:
  19:09 Gökan Zeybek: "İktidar Belediyeleri Cezalandırmanın Milleti Cezalandırmak Olduğunu Görmeli"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, iktidarın yurt içi ve yurt dışından yüksek maliyetlerle borçlandığı bedelleri öderken her türlü kaynağı kullandığına dikkati çekti, tasarrufa yerel yönetimlerin kaynaklarını kısarak yönelmemesi gerektiğini vurguladı, Zeybek, "İktidarın, belediyeler üzerinden yapacağı cezalandırmanın milleti cezalandırmak olduğunu görmesi gerekir" dedi.

 • Esenler'de 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali düzenlendi
  19:09 Esenler'de 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali düzenlendi

  Esenler'de 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali düzenlendi Festivalde Gazzeli ve Esenlerli çocuklar dünya barışı için ekmek pişirdi Esenler Belediyesi tarafından 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali düzenlendi.

 • Malatya'da Yeni Çarşı Projesi İnşaatı Hızla Yükseliyor
  19:08 Malatya'da Yeni Çarşı Projesi İnşaatı Hızla Yükseliyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Malatya'da, yapımına başlanan çarşı projesinde inşaatlar hızla ilerliyor. AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, yapılan açıklamada çarşı inşaatının tüm hızıyla devam ettiğini ve çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirtti. Proje kapsamında Bakırcılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı ve Şire Pazarı'nın yeniden inşa edileceği ve çalışmaların hızla ilerlediği ifade edildi. Malatya'ya bugüne kadar yapılan yatırımların miktarı da açıklanan bilgiler arasında yer aldı.

 • İHH ve Özgürlük Filosu Gazze'yi Unutma Yürüyüşü Düzenledi
  19:07 İHH ve Özgürlük Filosu Gazze'yi Unutma Yürüyüşü Düzenledi

  İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu tarafından Beyazıt Meydanı'ndan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne "Gazze'yi Unutma" yürüyüşü düzenlendi.

 • Dışişleri Bakanı Fidan:
  18:44 Dışişleri Bakanı Fidan: "Irak'ın savaşla, çatışmalarla anılmasını istemiyoruz"

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Irak'ın iç karışıklarla, savaşla, çatışmayla anılmasını istemediklerini belirtti. Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı Irak ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu ve Türkiye'nin Irak ile ilişkilerini geliştirmek ve kurumsallaştırmak istediklerini ifade etti.

 • Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  18:42 Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, Ahmet Akın başkanlığında yeni dönemin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

 • Erdoğan'ın Bağdat ve Erbil Ziyareti: İşbirliği Anlaşmaları ve Stratejik Adımlar
  18:39 Erdoğan'ın Bağdat ve Erbil Ziyareti: İşbirliği Anlaşmaları ve Stratejik Adımlar

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü büyük bir heyetle önce Bağdat’ı sonra Erbil’i ziyaret edecek.

 • Bakan Fidan, Moritanya Dışişleri Bakanı Merzuk ile bir araya geldi
  18:33 Bakan Fidan, Moritanya Dışişleri Bakanı Merzuk ile bir araya geldi

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Moritanya Dışişleri Bakanı Muhammed Salim Vild Merzuk ile görüşmek üzere bir araya geldi. İki bakan arasında gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

 • İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Adıyaman'da protesto edildi
  18:33 İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Adıyaman'da protesto edildi

  İHH İnsani Yardım Vakfı Adıyaman Şubesi öncülüğünde Demokrasi Parkı'nda toplanan katılımcılar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti. Grup, İsrail aleyhine sloganlar atarak ve tekbir getirerek tepkilerini dile getirdi. İHH Adıyaman Şube Başkanı Mücahit Tekin, basın açıklamasında Filistinlilerin yıllardır İsrail'in zulmüne maruz kaldığını belirtti ve insanlığın kaybedilmesinin telafisi mümkün olmayan bir hüsran olduğunu vurguladı. Ayrıca, Gazze'deki savaşın sadece bir dinin mensuplarına yönelik olmadığını ve İslam ümmetinin her ferdinin sorumluluk taşıdığını ifade etti.


Advertisement