Tomris Özden'den Suç Duyurusu - Son Dakika

Tomris Özden'den Suç Duyurusu

16.02.2012 12:57
Tomris Özden'den Suç Duyurusu

Mezarının açılmasına karar verilen Albay Rıdvan Özden'in eşi Tomris Özden, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Faili meçhul cinayetler soruşturmasını yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, otopsi raporu alınması için İstanbul'daki mezarının açılmasına karar verilen eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden'in eşi Tomris Özden, telefonla tehdit ve taciz edildiği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne suç duyurusunda bulundu.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen Tomris Özden, burada basın mensuplarına kendi yazdığı basın açıklamasını dağıttı.

Tomris Özden açıklamasında, "1995 yılında iki korumasıyla birlikte şüpheli şekilde öldürülen ve 'PKK ile girilen çatışmada şehit düştü' şeklinde kayıtlara geçen eşim Albay Rıdvan Özden'in, Diyarbakır özel yetkili savcılığınca yürütülen soruşturma dosyası, 17 yıldan sonra İstanbul Beşiktaş özel yetkili savcılığına yollanmıştır" ifadelerini kullandı.

Bir canlı yayına telefonla katıldıktan 4 gün sonra kendisini cep telefonuyla arayan bazı kişilerce taciz ve tehdit edildiğini savunan Özden, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"Şahsımı tanımadıklarını söyledikleri halde, taciz ve tehdit eden şahısların kişiliğime yönelik saldırıları yaşam güvenliğimi tehlikeye atmaktadır. Saldırılara karşı Anayasa ve yasaların bana tanıdığı tüm hukuki ve meşru yolları kullanacağımı, basının ve kamuoyunun bilmesini istiyor, telefonla sözlü saldırıyı yaptıran kişilerin yaşam güvenliğime ve tüm diğer temel hak ve özgürlüklerime saygı göstermeye davet ediyorum. Bu saldırılar ise beni inandığım değerler uğruna mücadele vermekten asla vazgeçirmeyecektir."

Özden daha sonra, savcılığa suç duyurusu dilekçesi verdi.

-Albay Özden'in mezarının açılması kararı-

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılarından Hikmet Usta, Diyarbakır'da yürütülen faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında, savcılıktan gelen talimat doğrultusunda, "14 Ağustos 1995 tarihinde Mardin'in Savur ilçesi Ormancık köyü kırsal kesiminde teröristler tarafından açılan ateş sonucu iki korumasıyla birlikte öldürüldüğü" belirtilen Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden'in, Edirnekapı Şehitliği'ndeki kabrinin açılarak, cesedinin incelenmek üzere çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Savcı Usta, Rıdvan Özden'in mezarının 2 Şubat'ta açılmasını kararlaştırmış, bu kararını olumsuz hava koşulları nedeniyle daha sonra geri çekerek, mezarın uygun bir zamanda açılması yönünde yeniden karar vermişti. - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Tomris Özden'den Suç Duyurusu - Son Dakika


Advertisement