SON DAKİKA RAST MAKAMI HABERLERİ

Son Dakika Rast Makamı Haberleri

 • 03 Ekim 2018 16:48 CRR'de Sezon, Cemal Reşit Rey İle 4 Ekim'de Açılıyor. CRR'de Sezon, Cemal Reşit Rey İle 4 Ekim'de Açılıyor. CRR Senfoni Orkestrası ve Cemal Reşit Rey besteleriyle sezona anlamlı bir giriş yapacak olan genel sanat yönetmenliğinin, Ekim ayında imzasını atacağı diğer konserler şu şekilde: 5 Ekim Emel Sayın "Arif Sami Toker Şarkıları", 6 Ekim CRR Türk Müziği Topluluğu "Rast Makamı", 8 Ekim Muzaffer Ertürk "İstanbul ve Anadolu Türküleri", 9 EkimMahsa Vahdat & Coşkun Karademir "Endless Path - Sonsuz Yol", 10 Ekim Ahmet Özhan "Sonbahar Şarkıları", 12 Ekim Ömer Faruk Tekbilek Ensemble "Love is my religion", 13 Ekim Neşet Ertaş Türküleri, 14 Ekim Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 15 Ekim Endülüs'ten Anadolu'ya Sesler ve İzler, 16 Ekim Lisa Simone, 19 Ekim İBB Türk Sanat Müziği Topluluğu "Ah Güzel İstanbul", 22 Ekim Ezelden Gazele, 23 Ekim CRR Caz Orkestrası, 24 Ekim İpek Açar & Hakan Aysev "Yolu Sevgiden Geçen Şarkılar", 25 Ekim Sınır Ötesi Macarlar Konseri, 27 Ekim Lejla Jusic "Saraybosna'dan İstanbul'a Sevdalinka" ve 31 Ekim Erol Deran Müzik Topluluğu
 • 13 Mayıs 2018 15:34 Huzurevi Sakininden Vali Çiftçi'ye Türkü Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, huzurevi sakinleriyle Anneler Günü'nde biraraya geldi.
 • 12 Mayıs 2018 12:10 Millet Camisi'nde Enderun Usulü Teravih Namazı Kılınacak Diyanet İşleri Başkanlığınca Beştepe Millet Camisi'nde ilk defa enderun usulü teravih namazı kıldırılacak.
 • 18 Nisan 2018 14:36 Amasya'da 7 Asır Önce Müzik ve Su Sesiyle Tedavi AMASYA'da, Osmanlı Dönemi'ne ait bimarhanede (Darüşşifa) 7 asır önce fiziksel ve ruhsal hastalıkların müzik ve su sesiyle tedavi edildiği belirtildi.
 • 18 Nisan 2018 14:17 Amasya'da 710 Yıl Önce Hastalar Müzik ve Su Sesiyle Tedavi Edildi Amasya'da 710 Yıl Önce Hastalar Müzik ve Su Sesiyle Tedavi Edildi Amasya'da 710 yıl önce hastalar müzik ve su sesiyle tedavi edildiOsmanlı döneminde yapılan Bimarhane'de (Darüşşifa) 710 yıl önce akıl, ruh ve fiziksel hastalıklar müzik ve su sesiyle tedavi edildi.
 • 18 Nisan 2018 11:55 Amasya'da 7 Asır Önce Müzik ve Su Sesiyle Tedavi AMASYA'da, Osmanlı Dönemi'ne ait bimarhanede (Darüşşifa) 7 asır önce fiziksel ve ruhsal hastalıkların müzik ve su sesiyle tedavi edildiği belirtildi.
 • 18 Nisan 2018 11:23 Dha Yurt Bülteni-5 Bakan Soylu'nun konvoyu önünde kaza: 6 yaralıİçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Tekirdağ'da konvoyu önünde kamyonet ile otomobilin çarpıştığı kazada 6 kişi yaralandı.
 • 28 Şubat 2018 11:25 Nilüfer Kadın Korosu Gemlik'i Coşturdu Nilüfer Kadın Korosu Gemlik'i Coşturdu Dernekleşen Nilüfer Kadın Korosu, ANAÇEV Gemlik Şubesi yararına Gemlik’te verdiği konseri izleyenlere muhteşem bir gece yaşattı.
 • 02 Aralık 2017 10:06 Ne Zurna, Ne Mey, Ne de Sipsi; Onun Adı Gevreyik Düdüğü Ne Zurna, Ne Mey, Ne de Sipsi; Onun Adı Gevreyik Düdüğü Gümüşhane'nin Kelkit ilçesine bağlı Öbektaş beldesinde kaybolmaya yüz tutan 'Gevreyik Düdüğü' müzik öğretmeni Emrah Kaya tarafından gün yüzüne çıkarıldı.
 • 02 Aralık 2017 09:57 Ne Zurna, Ne Mey, Ne de Sipsi; Onun Adı Gevreyik Düdüğü Ne Zurna, Ne Mey, Ne de Sipsi; Onun Adı Gevreyik Düdüğü Ne zurna, ne mey, ne de sipsi; onun adı Gevreyik Düdüğü Gümüşhane'de kaybolmaya yüz tutmuş 'Gevreyik Düdüğü' gün yüzüne çıkarıldı Giresunlu Müzik Öğretmeni Emrah Kaya: "Bu çalgıyı Gümüşhanelilerin ve Türk müziği dünyasının bilmesi gerektiğini düşünüyorum"GÜMÜŞHANE - Gümüşhane'nin Kelkit...
 • 29 Ekim 2017 14:25 Felce Rast, Gut Hastalığına Uşak Makamı İyi Geliyor" Edirne Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, müzik makamlarının birçok hastalığa iyi geldiğini belirterek, "Hicaz makamının alçak gönüllülük verdiğini, rast makamının felçlilere iyi geldiğini, uşak makamının gut hastalığına iyi geldiği yönünde bilgiler var kitapta.
 • 29 Ekim 2017 12:45 Felce Rast, Gut Hastalığına Uşak Makamı İyi Geliyor" Edirne Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, müzik makamlarının birçok hastalığa iyi geldiğini belirterek, "Hicaz makamının alçak gönüllülük verdiğini, rast makamının felçlilere iyi geldiğini, uşak makamının gut hastalığına iyi geldiği yönünde bilgiler var kitapta.
 • 19 Ekim 2017 11:44 Sivas'ta Klasik Türk Müziği Konseri Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Sivas'ta konser verdi.
 • 20 Mayıs 2017 11:25 Prof. Dr. Sönmez; Diyet Yapanlar Hicaz Makamında Müzik Dinlesin Prof. Dr. Sönmez; Diyet Yapanlar Hicaz Makamında Müzik Dinlesin ÜNLÜ Kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, ameliyat sonrası yoğun bakımda uyguladıkları müzikle terapi sonucu hastaların daha rahat uyuduklarını, ağrıları olmadığını söyledi.
 • 20 Mayıs 2017 10:23 Izmir Prof. Dr. Sönmez, Yoğun Bakımda Müzikoterapiyi Anlattı Izmir Prof. Dr. Sönmez, Yoğun Bakımda Müzikoterapiyi Anlattı Prof. Dr. Sönmez, yoğun bakımda müzikoterapiyi anlattı"Diyet yapanlar Hicaz dinlesin"ÜNLÜ Kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, ameliyat sonrası yoğun bakımda uyguladıkları müzikle terapi sonucua hastaların daha rahat uyuduklarını, ağrıları olmadığını söyledi.
 • 20 Mayıs 2017 10:00 Dha Yurt Bülteni-2 Dha Yurt Bülteni-2 1)ŞİDDETLİ FIRTINA KARS'TA MİNARE YIKTI, ÇATILARI UÇURDU KARS'ın Arpaçay İlçesi'ne bağlı Akçalar, Kümbet ve Melikköy'de etkili olan şiddetli fırtına birçok evin çatısını uçurdu, minareyi yıktı, bazı araçlara, taziye evine ve gasilhaneye de zarar verdi.
 • 09 Mart 2017 21:34 Emel Sayın - Makam Zamanı Emel Sayın - Makam Zamanı İBB'nin yeni projesi olan "Makam Zamanı"nın ilk konserinde Türk müziğinin kadife sesli sanatçısı Emel Sayın, "Rast Makamı "nın en güzel eserlerini İstanbullu sanatseverler için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda seslendirecek.
 • 19 Ocak 2017 18:34 Görükle Türk Sanat Müziği Koro Konseri Rast Makamında Şarkılar Görükle Türk Sanat Müziği Koro Konseri Rast Makamında Şarkılar Şef: İsmail ÖzenKonuk Sanatçı: Çiğdem GürdalSunucu: Serpil Yıldız> Ücretsiz.
 • 30 Aralık 2016 11:14 Elazığ'da Tasavvuf Musikisi Konseri Elazığ'da Tasavvuf Musikisi Konseri Elazığ Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından Mevlana Celaleddin Rumi'nin vuslat ayı olması sebebiyle tasavvuf musikisi konseri verildi.
 • 25 Aralık 2016 09:23 Mevlana'nın 743. Vuslat Yıl Dönümü Mevlana'nın vuslata erişinin 743. yıl yönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.
 • 18 Kasım 2016 14:40 Bursa'da Klasik Türk Müziği Konseri Bursa'da Klasik Türk Müziği Konseri Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Bursa Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Rast makamında Klasik Türk Müziği konseri verdi.
 • 18 Kasım 2016 10:21 Bursa'da 'Klasik' keyfi Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Bursa Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Rast Makamı'nda verdiği Klasik Türk Müziği konseriyle musiki severlere keyifli anlar yaşattı.
 • 10 Ekim 2016 09:48 Felce Rast, Mide Ağrısına Hüseyni İyi Geliyor Felce Rast, Mide Ağrısına Hüseyni İyi Geliyor" Edirne 4. Kitap Fuarı'nda tanıtılan "Makamdan Şifaya" adlı kitapta, rast makamının felce, ırak makamının ateşli hastalıklara, uşşak makamının ayak ağrılarına, hüseyni makamının mide ağrısı, kalp ve ciğerlerde oluşan iltihaplara, neva makamının siyatik ağrılarına iyi geldiği bilgisi yer alıyor.
 • 12 Mayıs 2016 11:58 800 Yıllık Reçeteye Kanıt Arıyorlar 800 Yıllık Reçeteye Kanıt Arıyorlar GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ Dernek Başkanı Levent Öztürk ile röportaj Müzik çalışmalarından detaylar 800 yıllık reçeteye kanıt arıyorlar Edirne'de kurulan Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği, yaptığı çalışmalarla tarihi kayıtlarda yer alan müzikle tedavi usullerine bilimsel kanıt arıyor Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği Başkanı ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öztürk: "800 yıl önce darüşşifalarda uygulamaya başlanan müzikle terapilere bilimsel metodolojileri kullanarak kanıt oluşturmaya çalışıyoruz" "Tarihten aktarılan reçetede rast makamının şifa, saba makamının cesaret verdiği ifade edilen terapilere etki eden durumları da ortaya çıkarmak istiyoruz" Selçuklu ve Osmanlı döneminde uygulanan müzikle tedavi yöntemlerini araştırmak ve uygulamak amacıyla Edirne'de kurulan Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği, terapiyi bilimsel veriler üzerine oturtmak üzere çalışmalarına başladı.
 • 12 Mayıs 2016 11:14 800 Yıllık Reçeteye Kanıt Arıyorlar Selçuklu ve Osmanlı döneminde uygulanan müzikle tedavi yöntemlerini araştırmak ve uygulamak amacıyla Edirne'de kurulan Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği, terapiyi bilimsel veriler üzerine oturtmak üzere çalışmalarına başladı.
 • 23 Şubat 2016 13:45 Türkolojide Çığır Açan Bilim İnsanı, Türkolojide Çığır Açan Bilim İnsanı, "Kilisli Muallim Rıfat Bilge" Anıldı 7 Aralık Üniversitesi’nde Türk dil bilimine büyük katkıları olan ve Divan-ı Lügat’it Türk ve Kitab-ı Dede Korkut gibi bir çok önemli eseri Türkçeye çevirmesiyle tanınan “Kilisli Muallim Rıfat Bilge” düzenlenen bir programla anıldı.
 • 10 Şubat 2016 12:33 Kilisli Muallim Rıfat Bilge Üniversitede Anılacak Kilisli Muallim Rıfat Bilge Üniversitede Anılacak 7 Aralık Üniversitesi’nde, ünlü Türk dilbilimci Kilisli Muallim Rıfat Bilge, bu ay içerisinde ölümünün 63. yıldönümünde düzenlenecek bir programla anılacak.
 • 05 Ocak 2016 15:22 Yunusemre Musiki Çalışmalarına Başladı Yunusemre Musiki Çalışmalarına Başladı Yunusemre Belediyesi, çalışmalarına yaklaşık 7 ay önce başladığı Türk Sanat Musikisi Korosu’nu kurdu.
 • 15 Kasım 2015 13:17 Babaeski'de 'Türk Sanat Müziği' Konseri Düzenlenecek Babaeski ilçesinde 'Türk Sanat Müziği' konseri düzenlenecek Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nun açılışında düzenlenecek konser için 25 kişiden oluşan koro, Erol Kırçıl şefliğinde Halk Eğitimi Merkezi'nde hazırlıklarını sürdürüyor.
 • 10 Kasım 2015 15:46 Edremit'te Türk Sanat Müziği Konseri Edremit'te Türk Sanat Müziği Konseri Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Zeytinli Kültür ve Sanat Derneği (ZEYKÜSAD) tarafından düzenlenen konser büyük ilgi gördü.
 • 06 Temmuz 2015 11:31 Enderun Usulü" Teravih Namazı İlgi Görüyor Osmanlı döneminde ortaya çıkan "enderun teravihi"ne Kırşehirliler yoğun ilgi gösteriyor.
 • 09 Mayıs 2015 11:04 Adü Türk Sanat Müziği Korosu Gönüllere Dokundu? Adü Türk Sanat Müziği Korosu Gönüllere Dokundu? Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Türk Sanat Müziği Korosu, 20. Kültür-Sanat Şenlikleri kapsamında düzenlenen konserde duygusal anlar yaşattı.
 • 04 Mayıs 2015 14:17 Ünlü Besteci Münir Nurettin Selçuk'a Büyük Anma Ünlü Besteci Münir Nurettin Selçuk'a Büyük Anma Ünlü besteci ve müzisyen Münir Nurettin Selçuk, Küçükçekmece’de düzenlenen Bekir Ünlüataer konserinde anıldı.
 • 01 Nisan 2015 15:36 Mudanya'da 'Evrensel' Konser Mudanya'da 'Evrensel' Konser Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla sanat çalışmalarını sürdüren Mudanya Evrensel Müzik Dostları Derneği, Mudanya'da muhteşem bir konsere imzasını attı.
 • 01 Nisan 2015 15:35 Mudanya'da 'Evrensel' Konser Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla sanat çalışmalarını sürdüren Mudanya Evrensel Müzik Dostları Derneği, Mudanya'da muhteşem bir konsere imzasını attı.
 • 08 Şubat 2015 17:44 Atatürk'ü Canlandıran Bestekardan Atatürk'ün Sanatçısına Beste ile Vefa “Şehit Kubilay” filminde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran bestekar Yalçın Mıhçı, Atatürk’e şarkı söyleyen Türk Sanat Müziği sanatçısı Müzeyyen Senar’ı vefatının ardından onun için bestelediği şarkı ile andı.
 • 25 Ocak 2015 13:35 Neva Tsm Korosu'ndan Münih'te Konser Neva Tsm Korosu'ndan Münih'te Konser Almanya'nın Münih kentinde amatör sanatçılardan oluşan NEVA Türk Sanat Müziği Korosu, yılın ilk fasıl gecesinde Münih'teki müziksever Türkler tarafından uzun süre alkışlandı.
 • 25 Ocak 2015 11:07 Neva Tsm Korosu Münihlileri Adeta Büyüledi Neva Tsm Korosu Münihlileri Adeta Büyüledi Dha DIŞ HABER ? NEVA TSM Korosu Münihlileri adeta büyüledi Almanya'nın Münih kentinde amatör sanatçılardan oluşan NEVA Türk Sanat Müziği Korosu, yılın ilk fasıl gecesinde Münihli müziksever Türkleri adeta büyüledi.
 • 15 Aralık 2014 18:26 Ayvalık' Ta Tsm Ziyafeti Ayvalık' Ta Tsm Ziyafeti TRT Sanatçısı ve Türkiye'nin Kanun Virtüözü Selim Gönüldaş'ın şefliğinde sahnelenen konserde TSM Rast Makamından eserler koro tarafından seslendirildi
 • 21 Kasım 2014 11:42 İsveç Belgeselinde 'Ezan' Konusu İşlendi İsveç Belgeselinde 'Ezan' Konusu İşlendi İsveç Devlet Televizyonu SVT1'de yayınlanan 'Kobra' adlı kültür-sanat programının bu haftaki bölümünde 'ezan' konusu işlendi.
 • 20 Ekim 2014 10:25 Sanat Müziğinin Arpla Yolculuğu… Sanat Müziğinin Arpla Yolculuğu… Sanatın büyülü dünyası Beylikdüzü'nde sanatseverleri ayrı bir yolculuğa çıkarıyor.
 • 07 Ekim 2014 12:04 Baş Ağrısına "Rehavi", Sıtmaya "Uşşak" Baş ağrısına "rehavi", sıtmaya "uşşak"- Osmanlı hekimlerinin, hastalıkların tedavisinde musikiden de yararlandığı, rast makamının havale ve felç geçirenlere, zirefkend makamının sırt ağrılarına, zengüle makamının kalp hastalıklarına, rehavi makamının baş ağrılarına, hicaz makamının ürolojik sorunlara, uşşak makamının da sıtmaya iyi geldiği belirtiliyorEDİRNE (AA) - SALİH BARAN - Osmanlı döneminde hekimlerin, hastalıkların tedavisinde musikiden de yararlandığı belirtiliyor.
 • 07 Ekim 2014 11:28 Hicaz Makamı Cinsel Gücü Artırıyor Hicaz Makamı Cinsel Gücü Artırıyor Rast Makamı: Havale ve felç illetine devadır
 • 22 Nisan 2014 11:10 Kavak'ta İmamlara Kavak'ta İmamlara "Ezanı Güzel Okuma" Kursu Kavak'ta imamlar için "ezanı güzel okuma" kursu açıldı.
 • 08 Nisan 2014 17:19 Çağdaş Koro'dan Müzik Ziyafeti Çağdaş Koro'dan Müzik Ziyafeti Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) bünyesinde kurulan 'Çağdaş Koro', derneğin kuruluşunun 25. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Mersin’de sanatseverlere müzik ziyafeti sundu.
 • 08 Nisan 2014 13:18 ÇYDD Şube Başkanı Tanlı: Aklanma Yeri Mahkemelerdir ÇYDD Mersin Şubesi Başkanı Maryet Tanlı, "Yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla suçlananlar bu seçim sonucundan aklanarak mı çıkmış oldular?" dedi.
 • 31 Mart 2014 15:37 Münir Nurettin Selçuk'a Saygı Konseri Münir Nurettin Selçuk'a Saygı Konseri İnegöl Belediyesi Türk Müziği Korosu "Ustalara Saygı" konserinde bestekâr Münir Nurettin Selçuk'un eserlerinden oluşan repertuvarlarla sanatseverlerin karşısına çıktı.
 • 17 Mart 2014 15:37 Narman'da Ezanı Güzel Okuma Kursu Narman Müftülüğü tarafından ezanı güzel okuma kursu açıldı.
 • 13 Mart 2014 13:44 Amasya'da Psikiyatri Hastalarına Sabuncuoğlu'nun Metotları Uygulanacak Amasya'da Psikiyatri Hastalarına Sabuncuoğlu'nun Metotları Uygulanacak Amasya’da Osmanlı döneminde akıl hastalarının da tedavi edildiği Bimarhane’de 14 yıl başhekimlik yapan dünyaca ünlü cerrah Sabuncuoğlu Şerefeddin’in kullandığı müzik destekli metotlarının psikiyatri hastaları için yeniden uygulanması planlanıyor.
 • 07 Mart 2014 12:25 Çorlu Kent Konseyi Müzik Topluluğu İlk Kez Müzikseverlerin Karşısında Çıkacak Çorlu Kent Konseyi Müzik Topluluğu İlk Kez Müzikseverlerin Karşısında Çıkacak Çorlu Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur, "Çorlu Kent Konseyi Türk Sanat Müziği Topluluğumuzun Hicaz Makamı, Muhayyer Kürdi Makamı, Rast Makamı ve Nihavent Makamından oluşan ve ücretsiz olarak düzenlediğimiz ilk konserimize tüm halkımız davetlidir