Cildinizdeki İzlerden Kurtulun - Son Dakika
Sağlık

Cildinizdeki İzlerden Kurtulun

Cildinizdeki İzlerden Kurtulun

Akne, yara ve yanık izlerinden kurtulmak artık çok kolay!

09.01.2012 13:30

Dış görünümüne önem veren her kadın pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Ancak geçmişten kalan akne, yara veya yanık izleri bazen güzelliğimize gölge düşürebilir. Fraksiyonel CO2 Lazer sayesinde hayalinizdeki pürüzsüz cilde sahip olmak artık çok kolay. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kalite Yaşam Polikliniği Uzmanlarından Dr. Yasemin Savaş Frasiyonel CO 2 Lazerin özellikleri hakkında bilgi verirken, en önemli soruları yanıtladı!

Fraksiyonel CO2 Lazer nedir ve nasıl çalışır?

Normal yaşlanma prosesine, güneş hasarı ve hava kirliliğinin zararlı etkileri de eklendiğinde kollajen yıkımı hızlanır. Konnektif dokunun esas proteini olan kollajenin ciltteki miktarı azaldıkça kırışıklıklar gözlenmeye başlar. Cilt gençleştirmede kullanılan fraksiyonel CO2 lazerler, tüm cilt yüzeyini etkileyen konvansiyonel CO2 lazerlerin aksine ciltte mikroskobik kolonlar açarlar. Bu kolonlar 120 - 300 mikron çapında çok ince kanallardır. Bu bölgelerdeki esas hedef sudur, yani kollajen, kan damarları, keratinositler gibi su içeren yapılar, seçici termal hasara uğrarlar. Termal hasar oluşan bölgenin hemen yanındaki hasar görmemiş bölgelerdeki canlı hücreler hasarlı alana göç ederek buradaki onarım mekanizmasını uyarırlar. Böylece cilt altında yeni kollajen üretimi başlar. Yeni jenerasyon fraksiyonel CO2 lazerlerin en büyük özelliği cildin üst yüzeyine hasar vermeden işlevlerini cildin altında gerçekleştirmeleridir.

Böylece cildin üst yüzeyinde çok daha hızlı bir iyileşme oluşur ve kişiler sosyal hayatlarına kısa süre içinde dönebilirler.

Daha önce üretilen Er:Glass ve Er:Yag lazerlerin dalga boylarının kısa olması sebebiyle yeterli cilt derinliğine ulaşılamamakta, bu nedenle de etkileri sınırlı olup, bazen çok sayıda uygulamaya rağmen istenilen noktaya varmak mümkün olamamaktaydı. Bu sınırlamanın aşılması amacıyla dünya çapında gelinen son nokta CO2 lazer sistemlerinin fraksiyonel versiyonudur.

Fraksiyonel lazer uygulamaları sırasında tedavi edilen cildin kalınlığı kimyasal peeling veya dermabrazyonda olduğu gibi göz kararı veya tecrübeye dayalı değil, inilen derinlik kesin olarak bilinir. Güçlü olmasına karşın fraksiyonel özelliği sayesinde uygulama sonrası iyileşme hızı çok yüksek olup iyileşme süresi kısadır. Dalga boyu daha uzun olduğu için daha derin dermisde etkisini gösterdiğinden benzer sistemlere göre etkisi çok daha yüksektir.

Fraksiyonel CO2 Lazer Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Cilt Yenileme, yüz gençleştirme:

Yüz, göz kapakları, boyun , dekolte bölgelerindeki, el üstündeki kırışıklıklar ve çizgilerin giderilmesi ve genital bölge estetiğinde kullanılmaktadır. .

İz Tedavisi:

Yüz, sırt ve göğüste oluşan akne izleri (sivilce izleri) ve çukurları, yara ve yanık izleri ve deri çatlaklarının görüntüsünün düzeltilmesinde en güçlü ve en etkili tedavi yöntemidir!

Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün giderilmesi

Ciltte meydana gelen güneş lekesi, yaşlılık lekesi, doğum sonrası oluşan lekeler ve yüzeysel pigment bozukluklarının giderilmesi

Kötü yara iyileşmesi (hipertrofik skar) ve yara kabarmalarının (keloid) azaltılması

Bazı cilt kanserlerinin tedavisi

Piyojenik granülom tedavisi

Rinofima ve otofima tedavisi

Doğumsal veya sonradan oluşan benlerin tedavisi

Göz kapaklarında oluşan kolesterol plaklarının ( ksantalezma) tedavisi

El, ayak, genital bölge gibi yerlerde oluşmuş siğil ve kondülomların tedavisi

Fraksiyonel CO2 Lazer Sonucu Ciltte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması sonrası ani olarak cilt altı kollajen liflerinde %30 oranında kısalma meydana gelir. Sonraki 1 - 3 aylık süreçte ise cilt altında yeni kollajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelmektedir. Tüm bunların sonucu olarak cilt gençleşmesi olarak adlandırılan ciltte gerilme, cilt üzerindeki pürüzlerde, lekelerde ve izlerde yüksek seviyede azalma meydana gelir. Ciltteki gözenekler daralarak cildin yapısı 2 - 5 yıl önceki durumuna geri döner.

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması Ağrılı mıdır?

Uygulama sırasında yanma ve acı hissi olur. Bu his lokal anestetik kremler kullanılarak azaltılabilir.

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması Kaç Kez Yapılır?

Fraksiyonel CO2 lazer sisteminde seans sayısı sorunun şiddetine göre ve uygulamanın gücü ve derinlik ayarlarına bağlı olarak değişmektedir. Hafif - orta derece kırışıklıklar ve izlerde 2 - 3 seans yeterli iken çok derin sivilce izleri ve kırışıklıklarda tedavi 3 - 5 seans olarak düzenlenir. Seansların aralığı 1 - 1.5 aydır.

İyileşme Sürecinin Özellikleri Nelerdir?

Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması sonrası pansuman gerekmez. Ciltte ilk gün kızarıklık ve ödem meydana gelir. Sonrasında 3 - 7 gün süren noktasal kabuklanma dışında bir şikayet olmaz. Hasta 3. günden itibaren makyaj yapabilir. CO2 fraksiyonel lazerin bu avantajı hastanın günlük yaşamına devam etmesine olanak sağlar.

Uygulama Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasta uygulama öncesi güneş ve solaryumdan 1 ay uzak kalmalıdır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (aspirin,heparin), retinoid içeren ilaçlar (isotretionin), ışığa duyarlılığa neden olan ilaçlar (tetrasiklin, naproksen, östrojen, progesteron, doğum kontrol hapları, klorokin) alınmamalıdır. Uygulama öncesinde cildi aşındırıcı dermabrazyon ve peeling gibi tedaviler veya cilt germe operasyonu uygulanmışsa mutlaka uygulama yapan doktora söylenmelidir. Hastada geçmişte herpes (uçuk) çıkarma öyküsü var ise mutlaka uygulama öncesinde ilaç almalıdır.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamadan 2 gün sonra ılık duş alınabilir. Ödem ve inflamasyonu azaltmak için soğuk kompres uygulanabilir. Uygulama sonrası ciltte oluşabilecek kabuklanmayı azaltmak için cilt nemli ve temiz tutulmalıdır. İlk hafta içinde bu nemlendirme işlemi günde 3 - 4 kez tekrarlanmalıdır. Hastanın cilt tipine ve çevre koşullarına bağlı olarak iyileşme sonrası güneş koruyucular kullanılmalı, cilt soyucu kremler ise en az 1 ay kullanılmamalıdır.

Tedavi kimlere uygulanmaz?

• Kişide son 3 ay içinde izotretinoin kullanma öyküsü varsa bu tedavi uygulanmaz.

• Hamilelere uygulanmaz.

• Deride aktif enfeksiyonu ve aknesi olanlara uygulanmaz.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Sağlık Cildinizdeki İzlerden Kurtulun - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement