Yeni nesil dizileme yöntemi kanserli hastaların tedavisini hızlandırıyor - Son Dakika
Sağlık

Yeni nesil dizileme yöntemi kanserli hastaların tedavisini hızlandırıyor

Yeni nesil dizileme yöntemi kanserli hastaların tedavisini hızlandırıyor

Patoloji Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Funda Yılmaz Barbet, yeni nesil dizileme yöntemi NGS ile kanserli hastaların doğru tanılarını en kısa sürede alıp doğru tedaviye ulaştıklarını söyledi. Barbet, yöntemin kanserli dokuda genetik değişiklikleri tanıyarak akıllı ilaç uygulamasına olanak sağladığını belirtti.

01.11.2023 11:13  Güncelleme: 11:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Patoloji Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Funda Yılmaz Barbet, yeni nesil dizileme yöntem NGS ile kanserli hastaların doğru tanılarını en kısa sürede alıp doğru tedaviye ulaştıklarını söyledi.

Barbet, 32. Ulusal Patoloji Kongresi için geldiği Antalya'da AA muhabirine, Türkiye'de 1700 patolog bulunduğunu ve bu sayı ile Avrupa'da Fransa ve Almanya ile en çok patoloğa sahip ülke olduklarını söyledi.

Barbet, son zamanlarda kanserli hastaların doğru tedavi almalarını sağlayan yeni nesil dizileme (NGS) yönteminin dünyada büyük önem kazandığını belirtti.

Türkiye'de dünya ile birlikte eş zamanlı uygulanmaya başlayan yöntem ile kanserli dokuya ait örneklerden yüzlerce genin aynı anda incelenebildiğini ifade eden Barbet, tümör dokusundan, tümörden iğne ile alınan örnekten sadece tanı konulmasının yanı sıra hastada hangi tedavinin veya ilacın işe yarayacağı ya da etkili olmayacağı da saptanabildiğini kaydetti. Barbet, böylece hastaların akıllı ilaç uygulaması olarak tabir edilen direkt olarak kanser hücresindeki özgün genetik değişiklikleri tanıyıp onları öldüren ilaçlardan fayda sağlayabildiğini vurguladı.

"Yüz güldürücü sonuçlar almaya başladık"

Bu yöntem ile hastaya zaman kaybettirmemiş olduklarını anlatan Barbet, "Kanserli hastalar bu yöntem ile doğru tanılarını en kısa sürede alıp doğru tedaviye ulaşmış oluyorlar. Türkiye'de büyük üniversite hastaneleri ile şehir hastanalerinde artık bu yöntem kullanılıyor. SGK'nin geri ödemeleri sayesinde bu yöntem laboratuvarlarımıza yerleşti. Mikroskoptan bakarak tanısından emin olamadığımız, birbirinden ayırt edemediğimiz kanser türünü belirledikten sonra hangi tedaviden faydalanacağını, mutasyonu hedef alan ilacın ne olacağını ortaya çıkartıyoruz. Bütün bunlar aynı anda yapılınca hastanın tedavisinde başarı oranı artıyor. Yüz güldürücü sonuçlar almaya başladık." dedi.

Doğru tanının konulmasıyla hastaların gereksiz kemoterapiye sokulmasının da önüne geçildiğini aktaran Barbet, "Kemoterapi zorlu bir süreç. Hastanın iyi tolere edemediği bir süreç. Çektiği eziyete değecek nokta atışı bir tedavi alması gerekiyor. Bu yöntem akciğer, lenf, prostat, deri tümörleri gibi birçok tümörde ve mutasyonlarında kullanılıyor." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Yeni nesil dizileme yöntemi kanserli hastaların tedavisini hızlandırıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor
  03:46 Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'de çocukların açlıktan öldüğünü belirtti. Ghebreyesus, bölgedeki hastane binalarının da yıkıldığını aktardı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, yetersiz beslenme ve susuzluktan dolayı en az 15 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. BM yardım yetkilileri ise Gazze Şeridi'nde gıda güvensizliği ve beslenme yetersizliği sorununa dikkat çekti.

 • Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, deprem sonrası AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ni ziyaret etti
  01:27 Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, deprem sonrası AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ni ziyaret etti

  Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Yenice merkezli 4,9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünü (AFAD) ziyaret etti. Vali Aktaş, AFAD İl Müdürlüğü ve 112 Acil Çağrı Merkezi yetkililerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Bursa'da deprem sonucu ikinci kattan atlayan kişi hayatını kaybetti
  23:31 Bursa'da deprem sonucu ikinci kattan atlayan kişi hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale'nin Yenice ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda Bursa'nın Nilüfer ilçesinde ikinci kattan atlayan bir kişinin hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, depremde ağır yaralanan vatandaşa yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını belirtti ve başsağlığı dileklerini iletti.

 • Çanakkale depreminde korkudan atlayan vatandaş hayatını kaybetti
  23:27 Çanakkale depreminde korkudan atlayan vatandaş hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale Yenice'de meydana gelen depremde Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yaşayan bir vatandaşın korkudan ikinci kattan atladığını ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini açıkladı.

 • Düzce'de 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı
  23:23 Düzce'de 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı

  Sağlık Bakanlığı tarafından Düzce'nin Aziziye Mahallesinde yapılan 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Merkezde Toplum Sağlığı Merkezi ile 112 Başhekimliği birimleri de yer alıyor.


Advertisement