Yeni Dönem Başlıyor - Son Dakika

Yeni Dönem Başlıyor

20.02.2012 07:13
Yeni Dönem Başlıyor

Yıldırım Demirören'in iki gün içinde TFF başkan adaylığını açıklaması beklenirken, ikinci bir aday daha çıktı.

3 Temmuz'da futbolda şike iddialarına yönelik başlatılan soruşturma sonrası, Türk futbolundaki belirsizlik ve kaos ortamı hala sürüyor.

Soruşturma ile ilgili iddianamenin hazırlanması, tutuklu yargılanmak için cezaevine sevk edilenler, futbol federasyonu başkanın istifa etmesi, ocak ayında Ankara'da gerçekleşen olağanüstü genel kurul ve mahkeme sürecinin başlaması gündemi işgal ederken, 8 aylık dönem geride kaldı.

DEMİRÖREN'İN İKİ GÜN İÇİNDE TFF BAŞKAN ADAYLIĞINI AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Mahkeme sürecinden çıkacak sonuç merakla beklenirken, 27 Şubat'ta futbol federasyonu olağanüstü seçimli genel kurulunda yeni başkan ve yönetim kurulu belli olacak. Bu güne kadar başkanlık için adı geçen isimlerden en öne çıkan Yıldırım Demirören oldu. UEFA As Başkanı ve eski futbol federasyonu başkanı Şenes Erzik'in başkan adayı olamayacağını açıklamasının ardından Demirören'in ismi bir kez daha başkanlık için anılmaya başlandı.

Kendisine yakın kaynaklardan alınan bilgiler Demirören'in de başkan olmak için kararını verdiği ve 27 Şubat öncesi 21 Şubat'ta adaylığını açıklaması yönünde oldu.

Bu durumun gerçekleşmesi halinde Yıldırım Demirören 3 1 Mayıs 2004'den buyana sürdürdüğü Beşiktaş başkanlığı görevinden istifa edecek. İstifasının ardından Siyah Beyazlı kulübün yönetim kurulu da görevi bırakmış olacak. Bu istifanın resmi olarak gerçekleşmesinin ardından Beşiktaş'ta seçim süreci başlayacak. İstifanın tam bir ay sonrasında olağanüstü seçimli genel kurula gidecek olan Siyah Beyazlı camia yeni başkan ve yönetim kurulunu belirleyecek. Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz ve kurul üyeleri ise bu bir aylık sürede yönetim kurulunun görevlerini vekaleten üstlenecekler.

Demirören'in istifa edeceği konuşulmaya başlandığı günden bu yana Beşiktaş'ın yeni başkanı konusunda bazı isimler ortaya atıldı. Serdal Adalı, Celal Kolot, Murat Aksu, Fikret Orman, Hasan Arat ve Levent Erdoğan isimleri Demirören'in TFF başkanlığı için aday olacağı konuşulmaya başlandığı günden bu yana Beşiktaş başkanlığı için dile getirilemeye başlandı. Ancak bugüne kadar bu isimlerden hiç biri başkanlık konusunda kesin bir ifade kullanmadı.

TFF BAŞKANLIĞINA AYSO BAŞKANI DA ADAY

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Olağanüstü Genel Kurulu öncesi Avrupa Yıldızları Spor Okulları Derneği (AYSO) Başkanı Salih Açıkgöz, TFF başkan adayı olduğunu açıkladı.

Açıkgöz, yaptığı yazılı açıklamada, bir futbolsever olarak özellikle son bir yıldır Türk futbolundaki gelişmeleri üzüntüyle izlediğini belirterek, bu sürecin en hızlı zamanda düzeltilememesi halinde Türk futbolunun çok derin yaralar alacağına inandığını kaydetti.

İş dünyasındaki arkadaşları ve faaliyette bulunduğu sosyal çevreler tarafından aday olması için ısrarların yapıldığını ifade eden Açıkgöz, şunları bildirdi:

"TFF başkanlığına adaylığımı açıklama kararı aldım. Spora ve sporculara verdiğimiz değer üzerine geçen yıl AYSO'yu kurduk. AYSO'nun kurucu üyesi ve şu anki başkanıyım. Türkiye'yi bir spor cenneti yapmak, gençlerimize sporla yeni ve düzgün ufuklar açmak için çıktığımız bu yolda henüz çok mesafeler kat etmemişken, elde olanı kaybetmemek adına bir şeyler yapılması gerektiğinin de bilincindeyim. Türk futbolunun hak ettiği yere gelebilmesi ve mevcut krizin çözümü için TFF Başkanlığı adaylığına hazırım. Önümüzdeki hafta içinde avukatlarım vasıtasıyla başvurumu yapıp basın toplantısı düzenleyeceğim."

Açıkgöz, Türkiye'deki profesyonelden amatör spor kulüplerine kadar tüm sorunlarını bildiğini kaydederek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kulüplerimiz için gerekli planlama ve koordinasyonu yaparak, uluslararası spor müsabakalarında başarılı olmalarını sağlamak en büyük hedefimdir. Bütün spor kulüplerimize yakın ve eşit mesafede durarak Türk futbolunun itibarını yükselteceğiz. Çalışmalarımızı profesyonel bilgi ve birikime sahip kadrolarımızla yürütüyor, hukuk ile donatılmış ekibimizle yola çıkıyoruz. Bu kritik süreçte tüm spor kamuoyunun değerli desteğini de bekliyor, saygılarımı sunuyorum."

Açıkgöz, Eskişehir Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİDER) Başkan Yardımcısı olduğunu da sözlerine ekledi.

FİKRET ORMAN: BENİM İÇİN KONU BEŞİKTAŞ OLDUĞUNDA GERİSİ TEFFERUATTIR

Bugün görüşüne başvurduğumuz eski başkan adaylarından Fikret Orman, henüz ortada resmi bir durumun olmadığını, Beşiktaş başkanlığının düşünüp düşünmemesi için öncelikle Yıldırm Demirören'in kulüpten istifa edip TFF başkan adaylığını açıklaması gerektiğini söyledi.

"Şu anda Beşiktaş'ın bir başkanı ve yönetim kurulu var. Benim ve arkadaşlarımın bu görev ile ilgili bir düşüncesi olması için öncelikle Yıldırım Demirören'in resmi olarak kararını açıklaması lazım. Söylentiler üzerine hareket edemeyiz. Ancak Sayın Demirören bu yönde bir karar verirse Beşiktaş'ın kendi içindeki dinamikleri çalışmaya başlar. Ben ve arkadaşlarım durum değerlendirmesi yaparız. Benim için söz konusu Beşiktaş olduğunda gerisi tefferuattır. Bekleyip göreceğiz."

CELAL KOLOT: BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN KULÜBÜN MALİ TABLOSUNU ÇOK İYİ İNCELEMEM GEREKİYOR

Beşiktaş'ın eski yöneticilerinden Celal Kolot'ta öncelikle yaşanacakları bekleyip, daha sonra ne yapılması gerektiğine karar vereceğini söyledi.

"Ben geçmiş dönemde 31 Ocak 2013'deki seçimde Beşiktaş başkan adayı olabileceğimi dile getirmiştim. Ancak bu durumu Yıldırım Demirören'in karşısında aday çıkmaması halinde yapmayı düşünüyordum. Şu anda içinde bulunduğumuz dönem çok farklı. Öncelikle Sayın Demirören'in kararını beklememiz lazım. Daha sonra Beşiktaş başkanlığı için yeniden düşüneceğim. Ayrıca bugünlerde Beşiktaş hem sahada, hem de saha dışında kritik günler yaşıyor. Sırası ile çok önemli maçlar oynayacağız. 26 Şubat'ta da mali kongre yapılacak. Ben kulübün maddi tablosunu çok iyi incelemek istiyorum. Önce başkan olup iki hafta sonra bu nasıl bir maddi tablo, Sayın Demirören bize enkaz bırakmış diyemem. Tüm olasılıkları hesaplayarak önümüzdeki günlerde bir açıklama yapabilirim."

METİN KEÇELİ: DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPACAĞIZ

Beşiktaş İkinci Başkanı Metin Keçeli ise, Yıldırım Demirören'in kararını verip TFF başkanı adayı olması halinde Siyah Beyazlı kulübün bir üyesi olarak gurur duyacağını ifade etti. Keçeli ayrıca bu durumun gerçekleşmesi halinde kongre sürecine girileceğini, ancak öncelikle Yıldırım Demirören'in kararını açıklamasını beklediklerini söyledi.

"Bir Beşiktaşlı olarak Sayın Demirören'in TFF Başkanı olması beni mutlu eder. Futbolumuzun en tepesinde Bir Beşiktaşlıyı görmek kıvanç verici bir durum olur. Beşiktaş'ta da biz yönetim kurulu üyeleri olarak seçim sürecine gireriz. Bugün veya yarın yönetim kurulundaki arkadaşlarımız ve başkan Demirören ile bir araya gelip ne yapacağımızı gözden geçireceğiz. Bu toplantının ardından kulübümüzün nasıl bir yol izleyeceği ortaya çıkacaktır."

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Beşiktaş Başkanı Çebi'nin teknik direktör yorumu siyah-beyazlı taraftarları çıldırttı Beşiktaş Başkanı Çebi'nin teknik direktör yorumu siyah-beyazlı taraftarları çıldırttı Beşiktaş Kadın Basketbol Takımı, ABD'li Monique Billings'i transfer etti Beşiktaş Kadın Basketbol Takımı, ABD'li Monique Billings'i transfer etti Beşiktaş Başkanı Çebi'den TFF'ye 'yabancı kuralı' teklifi: Yerlilere ödediğimiz bonservisleri bize versinler, sonra yerli oyuncu sayısını düşürsünler Beşiktaş Başkanı Çebi'den TFF'ye 'yabancı kuralı' teklifi: Yerlilere ödediğimiz bonservisleri bize versinler, sonra yerli oyuncu sayısını düşürsünler

Son Dakika Spor Yeni Dönem Başlıyor - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement