Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Türkiye, NATO İnovasyon Fonu'na katıldı - Son Dakika

Türkiye, NATO İnovasyon Fonu'na katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, dünyanın ilk çok uluslu girişim sermayesi fonu olan 'NATO İnovasyon Fonu'na katıldı. Bakanlık, fona 15 yıl boyunca yaklaşık 45 milyon avro finansman sağlayacak. Fon, Türkiye'nin derin teknoloji start-up'ları için büyük bir fırsat olacak ve NATO ve müttefik ülkelerin pazarlarına erişim imkanı sağlayacak. Aynı zamanda fon, müttefiklerin inovasyon ekosistemlerinin güçlendirilmesinde, derin teknolojiler alanındaki finansman ihtiyacının karşılanmasında ve geliştirilen teknolojilerin kullanımına sunulmasında rol oynayacak. Türkiye, fonun 6'ıncı büyük ortağı olacak ve fonun performans ve yatırımlarının izlenmesinden Türkiye'deki yatırım fırsatlarının fona sunulmasına kadar birçok alandan sorumlu olacak. Fonun hedefi, NATO'nun teknolojik üstünlüğünün korunması ve çığır açıcı teknolojilerin geliştirilmesinde belirleyici rol oynamaktır.

Türkiye, NATO İnovasyon Fonu\'na katıldı
28.07.2023 - 14:18,  Güncelleme: 14:20

SANAYİ ve Teknoloji Bakanlığı, dünyanın ilk çok uluslu girişim sermayesi fonu olan 'NATO İnovasyon Fonu'na katıldı. Bakanlık, fona 15 yıl boyunca yaklaşık 45 milyon avro finansman sağlayacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Türkiye adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, NATO'nun Madrid Zirvesi'nde kurulan ve dünyanın ilk çok uluslu girişim sermayesi fonu olan NATO İnovasyon Fonu'na katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, NATO İnovasyon Fonu'nun Türkiye'nin derin teknoloji 'start-up'ları için büyük bir fırsat olduğunu, fonun sadece uzun dönemli yatırım desteği değil aynı zamanda NATO ve müttefik ülkelerin pazarlarına erişim imkanı sağlayacağını söyledi.

NATO'nun 1 milyar vatandaşının güvenliğini korumaya hizmet edecek teknolojilere finansman sağlayacak 1 milyar avro büyüklüğündeki fon, aynı zamanda Avrupa'nın en büyük derin teknoloji fonu olma özelliğini taşıyor. Fon, müttefiklerin inovasyon ekosistemlerinin güçlendirilmesinde, derin teknolojiler alanındaki finansman ihtiyacının karşılanmasında, geliştirilen teknolojilerin kullanımına sunulmasında rol oynayacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, fona 15 yıl boyunca yaklaşık 45 milyon avro finansman sağlayarak 23 ülke içerisinde fonun 6'ıncı büyük ortağı olacak. Bakanlık, fonun performans ve yatırımlarının izlenmesinden ve Türkiye'deki yatırım fırsatlarının fona sunulmasına kadar birçok alandan sorumlu olacak. Fonun, Kuzey Atlantik Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı ile birlikte NATO'nun teknolojik üstünlüğünün korunması, sivil ve askeri amaçlarla kullanılabilecek çığır açıcı teknolojilerin geliştirilmesinde belirleyici rol oynaması hedefleniyor.

Kaynak: DHA
YORUMLAR

Son Dakika Teknoloji Türkiye, NATO İnovasyon Fonu'na katıldı - Son Dakika


Advertisement