Elazığ'da Berberin Türküleri Müşterileri Etkiliyor - Son Dakika
Yaşam

Elazığ'da Berberin Türküleri Müşterileri Etkiliyor

Elazığ\'da Berberin Türküleri Müşterileri Etkiliyor

Elazığ'da berber Kahraman Sarıçiçek, müşterilerine seslendirdiği türkülerle müzik tutkusunu gideriyor. Radyoda duyduğu türküleri ezberleyerek, müşterilerine saç sakal tıraşı yaparken türküler söyleyen Sarıçiçek, dükkanında sıra gecesi atmosferi yaşatıyor. Müşterileri, Sarıçiçek'in güzel sesine hayranlık duyuyor ve onu bir daha bırakmıyor.

01.08.2023 12:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Elazığ'da berber Kahraman Sarıçiçek (50), müzik tutkusunu müşterilerine seslendirdiği türkülerle gideriyor.

Çarşı Mahallesi'nde 30 yıldır berber Sarıçiçek, yaşadığı köyde televizyon olmadığı için radyoda dinlediği türkülerle müziğe ilgi duymaya başladı.

Radyoda duyduğu türküleri ezberleyerek, bağda, bahçede, tarlada, çeşme başında ya da köydeki evlerde dost sohbetlerinde seslendiren Sarıçıçek'in sesinin güzelliği zamanla dikkat çekmeye başladı.

Bürokrat olan bir hemşehrisinin " Ankara'ya gel, Türk Halk Müziği eğitimi al." teklifini de annesinin "Türkücü olmak da nedir? diye karşı çıkması üzerine kabul edemeyen Sarıçıçek, sahnede türküler seslendirme hayalini gerçekleştirebilmek için bir daha fırsat bulamadı.

Türk halk müziği sanatçısı olma hayali içinde ukde kalan, bu hevesi gidermek için müşterilerine seslendirdiği türküler eşliğinde saç sakal tıraşı yapan Sarıçiçek, seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle dükkanında müşterilerine adeta sıra gecesi atmosferi yaşatıyor.

Tıraş yaptırırken türküler dinleyerek moral bulan, zaman zaman akışlarla türkülere eşlik eden müşteriler bir sonraki randevularını iple çekiyor.

"Rabb'im bu güzel sesi bahşetmiş, bunu insanlardan niye esirgeyelim?"

Berber Kahraman Sarıçiçek, AA muhabirine, Türk Halk Müziği sanatçısı olma hayaliyle büyüdüğünü fakat annesinin karşı çıkması üzerine bu alanda ilerleyemediğini söyledi.

Bu arzusunu hala içinde taşıdığını ifade eden Sarıçiçek, şunları söyledi:

"Çocukluk dönemimde köylülerimizden biri beni Ankara Radyosu'na götürmek istedi. Köyde o günkü hayat şartlarından dolayı ailem buna müsaade etmedi. Keşke gitmiş olsaydım. Hayalimi gerçekleştirememiş olmanın eksikliğini hala yaşıyorum. Halbuki Allah vergisi bir sesim vardı."

Berberlik mesleğiyle de gurur duyduğunu ifade eden Sarıçiçek, türkü seslendirerek yaptığı işini severek sürdürdüğünü belirtti.

Sarıçiçek, "Müşterilerimiz memnun kalıyor. Çünkü tıraş esnasında canlı müzik dinlemek herkese nasip olmaz. Rabb'im bu güzel sesi bahşetmiş, bunu insanlardan niye esirgeyelim? Bunu hobi olarak yapıyorum." dedi.

Türkü söylerken sesini duyan vatandaşların merak edip dükkana geldiğini anlatan Sarıçiçek, seslendirdiği farklı yörelere ait türkülerin beğeni gördüğünü anlattı.

Sarıçiçek, "Hiç unutmam geçen yıl Ramazan Bayramı arifesi, dükkan müşteri dolu, kendimi kaptırmışım, türküler söylüyorum. Bu esnada bir vatandaş eşi ve çocuklarıyla dükkana girdi, tanıştık. Bayram tatili için yurt dışından gelmiş. Bana 'Ağabey ne güzel bir sesin var. Sen niye berberlik yapıyorsun, niye sanatçı olmamışsın, bu sesi niye burada harcamışsın?' dedi. Bu sözleri beni çok mutlu etmişti, bir süre onları misafir ettim. Kendisine, türkü söylemeyi artık hobi olarak yaptığımı belirttim." ifadelerini kullandı.

Sesinin güzelliği nedeniyle türkü söylerken merak edip dükkanına gelen insanlar sayesinde birçok dost ve müşteri de kazandığını belirten Sarıçiçek, imkan bulması halinde bir radyo veya televizyon programında türkü seslendirmek istediğini sözlerine ekledi.

Müşterileri sesine hayranlık duyuyor

Müşterilerinden Selahattin Canpolat, Sarıçiçek'in esnaflığı kadar sesini de çok beğendiklerini anlatarak, seslendirdiği türküleri duyan müşterilerin onu bir daha bırakmadığını söyledi.

Canpolat, "Ben de sesini işiterek girdim içeriye. Sesi insanın içine işliyor. Berber koltuğuna bir oturan bir hafta sonra tekrar tıraş olmaya geliyor, sadece sesini dinlemek için." diye konuştu.

İstanbul'dan gelen tiyatro ve sinema oyuncusu Yakup Keskin de memleketine her geldiğinde mutlak Sarıçiçek'in güzel sesini dinlemek için tıraş olmaya bu dükkana geldiğini belirtti.

Keskin, "Elazığ'da esnaf kültürü çok iyi ama bunun yanı sıra Kahraman ağabeyimizin farklılığı, muazzam bir Harput musikisi repertuvarının olmasıdır." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Yaşam Elazığ'da Berberin Türküleri Müşterileri Etkiliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Aydınlatma lambası alev alev yandı
  01:04 Aydınlatma lambası alev alev yandı

  Düzce'de fırtınanın etkisiyle aydınlatma direğindeki ampul patladı. Vatandaşlar tarafından söndürülen alev alev yanan ampul, itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı.

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır
  00:45 Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün kuvvetli yağış ve fırtına uyarısıyla birlikte teyakkuza geçen Antalya Büyükşehir Belediyesi, 1200 personelle olası olumsuzluklara karşı hazır bekledi.

 • Düzce'de Aydınlatma Direği Patladı
  00:29 Düzce'de Aydınlatma Direği Patladı

  Düzce'de fırtınanın etkisiyle aydınlatma direğindeki ampul patladı. Alev alev yanan ampul vatandaşlar tarafından söndürüldü.

 • Afyonkarahisar'da trenin tıra çarptığı ve 1 kişinin yaralandığı feci kaza cep telefonu kamerasıyla saniye saniye kaydedildi
  00:14 Afyonkarahisar'da trenin tıra çarptığı ve 1 kişinin yaralandığı feci kaza cep telefonu kamerasıyla saniye saniye kaydedildi

  Eskişehir-Denizli seferini yapan yolcu treni, İhsaniye ilçesine bağlı Ablak köyü yakınlarındaki hemzemin geçitte S.E'nin kullandığı 34 SE 9317 plakalı tıra çarptı. Kazada hafif yaralanan tır sürücüsü ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kazanın ardından jandarma tarafından inceleme başlatıldı. Olay, bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerası ile saniye saniye kaydedildi.

 • Zonguldak'ta Fabrika Koku Nedeniyle Mahalle Sakinlerinin Tepkisine Neden Oldu
  23:54 Zonguldak'ta Fabrika Koku Nedeniyle Mahalle Sakinlerinin Tepkisine Neden Oldu

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bir fabrikaya gelen malzemenin çevreye yaydığı koku nedeniyle mahalle sakinleri tepki göstererek eylem yaptı. Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Günay, fabrika içerisinde inceleme yaptı.

 • Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde geri dönüşüm fabrikasından yayılan koku tepki çekti
  23:48 Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde geri dönüşüm fabrikasından yayılan koku tepki çekti

  Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde bulunan bir geri dönüşüm fabrikasından yayılan kötü koku nedeniyle mahalle sakinleri tepki gösterdi. Fabrikaya getirilen atıkların çevreye kötü koku yaydığı iddiasıyla bölge sakinleri tesisin önünde toplandı. Olay yerine jandarma ve belediye zabıta ekipleri sevk edildi. Fabrika önünde oluşan yoğunluk nedeniyle trafik akışı jandarma ekiplerince sağlandı. Belediye başkan yardımcısı fabrikada inceleme yaparken, çevre müdürlüğü ekipleri de malzemelerden örnekler aldı. Gerekli önlemlerin alınacağı ve firma hakkında hukuki müeyyidelerin uygulanacağı belirtildi.

 • Bolu'da alt geçide sıkışan otobüs kurtarıldı
  23:38 Bolu'da alt geçide sıkışan otobüs kurtarıldı

  Bolu'da yolcu otobüsü, lastiklerindeki havanın bir kısmı indirilerek alt geçitten çıkarıldı. G.M.S. idaresindeki otobüs, CNG yakıt almak için Paşaköy gişelerinden geçerken Küpçüler TOKİ alt geçidinde sıkıştı. Sürücü, polis ve itfaiye ekiplerinden yardım istedi. Ekiplerin çalışması sonucunda otobüs, lastiklerindeki havanın bir kısmı indirilerek kurtarıldı.

 • Gemlik'te fırtına ve sağanak sonucu su birikintileri oluştu
  23:33 Gemlik'te fırtına ve sağanak sonucu su birikintileri oluştu

  Bursa'nın Gemlik ilçesinde etkili olan fırtına ve sağanak nedeniyle cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Sağanak sebebiyle ilçe merkezindeki yolları kullanmak zorlaşırken, Kumla ve Kurşunlu mahallelerinde taşkınlar yaşandı. Polis ve belediye ekipleri önlem alarak çalışmalara başladı.

 • Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yüksek kesimlerde kar yağışı
  23:29 Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yüksek kesimlerde kar yağışı

  Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde dün geceden beri etkili olan sağanak ve fırtına nedeniyle yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Sağanak sebebiyle yollarda su birikintileri oluşurken, Gökçeova Göleti kar yağışıyla beyaza büründü. Kar kalınlığı yer yer 10 santimetreye ulaştı.

 • Sakarya'da Kamyonla Çarpışan Motosiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti
  23:23 Sakarya'da Kamyonla Çarpışan Motosiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti

  Sakarya'nın Geyve ilçesinde, kamyon ile çarpışan motosikletin sürücüsü olan Remzi Çelik, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Kazanın meydana geldiği kavşıkta tali yoldan çıkan Çelik'in motosikleti, İ.G. yönetimindeki kamyonla çarpıştı. Ağır yaralanan Çelik, sağlık ekipleri tarafından Geyve Devlet Hastanesine kaldırıldı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kamyon sürücüsü İ.G. ise gözaltına alındı.


Advertisement