Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Aa Haber Akademisi - Son Dakika

Aa Haber Akademisi

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AA Haber Akademisi'nde verilecek eğitimlerin basın mensuplarının yetiştirilmesi ve basın ahlakının sağlıklı bir şekilde gelişmesi anlamında önemli bir açığı kapatacağını söyledi.

Aa Haber Akademisi
03.01.2012 - 14:28,

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AA Haber Akademisi'nde verilecek eğitimlerin basın mensuplarının yetiştirilmesi ve basın ahlakının sağlıklı bir şekilde gelişmesi anlamında önemli bir açığı kapatacağını söyledi.

Topaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halkın doğru habere ulaşmasındaki önemli ihtiyacını karşılayan Anadolu Ajansı'nın, Türkiye Cumhuriyeti'nin güzide kurumlarından biri olduğunu söyledi.

Kurtuluş Savaşı sürecinde halkın gelişmelerle ilgili bilgileri sürekli yabancı ajanslardan aldığını ve bunun da bir handikap oluşturduğunu hatırlatan Topaca, bu açığın görülmesiyle AA'nın kurulduğunu ve savaş sürecinde doğru bilgi aktararak, halkın psikolojisinin düzelmesine katkı sağladığını kaydetti.

-"AA yöneticilerini tebrik ediyorum"-

Bu anlayışla AA'nın uzun yıllardır halkın doğru ve sağlıklı habere ulaşmasında güzel hizmetlerde bulunduğunu ifade eden Topaca, AA Haber Akademisi'nin de kurumun güzel hizmetlerinin devamı niteliğinde olduğunu vurguladı.

Medyanın önemli sorunlarından birinin, haberi iyi ve doğru şekilde kamuoyuna iletmek olduğunu bildiren Topaca, şöyle devam etti:

"AA Haber Akademisi'nde verilecek eğitimler, basın mensuplarının yetiştirilmesi, basın ahlakının sağlıklı bir şekilde gelişmesi anlamında önemli bir açığı kapatacaktır. Önemli bir açığın kapatılması için basın sektörüne ve bu sektörde çalışan kişilerin eğitimine kaynak ayırmak, Türk basın sektörünün geleceğini de daha emin ellere bırakmak anlamında önemli bir faaliyettir."

Haberciliğin tek taraflı yapılmasının yanlış olduğunu ifade eden Topaca, şunları kaydetti:

"Bu anlamda basın mensuplarının da karşılaştıkları bir olayı veya kendisine haber yapmak için getirilen bir konuyu mutlaka incelemesi, analiz etmesi, başka kaynaklardan da doğrulayarak kesin ve doğru bilgiye tam ulaştıktan sonra ve kendisi de emin olduktan sonra haberi yapması önemlidir. Bu hususta AA'nın başlattığı eğitim faaliyeti gazeteci olmaya aday kişilerin eğitilmesi, yetiştirilmesinde ülkemizdeki bir açığı kapatacaktır. Bunu her ortamda hissediyoruz. Haber kalitesi çok önemlidir. Haberin her yönüyle araştırılması, kamuoyunu ilgilendiren yönlerinin ortaya çıkarılması ve doğru şekilde yapılması bütün kamuoyunun özlemle beklediği bir harekettir. Bu yönüyle gazeteci arkadaşlarımızın eğitilecek olması, geleceğe hazırlanacak olması ülkemiz açısından çok önemlidir. Bu vesileyle AA yöneticilerini, basın mensuplarının eğitilmesi ve yetiştirilmesi konusundaki programlarından dolayı tebrik ediyorum."

- KOCAELİ

Kaynak: AA
YORUMLAR
1000

Son Dakika Yerel Aa Haber Akademisi - Son Dakika


Advertisement