Antalya'da Kültür Sanat - Son Dakika
Yerel

Antalya'da Kültür Sanat

"West Side Story" ile sanatseverlerle buluşacak.

12.01.2012 11:01

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), sahnelendiği ilk günden bu yana kapalı gişe oynayan Broadway'in ünlü müzikali

"West Side Story" ile sanatseverlerle buluşacak.

Dünyanın en çok izlenen müzikalleri arasında yer alan "West Side Story", William Shakespeare'in eseri Romeo ve Juliet'in güncel bir uyarlaması. 20'den fazla Oscar ve Grammy ödülüne sahip müzikal, New York'un Batı yakasında Porto Rikolu göçmen gençlerin oluşturduğu "The Sharks" ile göçmenlerin artışından rahatsızlık duyan Amerikalı gençlerin çetesi "The Jets" arasındaki gerilim ve kavgalarla karışık bir aşk hikayesini konu alıyor.

Arthur Laurents'in kitabından uyarlanan ve müziklerini Leonard Bernstein'ın yaptığı, sözleri Stephen Sondheim tarafından yazılan müzikalin rejisi ve koreografisi Mehmet Balkan'a ait.

Eserde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nı Şef Hakan Kalkan yönetiyor. Koro şefleri ise Caner Ruhselman ve Krastin Nastev. Dekor tasarımı Tayfun Çebi'ye, kostüm tasarımı ise Funda Çebi'ye ait eserde, Maria'yı Sema Çavuşoğlu ve Pırıl Şengenç, Tony'i ise Atay Ergezen ve Fatih Şanal seslendiriyor. Müzikal, bugün ve 14 Ocak'ta sanatseverlerle buluşacak.

ANTDOB'un hazırladığı müzikli oyun "Türküyem", 17 Ocak'ta Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde, sanatseverlerle buluşacak. Erdal Tuğcular'ın türkülerin düzenlemelerini ve kompozisyonunu yaptığı eserin librettosu Fatih Şanal'a ait.

ANTDOB sanatçıları, Heinz Wunderlich tarafından yazılan ve Hale Kuntay tarafından Türkçe'ye çevrilen tek perdelik çocuk müzikali Bremen Mızıkacıları'nı 16 Ocak'ta sahneleyecek. Bremen Mızıkacıları, sahiplerinin kendilerine olan kötü tutumu yüzünden evden kaçan bir eşek, bir köpek, bir kedi ve bir horozun Bremen'e gidip orada müzisyenlik yapma düşlerinden yola çıkıyor.

Eserler, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşacak.

-ADT-

Antalya Devlet Tiyatrosu (ADT) oyuncuları bugün, yarın ve 14 Ocak'ta Haldun Taner'in yazdığı, Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği "Eşeğin Gölgesi" adlı oyunu sahneleyecek.

Oktay Gözpınar, Bahar Işık, Uğur Sertel, Gökhan Tüzün ve Murat Bölük'ün rol aldığı oyunda, şehirdeki panayıra çalışmak için gitmek isteyen berber Şaban bir eşek kiralar. Yolculuk sırasında aşırı sıcaktan bunalan Şaban, biraz dinlenmek için durur ve eşeğin gölgesine oturur. Eşek sahibi Mestan, "Ben sana eşeği kiraladım, gölgesini değil" diyerek gölge kirası ister.

Bunun üzerine iki taraf arasında çıkan tartışma, ülkenin eşekçiler ve gölgeciler olarak ikiye bölünmesiyle sonuçlanan politik bir davaya dönüşür.

ADT oyuncuları 18 Ocak'ta Hans Fallada tarafından yazılmış, aynı isimli romandan Yılmaz Onay tarafından sahneye uyarlanan "Küçük Adam Ne Oldu Sana" adlı kabareyi sahneleyecek.

1930'lar Almanyası'nda geçen oyun, 1. Dünya Savaşı sonrası yenilgiye uğramış, ekonomik kriz içinde, büyük yoksulluk çeken halkın, milliyetçi akımlara kapılarak nasyonal sosyalistleri iktidara taşımasını anlatıyor.

Yönetmenliğini Barış Erdenk'in yaptığı oyunun koreografisini Sibel Erdenk üstleniyor. Oyunda Sedat Mayadağ, Gözen Müftüoğlu, Orkun Yılmaz, Sertel Uğur, Gökhan Tüzün, Kader Gözpınar, Senem Şahin, Özlem Şendinç, Zeynep Hasdal Çolakoğlu, Başak İşur, Erol Karayılan, Okan Kağnıcı, Fikret Baran, Gizem Kutluyıl, Ceren Demirton ve Samet Kara rol alıyor.

ADT oyuncuları, 15 ve 17 Ocak'ta "Pinokyo" adlı çocuk oyunuyla minik tiyatroseverlerin karşısında olacak. Carlo Collodi'nin yazdığı, Brian Way'in tiyatroya uyarladığı eserin yönetmeni Ahmet Avkıran. Eserin dekor ve kostümleri Özlem Karabay'a, müzikleri İhsan Kılavuz'a, ışık tasarımı Namık Gürsoy'a ait.

Eserler, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşacak.

-ABT-

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu (ABT) bugün, "İnadına Yaşamak" oyununa ev sahipliği yapacak. Prof. Dr. Metin Balay'ın yazdığı ve yönettiği oyunda, Müfit Kayacan, Mehmet Özgür ve Murat Ercanlı rol alıyor. Oyunda, günlük hayatın koşuşturması içinde farkına varılmadan yaşanıp gidilen ancak sahnede karşımıza çıkınca akıllarımızda yer eden hikayelerde seyirci bazen gülüp bazen duygusallaşacak.

ABT sahnesinde, yarın "Tersine Dünya" oyunu izleyiciyle buluşacak. Mustafa Gültekin tarafından sahneye uyarlanan Orhan Kemal'in "Tersine Dünya" adlı eserinin yönetmenliğini, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Murat Çidamlı yaptı. Oyunun müzikleri Tolga Cebi, koreografisi Binnaz Dorkip, dekoru Cenap Aydınoğlu, kostümleri Gizem Karasu, ışığı Özgür Dokuyucu'ya ait.

ABT oyuncularının tamamına yakınının yer aldığı eserde, kadın ve erkek rollerinin yer değiştirdiği hayali bir dünya seyirciye sunuluyor. Erkeklerin evlerde oturup çocuk baktığı, çamaşır, bulaşıkla uğraştığı, kadınların ise bitirim olup serserilik yaptığı "Tersine Dünya"da toplumsal yapıdaki çarpıklıklar mizahi dille gözler önüne seriliyor.

ABT sanatçıları 14 Ocak'ta usta yazar Turgut Özakman'ın yazdığı "Fehim Paşa Konağı" isimli oyunu sahneleyecek. Reji uygulamasını ve yönetmenliğini ABT Genel Sanat Yönetmeni Müfit Kayacan'ın yaptığı ve müzikleri İhsan Kılavuz'a ait oyunda Padişah Abdülhamit saltanatının 33. yılında istibdat döneminin son yıllarında yaşanan bir aşk anlatılıyor.

ABT sahnesinde, aynı gün, Özer Tunca'nın yazdığı ve yönettiği "Üç Kafadar Hırsız Kuklacı Olursa" oyunu da seyirciyle buluşacak. Oyunda, üç kişinin hırsızlık yapmak için girdikleri evde buldukları kuklalar, kostümler ve eşyalarla eğlenirken hayatlarında yaşadıkları değişiklikler konu ediliyor.

-"Kadınlar Tiyatroyla Buluşuyor"-

Antalya'da, Büyükşehir Belediyesi'nin "Kadınlar Tiyatroyla Buluşuyor" projesi kapsamında hazırlanan ve ev kadınlarının sahneye koyduğu "Kocayasa" adlı oyun, projenin ikinci yıl dönümünde de gösterilmeye devam ediyor.

Oyunda, kadınların, cinsiyetçi politikalar nedeniyle yaşadıkları sorunlar, trajikomik bir dille sahnelenirken, kadın erkek ilişkileri üzerinden cinsiyet ayrımcılığı eleştiriliyor.

Hiçbir tiyatro deneyimi olmayan ev kadınları tarafından yazılan oyun, bugün Antalya Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşacak.

-Sergi-

Mine Candar'ın 5 yıl boyunca Hindistan'a yaptığı gezilerde çekilen fotoğraflarından hazırlanan "Gezginin izi Hindistan'ın gizi" sergisi 13 0cak'ta, Antalya Tenis İhtisas Kulübü'nde açılacak. Sanatçının 60 fotoğrafının yer aldığı sergi, 22 Ocak'a kadar sürecek.

- ANTALYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Antalya'da Kültür Sanat - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement